Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: LCD ekranlı dijital Devir Göstergesi Projesi  (Okunma sayısı 15383 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
LCD ekranlı dijital Devir Göstergesi Projesi
« : 01 Ağustos 2011, 17:53:32 »
Merhaba

Arkadaşlar arabamda devir göstergesi bulunmadığından bir devir göstergesi tasarladım. Videodan da görüldüğü üzere henüz prototip aşamasında. Bir de buna ek olarak akü gerilimini de göstermesini istiyorum. Devreyi aracınızın çakmak girişine bağlamanız çalışması için yeterlidir. Devre beslemesindeki buji gürültüsünün frekansını ölçerek devir sayısını hesaplamaktadır.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Ekte devreye ait taslak şema ve hex kodu bulunmakta. Mikrodenetleyicimiz dahili 8MHz osilatör ile çalışmaktadır.
Gelişmeleri ve devrenin son halini bu başlıkta takip edebilirsiniz.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
Ynt: LCD ekranlı dijital Devir Göstergesi Projesi
« Yanıtla #1 : 01 Ağustos 2011, 21:21:21 »
Hayırlı olsun :)
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

pro-TR

• Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #2 : 06 Ağustos 2011, 16:40:45 »
s.a.
uykusuz hocam buradaki şemada S ile oluştutulan kısım akü voltajını ikiye bölerek inceleme yapılmış, ilk önce akü voltajı alınmış 10k dirençlerle voltaj iki eşit parcaya bölünmüş ve buna S denmiş, daha sonra diğer opampla da 10k(R8) ve 1K(R11) ile farkı alınarak oluşan bu fark sinyali ile de bir pnp tr tetiklenmiştir. çıkan sonuç 1/100 oranında kırpılarak işlemciye girilmiştir. acaba devrenizi yanlışmı anladım.

ayrıca hassas ölçüm için önce farkını alıp sonra ikiye bölme işlemi yapılsaydı ve tr nin emiterini işlemci +5v ile beslenseydi daha verimli olmazmıydı, yada o kısım yerine bir opamp daha kullanarak işlemci voltajına uyum sağlatsaydık daha iyi olmazmıydı. zira 1/100 kırpma işlemi hassasiyeti düşürmez mi?
(hocam eleştiri olarak almayın sadece devrenizin protatip olduğunu daha iyisini elde etmek istendiği için düşüncelerimi paylaştım)
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #3 : 06 Ağustos 2011, 17:10:44 »
a.s.

Ben devrenin çalışmasını anlatayım  ;)

Dediğiniz gibi besleme gerilimini ikiye böldüm. bu da 6 - 6.5V arası bir gerilime karşılık gelir. Daha sonra S gerilimini 100 kat kırpmadım tam tersi yüz kat arttırdım. Nasıl 100 kat arttırdım? "S geriliminin kendisinden olan farkını 100 kat arttırdım." Püf nokta tam burada. Şemaya bakacak olrsanız opampın 5. pininde 100nF kapasite var. Fakat diğerinde yok. Bu da ne demek? Girişte DC sinyal var iken iki girişte de aynı gerilim olacak ve iki gerilim farkı 0V olduğundan 0 voltu 100kat arttırırsanız çıkışta yine 0V görürsünüz yani S gerilimini. Yani referans geriliminiz olan 6-6.6V gerilimi...

Fakat motorumuz çalıştığında besleme gerilimimizde ufak ufak pikler oluşmaya başlayacaktır. 100nF kapasite sayesinde opampımızın 5. pinine bu picler ulaşmayacak fakat diğer girişinde kapasite olmadığından burada bu picler görülecektir.

"S geriliminin kendisinden olan farkını 100 kat arttırdım."  Artık bu cümle bu noktada anlam kazanmaya başlıyor. Artık S referans noktasına göre minik piklerimiz var. Bu gerilimden S gerilimin farkını alıp 100 kat yükseltiyoruz ve PNP transistörümüzü sürüyoruz.

PNP transistörümüzün emiterini bu noktaya bağlamak zorundayız zira beyzine girişte pik yok iken S gerilimi gelmektedir. eğer denetleyicinin 5Voltuna bağlasaydık bu transistör sürekli iletimde kalacaktı. Böyle olmasının bir zararı R10 1K direnci sayesinde ortadan kaldırılmıştır.

Artık denetleyicimizin girişinde motor çalışmıyor iken 1 pik anlarında da 0 gelmektedir. Mikrodenetleyiciye de artık bu sinyalin frekansını ölçmek kalıyor.
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2011, 17:15:43 Gönderen: Uykusuz »
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2011, 17:17:36 »
hocam anlattıklarınızı anladım, demek istediğim besleme 12v iken bujilerden gelen PİK gürültülerde 2 diyelim biz 12v u ikiye gölünce pik gürültüde 1e düşmeyecek mi? anlatmak istediğim önce gürültüyü ön plana çıkarıp sonra istediğimiz değerde voltajı düşüremeyiz mi? şu da var sizin şuanki uygulama çalışıyor olması benim düşüncemi havada bırakır zira bendeki sadece düşünce sizde ispatlanmışı var.
yazılımda ise yükselen kenar sayma işlemi mi yaptırıyorsunuz usta, frekans ölçümü işlemcilerde yükselen veya düşen kenar ölçümleri değil mi?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #5 : 06 Ağustos 2011, 22:53:50 »
Evet hocam ilk etapta pikler de ikiye bölünüyor. Fakat bunu yapmak zorundayız malesef. Zira pikler 12V üzerine binmiş durumda. Ee opamp ta 12V ile beslenince bu seviyedeki gerilimleri opampın girişine uygulayamayız. İlk etapta gürültüyü elde edebilmek için 12V dan daha fazla opamp beslemesine ihtiyacımız olacaktır. Fakat ikiye bölüp 100 ile çarpınca zaten gürültüyü 50 kat arttırmış oluyoruz. Kısa yoldan halletmiş bulunmaktayız devrenin şu haliyle  ;)

