Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Bobin Sarım tecrübeleriniz?  (Okunma sayısı 2570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maho55

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 2
Bobin Sarım tecrübeleriniz?
« : 22 Ağustos 2012, 11:36:54 »
Arkadaşlar uzun süredir hepimiz ekip olarak bir çok arastırma gelirtirme vs bir çok işlerle uğraştık.Ama forumumuzda tam anlamıyla nasıl bir bobin sarılacak sarıldığında ündüktans veya omaj nedir bunun yanında kaç tur vs. Bu konuya artık kesin bir çözüm getirmemiz lazım elimizde net veriler olması lazım.
Benim denemelerim:

0.50 mm emaye telinden 45 cm başlıkta 27 turda 2.4 ohm olarak defalarca sardım verim aldım.
1 mm emaye teli ile sardım ama olumlu bir sonuc alamadım hiç.
cat 5 kablodan 4 tur olarak ust uste gelececek şekilde değil salyangoz şeklinde sardım 36 cm gibi çekim gücüne 3.4 ohm olarak çıktı(kabloyu uykusuz ustadan temin ettim)

arkadaşlar konu bu şekilde elinizde iyi bir veri varsa sarım tekniği kaç tur hangi kablodan olacak nereden temin ediliyor gibi bilgileri paylaşalım hep birlkte ekip olarak bir ust kupaya çıkalım :D

bu aradada üzerinde çalıştığım teknikler bitince eklemeye çalışacagım.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Bobin Sarım tecrübeleriniz?
« Yanıtla #1 : 24 Ağustos 2012, 23:07:03 »
Paylaşım için teşekkürler maho55. Faydalı bir konu olacak. Bir de sardığımız bobinlerle birlikte kullandığımız sönümlendirme direnç değerlerini de yazalım.  ;)

Ben sürekli cat5 veya cat6 ile 35cm çapında 3 tur sarıyorum. Yani toplamda 24 tur yapıyor. Sönümendirme direncini de PIM-2 için 560 civarlarında kullanıyorum . 1m x 1m başlık için de yine cat5 veya cat6 ile tek tur. sönümlendirme direnci de 470 ohm kullanıyorum. ;)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

fantastikxxx

• Er
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #2 : 31 Aralık 2012, 20:28:09 »
peki ustam siz sadece sarım turundan veya tel kalınlıgından bahsediyorsunuz benim anlamadıgım nokta adam mesela bi kablo içinde iki renk kablo var bunların içindede bir sürü kablo var bu kabloları nasıl lehimliyorsunuz  orayı çözemedim bir acemi olarak

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #3 : 01 Ocak 2013, 22:58:38 »
Ben nereyi çözemediğinizi tam olarak anlayamadım biraz daha açar mısınız?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

maho55

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 2
« Yanıtla #4 : 02 Ocak 2013, 11:31:24 »
cat cablo sarımı sırasıyla bir pin kayacak şekilde olacak ve en sonda 2 şase uc kalacak sekilde sarıyoruz lehımlıyoz ama tam detaylı olarak uykusuz ustanın resimli çalışması var ordan bakabilirsinn

asıl konu cat kabloyu nasıl bulacan cunku her kablo ile yapılmıyor maalesef uykusuz ustam cat 6 bobın ıcın kablo nerden alacaz