Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: PI deneme (çoklu hold)  (Okunma sayısı 13157 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
Ynt: PI deneme (çoklu hold)
« Yanıtla #30 : 30 Aralık 2011, 00:12:51 »
k.bakmayın dosya büyük dediği için linke yükledim, buradan indirip bakabilirsiniz
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #31 : 30 Aralık 2011, 18:32:25 »
Ekte vermiş olduğunuz hold işlemi şeklinde de gördüğünüz gibi kapasite deşarj edilmeden kendisi üzerindeki gerilimden daha düşük bir gerilimi hold yapabiliyor. Hold işlemi her zaman kapasiteyi şarj işlemi anlamına gelmez. Eklemiş olduğunuz şekli iyi inceleyin siz deşarj yaparak yanlış yapıyorsunuz. Dolu kapasiteye hold yapsanız da boş kapasiteye de hold yapsanız hold sonunda kapasite üzerinde hep aynı gerili görürsünüz. Kapasiteyi ayrıyeten deşarj etmek yanlıştır.

Zar zor sizi onlarca opamp kullanmanın gereksiz olduğuna ikna ettik ama buna nasıl ikna edicez bilmiyorum bunda baya ısrarcısınız  :)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #32 : 30 Aralık 2011, 23:35:35 »
Ekte vermiş olduğunuz hold işlemi şeklinde de gördüğünüz gibi kapasite deşarj edilmeden kendisi üzerindeki gerilimden daha düşük bir gerilimi hold yapabiliyor. Hold işlemi her zaman kapasiteyi şarj işlemi anlamına gelmez. Eklemiş olduğunuz şekli iyi inceleyin siz deşarj yaparak yanlış yapıyorsunuz. Dolu kapasiteye hold yapsanız da boş kapasiteye de hold yapsanız hold sonunda kapasite üzerinde hep aynı gerili görürsünüz. Kapasiteyi ayrıyeten deşarj etmek yanlıştır.

Zar zor sizi onlarca opamp kullanmanın gereksiz olduğuna ikna ettik ama buna nasıl ikna edicez bilmiyorum bunda baya ısrarcısınız  :)

usta alaylıyız ya ezberciyiz işte, belki deşarj ifadesi yanlış yani ben adc okuması bittikten sonra bir örnekleme yaparak sinyali kesiyorum. konu ile ilgili skop görüntüsünü ekleyeceğim. daha açıklayıcı olur inş.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #33 : 31 Aralık 2011, 15:27:24 »
uykusuz ustam 6 kanal  S&H devresinde elde ettiğim sonuçlar bu şekilde, belki örneklemeler arası beklemeler homojen olmamalı diye düşünüyorum. devreye skop bağlayıp görüntüsünü foruma eklemeye üşendim. ancak devreden elde ettiğim verileri ekliyor ve yorumlarınızı bekliyorum.
elde ettiğim veriler sistem boşta iken kaydedilen değerler ile metal algılandığı anda arada oluşan farklardır. yani genelde sonuçların 1 ve 0 a yakın çıkma nedeni bu yüzden ve devredeki adc değerleri stabildir. bu arada bu değerler 10 bit adc den elde edilmiştir. belki 12 bit adc de daha hassas ölçümler alınabilir.
« Son Düzenleme: 31 Aralık 2011, 15:31:24 Gönderen: pro-TR »

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #34 : 31 Aralık 2011, 21:05:44 »
pro-TR çizimler için teşekkürler. Tablodan gördüğüm bakırın son örneklerde etkisinin çok az görüldüğüdür.

Demirde ilk örneke 0 fakar bakırda 9-8 gibi değerler görünüyor burasını anlayamadım.

Çoklu örneklemede şöyle bir teknik kullanılabilir.

İlk örnekteki sinyal seviyesine göre bakılacak ikinci örnek numarası belirlenir ve arasıdaki farka bakılır. Örneğin birinci örnek 10 ise birinci örnek ile ikinci örnek arasındaki farka bakılır. Birinci örnek 20 ise birinci örnek ile üçüncü örnek arasındaki farka bakılır. birinci örnek 30 ise dördüncü örnek, 40 ise de beşinci örnek arasındaki farka bakılır.

