Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Jeofizik Rezistivite Cihazı  (Okunma sayısı 36621 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

spradon

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 6
Ynt: Jeofizik Rezistivite Cihazı
« Yanıtla #30 : 27 Haziran 2014, 15:01:11 »
Tam olarak hangi metal olduğunu bilmiyorum. Ama çok sert ve yüksek ısıya dayanıklı bir metal. normal matkapla
prop deliklerini açamadım, tornacıda deldirdim. Yere çakarken yamulmaması için bunu seçtim.
Saygılar..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #31 : 27 Haziran 2014, 15:33:44 »
Problara kaç volt uyguluyorsunuz hocam?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

spradon

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #32 : 27 Haziran 2014, 19:15:40 »
Sayın Uykusuz ustam,
Daha öncedende belirttiğim elektronikten pek fazla anlamadığımı belirtmiştim. Açıkçası hiç ölçüp bakmadım. benim elimde proje eksiksiz olsun
yapabileceğim aklıma yatarsa yapar çalıştırırım. Onun dışında pek bişeyden anladığım söylenemez. Yinede sizin için ölçüp bakarım.
Saygılar.

spradon

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #33 : 27 Haziran 2014, 19:26:34 »
Çıkış direncini sıfırladığımda 4,5 volt bir gerilim ölçtüm. çıkış direncini 1 K 'ya ayarlandığında 3 volt okuyorum .
Saygılar.

walkman

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 21
« Yanıtla #34 : 28 Haziran 2014, 00:41:09 »
Spradon ustam ellerinize sağlık.İşçilik süper olmuş. Sormak istediğim bir nokta var görüntü kalitesini/pixsel sayısını alanı küçültmeden nasıl arttırabiliriz?

spradon

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #35 : 28 Haziran 2014, 02:12:14 »
Walkman ustam;
Alanı küçültmene gerek yok. cihazın ölçme alanı 127*127 m'dir. Elinde 4 adet prop var. 1 metrekareye dört köşesine çakacaksın. Ama daha net ölçmek istiyorsan 1 metrekare değilde yarım metrekare baz alırsın. sadece ölçme sayın artar. biraz fazla uğraşırsın okadar. başka türlü ölçme yöntemi yok.
Saygılar.

walkman

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 21
« Yanıtla #36 : 28 Haziran 2014, 02:22:57 »
Teşekkürler ustam. Hayırlı ramazanlar.
Saygılar

spradon

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #37 : 28 Haziran 2014, 08:46:54 »
Eyvallah cümlemiz için.
Saygılar..

napolyon59

• Er
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #38 : 13 Temmuz 2014, 10:11:08 »
Selamlar herkese bu epe resıstıvıte aslında taşınması ve kullanması zor deıl ve ıs gorur bır alet yapan arkadaş verıde almış arazıde ıyı bırsey . Bu propları werner yontemıne gore sıralı dızılı sekılde neden yapmadınız acaba bu dızılım daha başarılı degılmıydı?

spradon

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #39 : 13 Temmuz 2014, 19:17:40 »
Sayın napolyon haklı olabilirsiniz. werer yöntemini denemedim. soure arway bana daha basit geldiği için bunu kullandım. her iki ölçme yöntemide kullanılabilir. nasıl bir veri farkı oluşur deneyip görmek lazım.
Saygılar

bazo

• Er
« Yanıtla #40 : 16 Temmuz 2014, 00:20:46 »
Rezistiviteyle ilgili türkçe kaynak bulmak çok zor. Bazı üniversitelerin yayınları var onlarda türkçe olup olmadığı belli değil. Devrik cümlelerle dolu ne anlattığı anlaşılmıyor bile. İyi çeviri yapamamışlar.

Bu alanda çalışma yapanlardan beklentimiz bildiklerini aktarmaları. Yöntemleri ölçerken cihazın yaptığı adımları vs. yazarlarsa biz de böyle bir cihaz geliştirebiliriz. Kullanan arkadaşlardan bekliyoruz.

napolyon59

• Er
« Yanıtla #41 : 14 Ağustos 2014, 11:32:19 »
Selamlar arkaslar bu rezıstıvıteyı yapan varsa arazıye gıttıgınde kullanmadan oncekı ayarları nasıl menüden hangı seçeneklere gore ayar yapıldıktan sonra test yapılacak yazarsanız sevınırım.
 Ayrıca üc defa resım eklemeye calıstım ama sıstemde hata var yazıyor ekleyemedim yonetıme duyrulur.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #42 : 14 Ağustos 2014, 11:51:28 »
Merhaba
Şimdi bir deneme yaptım şimdi bende sorun görünmüyor. Tekrar yüklemeyi deneyebilir misiniz?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

spradon

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #43 : 16 Ağustos 2014, 07:32:52 »
Selamlar; cihaz toprak yapısına göre ayarlar değişiyor. Benim ölçüm yaptığım yer killi ve yumuşak toprak, taşlı olması farketmiyor. Direnç ayarı 1 kohm, kazanç ayarı orta kademede ölçüm yapabilirsin. Ayrıca prop diziliminin sırasıda önemli. Burada hata yapmamalısınız. Bunun yanında Cx-Rx değerlerini ölçme yaptığınız kareye göre ayarlamayı unutmayın. 
« Son Düzenleme: 23 Eylül 2014, 19:27:53 Gönderen: spradon »

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #44 : 27 Eylül 2015, 23:02:35 »
slm uykusuz ustam;
siz hiç rezistivmeter projesi ile ilgilendiniz mi? sistemin 4-8-16-32-64-128 kazık sistemlerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir?
bu tip sistemlerle ilgili önerileriniz nedir?
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..