Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: arazide oslaskop ve dedektörü kullanılabilirmi  (Okunma sayısı 2590 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

maho55

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 2
arazide oslaskop ve dedektörü kullanılabilirmi
« : 19 Nisan 2012, 15:11:07 »
ustalarım el yapımı çok az volt ile çalışan osilaskoplar var. ustalarım sizde dedektör yaparken sinyal seviyesi ve tepe noktaları gibi bir çok ölçüm yapıyorsunuz.
acaba bir çırağınız olarak aklıma takılan şu:

devrenin sinyal noktalarından alınan sinyaller ör: demir veya altına tepkimesi ölçüldüğnde grafiksel olarak tepe noktaları değişkenlik gösteriyor ve siyal şiddeti görülüyor.

arazide dedektöre bu şekilde bir osilaskop takılarak ayrımın daha net olarak sinyal seviyesi yada tepe noktaları ayrımı okumak adına bu şekilde birşey denedinizmi.

ustalarım saçma olabilir ama aklımın bir ucunda hep bu ;;;;yedi beni ;;; çırağınız olarak ne olur mahzur görün. [UU] [UU] [UU]

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: arazide oslaskop ve dedektörü kullanılabilirmi
« Yanıtla #1 : 19 Nisan 2012, 15:45:07 »
Merhaba maho55,

Bir skobun yapabildiği her işi bir mikrodenetleyici kullanarak da yapabiliyoruz. PI sistemlerde ve VLF sistemlerde bahsettiğiniz iş yapılabilir fakat gerek yok. Örneğin PIM-2 bir skop gibi sinyalin görülmesi gereken iki noktasını ekranına yansıtıyor.

Fakat görsellik açısından bahsettğiniz gibi bir iş yapılabilir ve metal cinsi hakkında skop ekranından fikir edinilebilir.  ;)

Saygılar.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

maho55

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #2 : 19 Nisan 2012, 19:58:22 »
ustam aklımda olan şu örneğin barlarla işlem yapıyoruz metal cinsi hakkında
ama bir çok durumda bu barlar örneklemede karışıyor sen daha iyi bilirsin benim aklımda olanda şuydu ustam skopta metala metal cinsi hakkında bilgi veren sönümleme hat çizgisi özellikle ayrım devrelerinde net olarak farkla görülebiliyor. en azından net bir şekilde metal ayırımı görülebilir sen bu konuda ne düşünüyorsun ustam....

olabilir mi dediğin gibi kuvetli bir skop örneği gibi mesala;;

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #3 : 19 Nisan 2012, 21:46:22 »
slm.
vlf için bir yorum yapamam ama PI için skop takmak ayrım için çok yararlı olacağını sanmıyorum. microişlemci ile daha keskin sonuçlar elde edilebilir. skopla da görülebilir ancak herkes bu netliği yakalayabileceğini sanmıyorum
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

maho55

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #4 : 20 Nisan 2012, 10:43:45 »
teşekkür ederim ahmet ustam ve selami ustam ilgilendiğiniz için.