Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Proje: QUADRATOR  (Okunma sayısı 6878 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

amuhurcu

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 0
Proje: QUADRATOR
« : 28 Eylül 2012, 11:49:37 »
arkadaşlar merhaba,
lpg gösterge işini bitirip dağıtımlara başladığım için artık yeni bi projeye yönelmenin zamanı geldi diyerekten şu projeye başladım (işin içinde modelleme, kontrol, görüntü işleme... gibi alanlar mevcut),

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

topyekün çalışsak bişeyler yaparız.. sistemin donanımı için çok kalıpçıya ihtiyacım var ki malzeme mühendisliğinden zaten gövdeyi hibrit yaptırabilirim....
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2012, 22:15:24 Gönderen: Uykusuz »

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: LCD ekranlı dijital LPG Göstergesi Projesi
« Yanıtla #1 : 28 Eylül 2012, 13:27:48 »
Adam süper iş çıkarmış gerçekten. Fakat mali açıdan çok rahat olduğu da ortada  :)

Bu konu ile zaman buldukça ben de ilgileniyorum hocam. Eğer ortaya beraber bir proje çıkaracak isek ben katılmaya hazırım. Dilerseniz yeni bir konu açalım oradan devam edelim  ;)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #2 : 28 Eylül 2012, 14:54:46 »
s.a.
bu konu ile ilgili picproje sitesinde biraz yazılıp çizilmişti, bana yazılımı öğreten muhittin kaplan hocam epeyce uğraşmıştı bu konulara, maliyeti yüksek fakat zevkli bir proje olsa gerek, imkan olsada bizde uğraşabilsek keşke...
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

amuhurcu

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #3 : 28 Eylül 2012, 22:07:24 »
arkadaşlar maliyeti yüksek değil... burada yapılması gerekenler

1- elektromekanik sistemin dinamik modelinin çıkartılması
2- uygun bir kontrol algoritması geliştirilmesi
3- görüntü işleme algoritması ile
    3.1- sabit kamera sabit cisim odaklama algoritması
    3.2- sabit kamera hareketli cisim odaklama algoritması
    3.3 - hareketli kamera ve hareketli cisim odaklama algoritması

bunlar gerçekleştirildikten sonra bu mekanizmayı bedavadan yapacak onlarca vatan sever kalıpçı ve ayrıca cnc uzmanları bulunur..

bu arada enerji sorunu olacaktır.. onun da üstesinden gelinmeye çalışılmalı..

amuhurcu

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #4 : 28 Eylül 2012, 22:11:09 »
unutmayın ki elektronik alanında uzman kişiler eğer doğudaki şehit kanının durdurulması için elinden geleni yapmıyor ve çeşitli bahaneler bulup gizlenmeye çalışıyor ise akan şehit kanında onların da payı vardır tüm sorumluluk komutanlara yüklenemez!....

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
Ynt: Proje: QUADRATOR
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2012, 22:24:00 »
Hocam izninizle konuyu kendi başlığı altına taşıyorum.

Söylediklerinizde haklısınız. Daha önceden IMU ile uğraştım. Resimde yapmış olduğum 9DOF imu çalışmam görülmektedir. Gayet stabil ve hassas bir şekilde 3 eksen ölçümü yapabilmekteyim. Tabii bu ölçümler motorlu uçan bir sistem üzerinde ayrıntılı olarak da test edilip geliştirilmeli.

Üzerinde 3 eksenli ivme, pusula, gyro ve basınç sensörü bulunmaktadır. Mekanik ve görüntü işleme konularında tecrübeli değilim fakat kontrol konusunda bildiğim kadarınca katkıda bulunmaya çalışırım.

İş görür derseniz PCB dokümanlarını ekleyebilirim.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #6 : 28 Eylül 2012, 22:33:35 »
unutmayın ki elektronik alanında uzman kişiler eğer doğudaki şehit kanının durdurulması için elinden geleni yapmıyor ve çeşitli bahaneler bulup gizlenmeye çalışıyor ise akan şehit kanında onların da payı vardır tüm sorumluluk komutanlara yüklenemez!....
tepedeki başbakandan, dağdaki çobana kadar bu PKK ve teror herkesin ortak kabahatidir. akan şehit kanı her nekadar gururumuz olsada gidenler bizim kardeşimiz, evladımızdır. keşke bilgim, varım-yoğumla onlara yardımcı olabilsem...
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

