Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Otomobillerde anahtarsız çalıştırma ve anahtar tanıma sistemi  (Okunma sayısı 22220 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
Arkadaşlar otomobillerde anahtarsız çalıştırma ve anahtar tanıma sistemi hakkında bilgisi olan var mı ?

Elimizde bir kart oluyor bu kartla araca yaklaşınca araç kapılarını açıyor ve elimizdeki yada cebimizdeki kartla araca biniyoruz. Araçda start stop butonu var tek bir buton bu butona bir kez basınca (Eski tabirle) kontak açılıyor birkez daha basınca araç çalışıyor. Araç çalışır halde Kartı elimize aldık araçdan indik uzaklaşinca araç stop ediyor ve kapıları kitleyip alarmı devreye sokuyor.

Tabi anlatması kolay peki bu kart nası bi kart bir radyo verici gibi bir şeymi eger öyle ise sürekli sinyal alıp gönderen bir şey olması lazım pili nasıl olupda bitmiyor yada benmi yanliş biliyorum

( Kolay birşeyse benim arabaya yaparım belki :)  )
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Merhaba

Bu konulara çok yabancıyım fakat birkaç tahminde bulunabilirim bu işi bilen arkadaşlar yanlışım varsa beni düzeltsinler.

Şimdi kartı yuvasına sokup çalıştırılan çeşidi var bir de sizin anlattığınız gibi kart cebinizde olsa bile arabayı çalıştırabildiğiniz çeşidi var.

Yuvasına sokup çalıştırdığınız versiyonları RFID diye adlandırılan bir sistem olsa gerek.

Bu sistemde kartda herhangi bir pil bulunmamakta. İstanbul'da yeni çıkan akbiller de aynı sistemi kullanıyor. Kartı yuvasına taktığınızda kartınıza belli bir frekansta sinyal gönderiliyor. Kartınızın içinde bulunan bobin sayesinde ortamdaki manyetik alan elektrik enerjisine dönüştürülüyor ve kart çalışması için gerekli olan gerilimi elde etmiş oluyor. çok düşük güçlü radyo sinyalleriyle aracınızla kart arasında iletişim sağlanıyor ve aracınızı bu şekilde çalıştırabiliyorsunuz.

Kart cepte olan versiyonunda ise durum daha farklı.

Cebinizdeki kartta bir pil bulunmakta. Fakat sizin düşündüğünüz gibi sürekli kartınız radyo sinyalleri yaymıyor. Sadece kartınıza aracınızdan "Süleyman buralardamısın?" diye bir soru sinyali gelirse ve kartınızın adı da "Süleyman" ise kartınız aracınıza radyo dalgalarıyla cevap veriyor.  Ayrıca aracınızın da bu sorusu anca içinde ve bir metre kadar yakınında duyulabiliyor. Bu soruyu da sürekli göndermiyor saniyede bir belki soru gelir ve buna cevap mS (mili saniye) kadar kısa sürer. Bunun haricinde standby dediğimiz konumda bekliyor. Bu durumda pil harcanmıyor diyebileceğimiz kadar az harcanıyor. Bu sebeple pil uzun süre idare edebiliyor.

Bu yazdıklarım sadece tahminim. Şimdiye kadar kartlı bir araba kullanmadım. Daha doğrusu 94 model şahinimden başka araba kullanmadım diyebilirim  :)

Bu iki sistem de yapılabilir. Belki ilerleyen zamanlarda bu işe hakim, tecrübeli arkadaşlarla birlikte bir forum projesi olarak gerçekleştirebiliriz  ;)
« Son Düzenleme: 05 Temmuz 2011, 22:43:12 Gönderen: Uykusuz »
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
Usta sana verdiğin bilgiler için çek teşekkür ederim gerçekten iyi oldu ve tatmin edici bilgiler verdin.

Eğer aracıma böyle bir sistem uygulamak istersem ben biraz kestirmeden gitmeyi düşünüyorum. Nasıl mı ?  Bu işi enbasit ve güvenli şekilde nası yaparım diye düşünürken kafamın üzerinde bir ampül belirdi :) Bakın aklıma ne geldi :)

Evet bir mause size aptalca gelebilir ama bana en kestirme yol bu gibi geldi bu maustan evde kullanıyorum

Mause nasıl çalışıyor derseniz dışardan gözlemlediğim kadarıyla size aktarayım

Mausenin usb alıcısını Pc ye taktığımızda ışığı yanıp sönmeye başlıyor sanırım o sırada vericiyi arıyor ve eger bulduysa bağlantı kuruyor bağlantı kurulduktan sonra ise ışık sabit kalıyor
Mause 1.5 volt kalem pille çalışıyor kaliteli bir pille 1 yıl kadar kullanıla biliyor. Ancak pil boyutu çok büyük biraz daha küçük pil kullanıla bilir sanırım mausenin içindeki lazeri ve ledi sökünce pil ömrünün dahada uzayacağına inanıyorum.