Yazılıma gelince; yükselen veya düşen kenar hiç fark etmez. Önemli olan frekans. 1 saniyelik bir timer kuruyorum ve bir saniye boyunca bu pinden gelen kesme sayısını sayıyorum. Bir saniye sonunda da 60 ile çarpıp dakikadaki tur sayısını hesaplıyorum. tabii arabada 4 buji var ve krank milinin bir hareketinde iki buji çakıyor. Bu da buji gürültüsünün devir sayısından iki kat fazla olması anlamına geliyor. Bu yüzden elde ettiğimiz sonucu bir de ikiye bölünce RPM değerimizi elde etmiş oluyoruz.  ;)

Bu linkte frekans ölçme örneğini paylaşmıştım

Saygılar.  
« Son Düzenleme: 06 Ağustos 2011, 22:56:50 Gönderen: Uykusuz »

asenkron

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 8
« Yanıtla #6 : 08 Ağustos 2011, 01:04:45 »
  uykusuz krank mılının bır devrınde 4 bujıde calışır .4 bölmen gerekır.aslında arabadakı bujı sayısına .
Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #7 : 08 Ağustos 2011, 01:22:13 »
Baya bir araştırdım, krank milinin iki hareketinde 4 buji ateşleniyor  ;) Fakat bu işin uzmanı namusait ustam bilgilendir bizleri. Kendisi motorlar konusunda baya uzman  :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #8 : 08 Ağustos 2011, 01:52:23 »

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
« Yanıtla #9 : 08 Ağustos 2011, 22:34:43 »
Esağfurullah uzman değilim bildiğim kadarıyla uykusuz ustanın dediği doğru ama yukarıdaki animasyonda bi terslik var 1. pistonla 4. piston aynı anda ateşliyor :)

Yarın aracımda bunu ellerimle dener buraya yazarım  ;)
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #10 : 17 Ağustos 2011, 17:58:16 »
WH0802A 2x8 Karakter LCD ile HH020 kodlu kutuya uygun Şema ve PCB çizimi ektedir arkadaşlar.

Elimde SMD Atmega8 olmadığından yazılımı ve PCB'yi deneyemedim. Yukarıda verdiğim Hex dosyası bu PCB'de çalışmaz arkadaşlar. Yapmak isteyen arkadaşlar yazılımın gelmesini beklesinler  ;)

Saygılar.

pro-TR

• Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 17 Ağustos 2011, 22:54:43 »
s.a.
ustam bugün 1991 model tipo sx satın aldım, memurun gücü buna yetti,  :D
araç dijital göstergeli, demek istediğim şu aracımıza yaptığımız devir göstergesine aracın ideal yakıtta kullanımını ledlerle yada lcd de sağlatabilirmiyiz? devirden yararlanarak, zira bende ki araçta bu sistem var ve çalışıyor hassasiyeti ve doğruluğu tartışılır. biz daha hassasını yapabilirmiyiz, zira 20 sene önceki uygulamaya göre şimdi daha iyileri elde edilebilir diye düşünüyorum.
bu arada özel mesajınızı aldım, yarın ve ertesi günü şehir dışında olacağım, vakit bulduğumda bahsettiğim malzemeyi temin edip size ulaştırmayı planlıyorum, nasip...

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #12 : 17 Ağustos 2011, 23:26:43 »
A.s.

Aracınız hayırlı olsun, Allah kazasız belasız kullanmayı nasip etsin. İdeal yakıtta derken sanırım ideal devirde demek istediniz, projede belli bir devir üzerine çıkıldığında veya altına indiğinde bir uyarı yapabiliriz.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #13 : 17 Ekim 2011, 01:09:25 »
Özelden bir arkadaş şöyle bir soru sormuş, buradan cevaplayayım dedim.

Merhaba,
 Buji kablosuna bobin sararak devir bilgisini bujiye gönderilen akımdan alacağım.
 Bobinde oluşan endüklenen akımı bir direnç üzerinden akıtarak gerilim pikleri elde etmeyi düşünüyorum.
 Senin kullandığın devrenin de çalışmasına benzer olarak şunu sorayım, sen bu pikleri 100 kat  kuvvetlendirerek sayıcıya veriyorsunya, bu sayıcıya gelen işaret tam bir kare dalga mı olmalı yoksa periyoduk pik yapan bir dalga olsa da sayıcı bu pikleri sayabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

Merhaba

Evet, mkrodenetleyiciler ile sinyal forumu iğne gibi pik olsa da ölçebilirsiniz. Ben bakmadım ama tahminimce benim sinyaller de pik halinde olmalı.

Şüphesiz sizin kullanacağınız yöntem benimkinden daha sağlıklı olacaktır. Zira benim sistemin, aküye harici bağlanacak bir lastik şişirme motorunun piklerini saymayacağını söyleyemem  :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #14 : 05 Kasım 2011, 12:23:35 »
Nette gezerken gördüm enteresan bir uygulama olmuş  [yazarim_cizerim]