Tesla^Pulse^Coil

• Teknik Destek
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 117
« Yanıtla #7 : 29 Eylül 2012, 03:29:44 »
selam iyi çalışmalar
yapılacak proje mümkün oldukça ufak ölçekli olmalı model büyüdükçe ağırlık enerji miktarı motor devirleri gibi dezvantajlar oluşuyo
piller li-polimer
motorlar adım motor frekans ayarlı devir konturollü
3 eksen denge sensörü 
elektronik pusula yön bulucu
ultrasonik nesne engel algılayıcı
uzak mesafe verici alıcı kumanda sistemi
kamera takıp yön  izlenmesi yapmak  istenirse çönünürlüğü düşük vga yada  cmos kamera pixeli yüksek olması görüntünün aktarımını zorlaştıryor
görüntü kalitesi için siyah beyaz seçilmeli karanlık mekanlarda bu dahada fazla farkediliyo  lensine direk ışığı süzecek filitre
tek kanal özel minik antenli cmos kameralar mevcuz tahtakaleden rahatça bulabilirsiniz açık alanda mesafeleri yüksek
sadece tuner üzerinde ufak vhf-uhf verici güç katı kullanarak normal bir tv den izelenilmesi münkün
video yu izlediğinizde gelinen son noktayı görmüş olucaksınız
4 ay önce izlemiştim model uçak robot projelerinden askeri amaçlara yönelik
bunlar  her bir robot yazılımla ayrı ayrı sanal simulatör üzerinden yönlendiriliyor
---------------------------------------------------------------------

amuhurcu

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #8 : 29 Eylül 2012, 07:26:16 »
MERHABA
1-motorlar mutlaka dc fırçasız olmalı
2- iletişim teknolojisi olarak yine bir gsm firması (avea olursa iyi olur) fakat iletişim verileri kaotik yöntemi ile şifrelenmeli ki düşman teknolojisi kullanılırken aynı anda bizim veriler konusunda bi fikri olmasın. Böylece yüksek çözünürlüklü ve renkli kamera kullanılabilir.
3-enerjiye gelince, şu anda görülen sistem saldırı amaçlı ama gözetleme amaçlı kullanılacak ise o zaman zeplin kullanılmalı böylece havada askılı gözetleme kuleleri yapmış oluruz..
4- gece ucuşlarında gece kamerası olmalı ve saldırı amaçlı olan quadrator enerjisi bölgede belli başlı noktalardaki güneş panelli enerji depolarından gerektiğinde takviye yapsın..
5- quadrator gövdesi 1m^2 yapılırsa gündüz uçuşlarında bu demek oluyor ki 2000W güneş enerjisi ki bunun da %15i 300W eder ve 1/3 yapılırsa temiz 100W enerji ile piller doldurulacak....

elektrikçiler, makineciler, metalurjiciler ve bilgisayarcılar bu şehit kanını durdurmak için herhangi birşey yapmıyor iseniz PKK dan farkınızı söylermisiniz?

başlattığım çalışmalar:
1- Zeplin, helikopter, quadrator ve uçak modelleme ve kontrolü
2- kaotik haberleşme
3- fpga teknolojisini etkin kullanımını geliştirme amacıyla projeler
4- gerekli görüntü işleme projeleri

bu projeler en az 2yıl ve üzeri süreceğini tahmin ediyorum ama bunları topyekün hep birlikte başlatırsak eminim ki daha kısa sürede daha yoğun işler gerçekleştirebileceğiz....

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #9 : 05 Ekim 2012, 22:50:24 »
Merhaba

@Tesla^Pulse^Coil

Video için teşekkürler. Gerçekten etkileyici bir çalışma. Adamlar artık bizim üzerimizde çalışacağımız konuları çoktan geçmişler hatta yapıp sisteme entegre edip unutmuşlar başka şeylerle uğraşıyorlar. Videoda dikkatimi çeken duvarlardaki düzenekler ve yere serilen beyaz örtü. Tahminimce duvarlardaki düzenek bir konumlandırma sistemi. Robotların üzerindeki ışıklardan konumlarını buluyor olabilir mi?

Gövdeyi nasıl bir malzemeden yapmayı planlıyorsunuz?

