Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Evde Pcb Yapımı  (Okunma sayısı 4612 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tahtaco

• Teğmen
  • Teşekkür: 41
Evde Pcb Yapımı
« : 17 Ocak 2015, 11:53:12 »
Nette gezerken rastladığım videodaki kullanılan teknik süper kaliteli hatasız pcb baskısı yapıyor, bu tekniği kullanarak basit şekilde soldermask ve çif yüzlü pcb yapılabilir.Gerekli malzemeler laminasyon makinası, dry film photoresist,aseton,(3 in one dikiş makinalarında kullanılan yağ bence ayçiçek yağıda olur),asetat  aygınger kağıdı sanırım başka adıda olabilir,ultraviole lamba 36w olur galiba pozlama için gerekli,Sodyum karbonat( Na2CO3)ve Demir(III) Klorür.Laminasyon makinası dry film iyice boşluksuz pcb kaplaması için kullanıyor adam bir katını açtıktan sonra suyun içinde yapıştıryor laminasyon makinasına veriyor, yağıda asetat kağıdı ultraviole lamba altında pozlerken kaymasın diye kullanıyor.Soldermask tekniği buna benzer ama pozladıktan sonra fırında pişiriyorlar  biraz  netten araştırmak lazım.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2015, 13:05:40 Gönderen: tahtaco »

dream

• Teğmen
  • Teşekkür: 27
Ynt: Evde Pcb Yapımı
« Yanıtla #1 : 17 Ocak 2015, 22:30:29 »
tahtaco ustam videoyu izledim. Ama bana pek de pratik gelmedi. Kuru film, pozlama işlemine katılıyorum. Ama bana göre demir3klorür ile uğraşmasına 16x hızlandırma ile bile izlemek sıkıyor bu yöntem ile uğraşmaya değmez.

Videonun son saniyelerinde krem lehimi fırça yardımı ile pcb yi  sürüp fırında yada smd havya ile pcb üzerine yayma işlemini yapıyor. Bu işlemde kullanılan krem lehim sağlık açısından son derece tehlikelidir. Civa ve türevleri ile kurşun gibi ağır metallerin sıvılaştırılması söz konusu deri ile temas edince zehirleme ihtimali çok yüksektir.

soldermask (lehim yüzeyini renkli film kaplama) için farklı bir ürün kullanılıyor. Ben tek pcb basım için pek tercih etmiyorum.

paylaşım için teşekkürler
« Son Düzenleme: 17 Ocak 2015, 22:34:32 Gönderen: dream »
Hayaller Mercedes Gerçekler Tofaş. :D

tahtaco

• Teğmen
  • Teşekkür: 41
« Yanıtla #2 : 17 Ocak 2015, 23:40:42 »
Usta kaliteli baskı çıkıyor videoya bakarsak  çift yüzlü pcb için idael yöntem ama laminasyon makinası pahalı biraz dry filmler aliexpress gibi sitelerde ucuz  dry film mi bilmiyorum soldermaskta yaplıyolar.Demir 3 yerine başka asitte olur.su rengi gibi olanın adı neydi :) Şu video izle bide bence süper  :)
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

dream

• Teğmen
  • Teşekkür: 27
« Yanıtla #3 : 18 Ocak 2015, 01:19:53 »
tahtaco ustam ikinci videodaki iş ve işlemler süper. Bu konuda benzer uygulamalar görmüştüm. Beni ilgilendiren kısım pcb basımından daha çok soldermask uygulaması.
Kendi yapmış olduğum pcbler için soldermask yapmamak için kendimi zor tutuyorum. Siz de bu tür videolar ile resmen gıdıklıyorsunuz. :azn: :azn:

Çift taraflı pcb basımında en önemli noktalardan biri de çift yüzlü olması ve diğer yüze iletkenliği sağlayan padleri rivet uygulaması yapmaktır. İşin detayına indikçe ve özen göstermek istedikten sonra yapılamayacak hiçbirşey yoktur.

Paylaşım için çok teşekkürler.
« Son Düzenleme: 18 Ocak 2015, 03:01:13 Gönderen: dream »
Hayaller Mercedes Gerçekler Tofaş. :D

quardian

• Er
  • Teşekkür: 1
  • İyi ki Lugatek Üyesiyim :)
« Yanıtla #4 : 02 Eylül 2017, 23:46:10 »
Ben  evde yapıyordum kireç sökücü ile ama artık yapmıyorum . Sprint layout ile çizip çinden istiyorum . çift taraflı çok güzel hazırlıyor adamlar  tabi bir tane yerine en az  8- 10 adet çıkarmak gerekli :D

Torumaki

• Er
  • Teşekkür: 0
  • İyi ki Lugatek Üyesiyim :)
« Yanıtla #5 : 04 Eylül 2018, 12:41:31 »
I want to talk to you about what's being talked about for more knowledge.