Şimdi ben kafamda Şöyle bir kurgu yaptım
1 Mausenin Usb alıcısını +5 voltla beslesek bu Alıcıyı çalıştırır diye düşünüyorum
2 Daha sonra alıcının içini açıp vericiyi bulduğunda kendi devresi üzerinde nereyi uyarıyorsa orayı bulup oradan bir röleyi çektirsek  zaten bu oldukdan sonra gerisi kolay.

Yani ben öyle düşünüyorum :)

Röle çektikten sonaki sistem söyle olacak röle küçük bir devreyi besleyecek devreye tetikleme gelir gelmez devre kapıları açacak ve alarm devre dışı kalacak. Devre bu konumdayken aracımızın elektrik tesisatı park konumunda olcak yani park lambaları yanacak teyp çalışacak Vs.. Gelelim çalıştırma meselesine Aracın anahtarı yani kontak iptal olacak bunun yerine bir buton konacak buton küçük devreye bağlı olacak bu butonu biz stop ve start olarak kullanacağız botonda 3 tane fonksiyon olacak 1 Araç park konumundayken butona 1 kez basınca kontağı açacak araç çalışmaya hazır hale gelecek 2. Kez basınca kontak tekrar kapanacak çaliştirmak için ise 1 kez kbasılacak kontak açılacak daha sonra 3 saniye basılı tutulunca marş yapacak ve araç çalışınca elimizi butondan çekeceğiz araç çalışır haldeyken tuşa birkez basıp çekince araç stop edecek ve kontağı kapanacak :)

Mause ile bu iş olabilirmi onu bilemiyorum ancak bahsettiğim küçük devre yapılabilir. Ben sadece bir fikir attım ortaya :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
Merhaba

Bazı problemler aşılabilirse kablosuz mause olayı eğer dediğiniz gibiyse mantıklı görünüyor. Daha önceden ayrıntısıyla bir kablosuz mause incelemedim. Kafamada oluşan soru işaretleri şunlar:

Diyelim ki dediğiniz gibi USB'ye bağlanan algılayıcıyı aracınıza bağladınız düğmesine bastınız ve cebinizdeki mause a bağlandınız. Cebinizdeki mause kapsama alanından çıktığında bu algılayıcı otomatik mause aramaya başlıyor mu?

Ayrıca bildiğiniz üzere mause lar hareket anında çalışır duruma geçiyorlar. Pillerinin uzun süre dayanmasının sebebi bu. Yani algılayıcıdan gelen bir sinyale göre çalışmıyorlar. Siz mause u oynatınca mause unuz algılayıcıya bir sinyal gönderiyor.

Bu durum da sanki mause un arabada bırakılması, bir şekilde mause un arada sırada bir şekilde harekete geçirilip cebinizdeki algılayıcıya sinyal göndermesi ve cebinizdeki algılayıcının sinyalini aldım cevabını arabanızdaki mause a göndermesi gerektiği düşüncesini uyandırıyor bende.

Tüm bunlar bir şekilde sağlanırsa ve Dünyada "Süleyman" isimli başka bir mause yoksa bir şekilde üstesinden gelinebilir. Kafama takılanlar şimdilik bunlar  :)

Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
Usta mause ve algılayıcının üzerinde connect butonları var ancak ben 2 yıl dır kullanıyorum ancak bu butonları kullanma ihtiyacı duymadım yani aralarında bağlantı kurulması için herhangibir düğmeye basmaya gerek kalmıyor. Örneğin mauseyi elime alıp alıcıdan uzaklaşıyorum 2-3 metre sonra bağlantı kopuyor alıcı aramaya başlıyor. mauseyi alıcıya tekrar yaklaştırınca bağlantı kuruluyor ve mause yi kullanmaya devam edilebiliyor.

Mausenin sürekli uyanık durumda olması gerekiyor ıyani hareket etmesi lazım bu konuda bende kaygılıyım bunu test etmek gerekir

(Bu durum da sanki mause un arabada bırakılması, bir şekilde mause un arada sırada bir şekilde harekete geçirilip cebinizdeki algılayıcıya sinyal göndermesi ve cebinizdeki algılayıcının sinyalini aldım cevabını arabanızdaki mause a göndermesi gerektiği düşüncesini uyandırıyor bende.)