Hatta ilk örnek doymda ise bir hata olmaması açısından doyum değerine yakın bir adc değeri geliyorsa yukarıdak işlem ikinci örnek ile diğeleri arasındaki farka bakılabilir. ikinci ile üçüncü, ikinci ile dördüncü arasındaki fark gibi...
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #35 : 31 Aralık 2011, 21:50:04 »
ustam tablo şu şekilde oluşturuldu;
ilk önce sistem boşta iken tüm örnekleme adc leri kaydedildi, daha sonra
her 5 adc artışta;
1. örnek sonucu = o anki adc değeri - hafızadaki adc değeri
2. örnek sonucu = o anki adc değeri - hafızadaki adc değeri
....
yani hep farkları alındı.
dediğiniz tekniği denemeye çalışacağım.tabi anladığım kadarıyla

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #36 : 31 Aralık 2011, 21:56:12 »
bu arada ustam uyguladığım S&H şeması bu şekilde tabi bende ki 6 kanal bu verdiğim 3 kanal ve 4. S&H yi algılama kanalı olarak kullanacağım yani amacım sadece ayrım değilde aynı zamanda algılama anında ki metalin değerli, değersiz olduğuna bakmak amaçlı bu şekilde yapmıştım.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #37 : 31 Aralık 2011, 22:05:10 »
pro-TR çizimler için teşekkürler. Tablodan gördüğüm bakırın son örneklerde etkisinin çok az görüldüğüdür.

Demirde ilk örneke 0 fakar bakırda 9-8 gibi değerler görünüyor burasını anlayamadım.

Çoklu örneklemede şöyle bir teknik kullanılabilir.

İlk örnekteki sinyal seviyesine göre bakılacak ikinci örnek numarası belirlenir ve arasıdaki farka bakılır. Örneğin birinci örnek 10 ise birinci örnek ile ikinci örnek arasındaki farka bakılır. Birinci örnek 20 ise birinci örnek ile üçüncü örnek arasındaki farka bakılır. birinci örnek 30 ise dördüncü örnek, 40 ise de beşinci örnek arasındaki farka bakılır.

Hatta ilk örnek doymda ise bir hata olmaması açısından doyum değerine yakın bir adc değeri geliyorsa yukarıdak işlem ikinci örnek ile diğeleri arasındaki farka bakılabilir. ikinci ile üçüncü, ikinci ile dördüncü arasındaki fark gibi...
ya usta şimdi dikkatimi çekti dediğin doğru,  algılama kanalı 5 adc iken ilk satırda bakırda 2. örnek ile 3. örnek arasında ucurum var. aynı şekilde 10,15,20 adc farklarda da bu şekilde ondan sonrada 3 örnek ile 4. örnek arasında fark belirginleşiyor. yani artış homojen değil. tabi bakalım bir formul oluşturup bi sonuç çıkaralıabilecek mi? ve tabi çıkarılan formul örnekleme noktaları değişiminde ne kadar işe yarayacak. aslında matematik giriyor işin içine yani bundan sonra kafa basmaz  ;D

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #38 : 01 Ocak 2012, 03:20:19 »
s.a.
uykusuz ustam eldeki verilere göre ledleri çok hassas bir şekilde değerli ve değersiz olarak yakmayı başardım, olay aslında çok basit bir matematik ile oluyormuş, ancak gümüşü ayıramıyorum hala, sonuç olarak ben PI ye burada nokta koymaya karar verdim. Elimdeki devreyi son haline getirip bu şekilde bir PI yapıp, PI için havlumu atıyorum.
artık bundan sonra dedektör olarak hangi konuya yönelmeliyim? bunun araştırmasını yapacağım ama artık bu PI olmayacağı kesin.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #39 : 01 Ocak 2012, 22:01:43 »
a.s.

PI sistemi bizlere güzel bir proje sunmadan bırakırsan yazık etmiş olursun bence  [yazarim_cizerim] Belki PI-IB karışımı ya da VLF sistemlere geçebilirsiniz karar sizin  ;)