Bu arada bu gün Yeşilköy'de mekatronik fuarındaydım. Yanlış hatırlamıyorsam YTÜ basit bir quadrator yapmış standında sergiliyordu.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2012, 23:02:25 Gönderen: Uykusuz »

smit

• Administrator
  • Çavuş
  • Teşekkür: 32
    • Serbest Ucus Teknolojileri
« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2012, 23:41:13 »
Merhabalar.
Amuhurcunun ilk yayınladığı videodaki sistemi çok sevdim çünkü esnek bir yapıya sahip Quadrator sistemlerinde daha önceden pervanelerinde tek eksende hareket ettiğini görmemiştim. Aynı Avatardaki hava araçlarına benzemiş  :) . Tükiyede bu alanda çalışıyor merak etmeyin. Biz sağda solda duymuyoruz sadece. MIT 2 sene önce qadrator ile bomba taşımak ve düşmanın üzerinde patlatmak konusunda çalışmalar ve denemeler yapıyordu. Hala ilgileniyorlarmı bir ürün ortaya çıktımı bilmiyorum.

Ben 17 yıldır profesyönel olarak model uçaklarla ilgileniyorum. Bu zamanda edindiğim tecribelerden birkaç öneride bulunacağım.

Böyle sistemler de amaç hafifliktir. Ağırlık demek boşa harcanacak enerji demektir. 1M^2 quadratoru güneş pili ile takviye yaparak 20dk havada tutarsan 30cm^2 bir modeli güneş paneli olmadan 40dk havada tutabilirsin. Böyle durumlarla çok karşılaştım. Böyle cihazların verimi ağırlığı ile ters orantılıdır. Asıl araştırılması gereken cihazın üstünde bunlar şunalar olsun değil.
-Motorlara şöyle birşey yaparsak daha az akım çeker.
-Böyle bir pervane tasarlarsak daha yavaş bir dönüşle daha fazla kaldırma kuvveti oluşturur.
-Hd kamerayı biz şöyle tasarlayalımki daha hafif olsun
-Gövde tasarımına şu parçaları eklersek bize ekstra kaldırma kuvveti sağlar.

gibi konulardır. Bu konuların uzmanlık alanları farklı, akışkanlar mekaniğini yalayıp yutmuş, airodinamiği hatmetmiş kişilerin yapabileceği şeyler. Qadrator sistemleri şuan heryerde satılıyor. Bence elektronik alanında qadratora eklenecek çok az şey kaldı. Şuan dünyada donanımı ve yazılımı  açıkkaynak kodlu yüzlerce qadrator projesi var. Eğer güzel bir kumandan varsa en fazla 500$ sağlam bir qadrator alabilirsin. Ve amuhurcunun bahsettiği gsm,hd kamera, gece görüş vb.... hepsinide içinde barındırır. Benim görüşüm yapılanı yapmaya çalışmayıp. Araştırılan daha tam anlamıyla çözülmemiş şeylere yönelmektir.

qadrator sistemlerinde bu noktadaki tek amaç enerjinin verimli kullanımı. Şuan bu konu üzerinde tezler yazılıyor araştırmalar yapılıyor. Yapılanı baştan yapmaktansa. Etrafımızda başkalarının edindiği tecrübelerden yola çıkarak onların yaptığını bir adım daha ileri taşımak bence çok daha verimli ve yararlı olacaktır.
« Son Düzenleme: 05 Ekim 2012, 23:44:10 Gönderen: smit »