Demişsiniz
ben bunun tam tersini söylüyorum algılayıcı araç da olacak mause cebimizde :) ancak cebimizdeki mause sürekli uyanık olacak eğer uyursa yolda kalırız :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
Mause un cebinizde olması sürekli (örneğin 5 saniyede bir) mause un uyandırılmasını ve sinyal yollamasını gerekirir. Bu durumda aracınızdaki algılayıcı sadece kendine sinyal gelirse elinizdeki mause a sinyalini aldım cevabını gönderecektir. Zaten siz aracınızın uzağında olduğunuzda algılayıcıya herhangi bir sinyal gelmediği için algılayıcı hiç cevap vermeyecektir. Bu durumda aracınızın aküsü yüzlerce yıl bitmeden dayanabiliecekir :) Ayrıca siz aracınızdan kilometrelerce uzakta olsanız bile yanınızdaki kart boşu boşuna yayın yapıp duracaktır.

Fakat algılayıcı cebinizde olursa mause arabada olursa mause sürekli (örneğin 5 saniyede bir) uyanık tutularak sinyal göndermesi sağlanır. Bu durumda cebinizdeki algılayıcı sadece kendine sinyal gelirse arabanızdaki mause a sinyalini aldım cevabını gönderecektir. Siz uzaklardayken de cebinizdeki algılayıcıya hiç sinyal gelmediğinden çalışmayacaktır.

Bu sebeple sürekli sinyal gönderecek aksamın ufacık pille beslenen bir devre değil koskoca araba aküsüyle beslenen kısım olması bence daha mantıklı. Sürekli aracınız buralarda mısın Süleyman diye sorgulayıp durmalı bence.

Ayrıca bunları bir şekilde aştık diyelim. Aracınızdaki masue veya algılayıcı artık herneyse iletişim kurulduğuna dair işareti bunlardan nasıl alırız bu da var  ??? Artık araçtaki örnek veriyoum bir mause ise bağlantı kurduğunda ışığı yanan mause modelleri bulup onları kullanmak gerekiyor sanırım  :)
« Son Düzenleme: 06 Temmuz 2011, 17:48:11 Gönderen: Uykusuz »

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
Sülümanı ergeç bulacağım :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
 ;D

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
Mausenin cebimde olmasının istememin sebebi üzerinde deki butonlarını kullanabilmek sal sol ve orta klıck olmak üzere 3 buton var belki onları bagajı açtırmak yada atacı uzaktan çalıştırmak için kullanabiliriz  ;D  ;) demiştim ancak senin soylediğin şey daha mantıklı ben alıcı sürekli sinyal yollar mause o sinyali alınca tepki verir sanıyordum senin söylediğine göre olay tam tersi gerçekleşiyor.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
Yukarıdaki mauseden evde bitane var ama arızalı onu biraz açıp kurcalayacağım :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
Ynt: Otomobillerde anahtarsız çalıştırma ve anahtar tanıma sistemi
« Yanıtla #10 : 06 Temmuz 2011, 19:10:03 »
Umarım olumlu bir sonuç çıkar. Türkiye'de bir ilk olur vallaa  :)

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 06 Temmuz 2011, 19:21:02 »
Aslına bakarsan ben biraz umutsuzum olumsuz faktör çok fazla ama olursada iyi olur :) Bide eletronikden biraz anlamak gerekir oda bende yok :) boş durma boşa çalış hesabı enazından  bir şeylerle uğraşmak Tv izlemekten daha iyidir :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #12 : 06 Temmuz 2011, 19:33:18 »
Kesinlikle çok haklısınız  :)

errör

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 3
« Yanıtla #13 : 09 Temmuz 2011, 02:50:59 »
konu teoride zor değil, şöyleki rfid kullanacaksınız , etki mesafeniz büyük olduğu için (20 cm den büyük) pilli tip bir rfid kullanmanız gerekiyor.

ardından ise araca tümleşik bir sistem kurmanız gerekir, yani butona ikinci kez basınca aracın çalışması, araçtan uzaklaştığınızda aracın stop etmesi (ki bu emniyet açısından en çok kafa yorulması gereken kısım) v.b

temelde çok zor olmayan bir sistem ancak bu sistemi araca adapte etmek kolay olmaz (kontak kısmı) , ayrıca işin emniyet kısmı var birde yangın riski v.b...

ama yok ben ciddi anlamda yapmayı düşünüyorum derseniz teoride yardımcı olabilirim..

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #14 : 09 Temmuz 2011, 10:54:26 »
Yapmayı düşünüyorum sistemi araca uygulamakda kolay ancak benim de bu konuda bazı çekincelerim var

Öncelikle devre şemeları çok zor olursa programlama falan gerekirse bunu ben yapamam
birde sixinde dediğiniz gibi güvenlik meselesi başka bir kumanda vs aracı tetiklememeli wireless ağlar gibi şifreli bir bağlantı olmalı
Yangın riskinden açıkcası kormuyorum aracın uygun bir yerine monte edilirse sorun olmaz.