Tesla^Pulse^Coil

• Teknik Destek
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 117
« Yanıtla #11 : 07 Ekim 2012, 06:44:02 »
selam videodaki perdeler sadece ouadratörler daha net görünsün diye koymuşlar
yazılım üzerinden çalışıyo büyük ihtimalle 3 eksen  yazılım programı hazırlamışlar show amaçlı girilen simulasyona göre hareket ediyo hareket ederken bir öncekine fazla yaklasan bir anlık duraksayıp ilerliyor
buda engel algılyıcı olduğunu göşterir
görüntü aktarımı yada hedefe yönlendirmekonusunda gsm firmasına bağlı bir sistem şavaş esnasında
bu sistemin çökmesi demek
kendiniz için yapıcaksanız navigasyon araç takip sistemi eklenir görüntü aktarımı için 3g hattı kullanılır
simit arkadaş sözlerimi destekler nitelikte bilgi vermiş ağırlık faktörü çok önemli kullanılan enerji kaynağı piller bile kendi başına ağırlık oluşturuyo zaten buna motor ve diğer düzeneklerde giriyor her bir parçası en hafif sağlam malzemlerden seçilmeli
havada kalma süresini uzatmak için ek enerji üretimi güneş pilleri destek olur yada bekleme yaparken şarj etmesini sağlar uzakta bir yerede kaldığını düşünürsek
içine yerleştirilmiş helyum balon çok uzak mesafelere kadar gitmesine yardımcı olur sadece
istenildiğinde devreye alınıcak şekilde yerleştirlmiş tek kullanımlık olur herhalde
onun dışında ancak ucak yakıtı benzin bunu sağlar
güç ve hız bakımından hobi maket motorları yüksek frekansla çalışıp güç ve devir alınabiliyor
bunlarda adım motorları bilgisayar fanı tarzında motorlar
pervaneler turbün tarzında en verimlisi yanları kapalı tip pervaneler
görüntü aktarımı uhf vhf bandı belli alan için de genede az değil bir kaç kilometre bile izlenebilir bu da yeterli olur en basit iş kamera ve görüntü aktarımı imkan çok
buı tür projeler maddi imkan rahatlığı ve zaman bolluğu gerektir sadece bilgi olarak yardımcı olmaya çalışıyorum
hazır olarak demonte sipariş verildiğini duydum yurdışından bu tür şatışlar varmış isterseniz biraz araştırın
hazır sisteme eklentiler yapmak la bir şeyler ortaya konabilir aksi taktirde her bir aksamı ayrı bir uraşı gerektirir
motor konusunda bir video ekliycem çekilen güce rağmen ağırlığın ne derece sorun teskil ettiğini görmüş olursun gerçi bu motorlar pervaneli olarak fazlasıyla ihtiyacı görüyo bunda saedece kendi devir hızıyla ortaya çıkan güç
kolay gelsin
---------------------------------------------------------------------

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #12 : 07 Ekim 2012, 20:47:19 »
Merhaba

Eğer şu anki amacımız bir an önce savaşmaya hazır bir sistem ortaya çıkarmak ise tabii ki en mantıklısı smit hocamın da dediği gibi hazır quadrator lere yönelmek, bunlar üzerinde ekleme çıkarma yapmak...

Fakat bu iş çok acil yetiştirilmesi gereken bir iş değilse ben her zaman temelinin öğrenilmesi taraftarıyımdır. Bu işi kendimiz yaparsak alttaki konularda tecrübesi olmayan arkadaşlara bu tecrübeleri kazandıracak bir proje bu.

-GPS verileri ile IMU verilerinin kalman filtesi ile birleştirilmesi
-PID motor kontrolü
-Data kriptolama (FPGA tabanlı)
-RF iletişim

Mesela ben IMU haricinde diğer konularda oldukça tecrübesizim ve bu konularda bu proje sayesinde tecrübe kazanmak istiyorum.

Reklamcılarda dakota diye bir malzeme var. Beyaz köpüğün çok çok sert hali, kolay kolay kırılmıyor ve ezilmiyor. Fakat maket bıçağı ile rahatça kesilip şekil verilebiliyor. İlginç bir malzeme ve çok çok hafif. Gövde için bir seçenek olabilir bence.

Gelişen teknolojiyle birlikte güneş panelleri artık bir panel olmaktan çıktı diyebilirim. Kağıt gibi eğilip bükülebilen çok çok ince ve hafif güneş panelleri yurt dışında mevcut. Fakat bu paneller quadrator üzerine serildiğinde aracımızın ivmelenmesine olan etkisi ayrıntısıyla araştırılmalı.

Önemli olan bir diğer konu da çalışma ortamı. Tahminimce ilk denemelerde o kaçacak biz kovalayacağız pek söz dinlemeyecek.  :)

Saygılar.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
« Yanıtla #13 : 06 Kasım 2012, 21:26:40 »
Ustam herhangi bir çalışma yada gelişme varmı ?
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
« Yanıtla #14 : 14 Kasım 2012, 19:32:25 »
Arkadaşlar konuyla pek alakası yok ama bilgi geçmek istedim.

habere göre Abd den kiralanan bu insanlı istahbarat uçagı 30 km yükseklikte teröristlerin kolundaki saatin kaç olduğu bile görülebiliyor muş .

Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp