Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Bir dedektor hikayesi  (Okunma sayısı 12970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

zerog26

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 3
Ynt: Bir dedektor hikayesi
« Yanıtla #30 : 29 Haziran 2012, 08:44:54 »
Hocam calismalara tam gaz devam ediyorum biraz sorunlar var .. istedigimiz kit elimizdeki jtaglar ile uyumlu degil bu kite gore jtag geldi fakat hala tanitamadik programa zamanim az oldugu icinde bugunde olmazssa kiti denistirecegim .ayriyetten sizden bi kac noktada aciklamanizi istedigim seyler var ..

1-devrede nicin GND olarak +V secildi; n kanalli transistor yuzundenmi.
2-fetin kapasitif etkilerinden kurtulmak icin diyot koyuyoruz dedik;bunun ingilizce bi ismi varmidir yada bi aciklama yapabilirmisiniz bana denemelerde diyotun olmasi yada olmamasi pek bise denistirmio.
3-opampin kazanc direncine bagli olan 15pF kondansator tam olarak ne ise yario aciklarsaniz sevinirim.

fotograflar aksama gondericem,saglicakla kalin.

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #31 : 29 Haziran 2012, 09:17:56 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Hocam calismalara tam gaz devam ediyorum biraz sorunlar var .. istedigimiz kit elimizdeki jtaglar ile uyumlu degil bu kite gore jtag geldi fakat hala tanitamadik programa zamanim az oldugu icinde bugunde olmazssa kiti denistirecegim .ayriyetten sizden bi kac noktada aciklamanizi istedigim seyler var ..

1-devrede nicin GND olarak +V secildi; n kanalli transistor yuzundenmi.
2-fetin kapasitif etkilerinden kurtulmak icin diyot koyuyoruz dedik;bunun ingilizce bi ismi varmidir yada bi aciklama yapabilirmisiniz bana denemelerde diyotun olmasi yada olmamasi pek bise denistirmio.
3-opampin kazanc direncine bagli olan 15pF kondansator tam olarak ne ise yario aciklarsaniz sevinirim.

fotograflar aksama gondericem,saglicakla kalin.

usta ben mektepli değilim sorularınıza cevabı kaba düzen vereyim, bilen arkadaşlar detaylı bilgi verecektir.
1. devredeki GND nin sebebi mosfetin N kanal olması nedeniyle +v u anahtarlıyoruz
2.fetin gatesine girilen diotun işlevi bobin takılı iken mosfete tetikleme sinyali gelmediği zamanlarda mosfeti korumak, bu diot N kanalda pek fazla işlevsel değil ama P kanalda oldukça işe yarıyor
3. opampın kazanç direncine bağlı pF değerli cond. ise kazancı yavaşlatıyor, cond. değeri yükseldikçe kazançta buna paralel olarak değişir.ayrıca filtre olarakta işe yaradığını belirtmişlerdi ama ben bir işe yaradığını görmedim. Ayrıca o cond. değeri kritiktir zira opampın doyum süresini ve sönüm süresini etkileyen bir faktördür.
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

zerog26

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #32 : 01 Temmuz 2012, 21:53:56 »
siparis ile gelen kitimiz elimizde olan jtaglar ile calismayinca ve uygun jtagta pahali olunca kiti denistirmek zorunda kaldim. elimdeki kit sam7-ex256 adc olarak 10 bit 386 ksps isimizi gorecek ayriyetten uzerinde olan modulleride kullanabilioruz.

birkac resim ekledim. pwm kanalini 130 hz duty cycle 100-300 arasi ayarlanabilir konumda ... simdi adc konusunda calisiyorum. nasil bir yol izlesem die dusunuyorum for dongusu ile 20-30 ornek alip bunlarin ortalamasinimi alsam die dusunuom .. degerli bilgilerinizi bekliorum ayrica pro-tek ustam bilgilerinizden dolayi cok tesekkurler.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #33 : 01 Temmuz 2012, 22:51:26 »
zerog ustam hayırlı olsun, siz hele bir analog devre ile sinyalleri bir işleyin, elde ettiğiniz adc değerlerini stabil hale getirdiğinizde çalışmalara başlamış olursunuz. şu aşamada işlemci ile boğuşmak sizin işiniz.

zerog26

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #34 : 02 Temmuz 2012, 09:30:14 »
lord-ex ustamizin kodlarini icledim ve analog okutma iicin bu kodlar da denisiklik yaparak bunun uzerinden gideyim diorum ..kodlarin mantigini cozdum ..kendi islemcime uyguladim bakalim okulda denicem sonuclari yazarim.

//ccs c ile yazıldı.

//4Mhz kristal isiste c6 ya terminal bağlarsanız çıktıyı görürsününüz.

#include <16F877.h>
#device ADC=10
#fuses HS,NOWDT,NOPROTECT,NOLVP
#use delay(clock=4000000)
#use rs232(baud=9600, xmit=PIN_C6, rcv=PIN_C7)

void main() {
   long int value[20],gecici,ortalama,total;
   int i,j;

setup_adc(  ADC_CLOCK_INTERNAL  );

setup_adc_ports( ALL_ANALOG );

set_adc_channel( 0 );

printf("Sampling:\r\n");

for(i=0;i<20;i++){
      value = read_adc();
         }
printf("\nalinan ornekler");
for( i=0;i<20;i++){
printf("\rCh0:%ld  " value);
}
for(i=0;i<20;i++){
for(j=0;j<20-1-i;j++){

if(value[j]>value[j+1]){
gecici=value[j+1];
value[j+1]=value[j];
value[j]=gecici;

}}}
printf("\nsiralanan ornekler");
for( i=0;i<20;i++){
}
for( i=0;i<5;i++){
 value=0;

}
 for( i=19;i>14;i--){
 value=0;

}

printf("\nilk 5 son bes = 0");
for( i=0;i<20;i++){
}
for( i=0;i<20;i++){
 total=total+value;

}
ortalama = total/(10);
printf("\nortalama değer = %ld" ortalama);
}

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #35 : 02 Temmuz 2012, 10:48:39 »
Eline sağlık zerog26, proje heyecan verici görünüyor. Analog okuma, sinyal işleme gibi algoritmalarda yardımcı olabilirim ben de.

Kısaca yapanız gerekenleri aktarayım daha sonra istediğiniz kısımları ayrıntısıyla irdeleriz.

Pals vereceksiniz. Palsten sonra opampın çıkışını kontrol edeceksiniz. Sönümlenmenin başladığı andan itibaren örnekleme almaya başlayacaksınız. Eğriden en az iki (başına  ve sonuna yakın noktalardan) örnek ve sönümlenmeden en az 200uS sonra GND örneği olan ikinci örneği almalısınız.

Bunları ekrana yansıtırn sonra üzerinde konuşuruz.

Tüm zamanlamaları interruptlar ile yapmanızı öneririm.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

zerog26

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #36 : 02 Temmuz 2012, 12:24:13 »
ustam dediklerinizden sole bise anladim.....

dogrumudur.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #37 : 02 Temmuz 2012, 16:35:15 »
Merhaba

Vermiş olduğunuz çizimin ilk başına t0 olsun. Opampın doyumdan çıktığı an t1, ilk örnek t2, sonraki t3 ve GND örneklemesi de t4 olsun.

Tüm zamanlamaları t0 anına göre söylüyorum.

t1 zamanı en fazla 20uS sürsün. Bu süreden daha uzun sürerse sönümlenme süresi kısa olan metalleri algılatamayabilirsiniz. Aslında 20uS bile uzun bir süre.

t2 de 21uS civarı olsun. Yanı opampın doyumdan çıktığı ve ortamda metal yok iken doyumda olmayacağı garanti olan bir sürede... t3 ise t2'den 5-10uS sonra olsun. t4 ise t0'a göre en az 200uS civarlarında olsun.

Şimdi menüden mutlaka ayarlı olması gereken iki ayar var burada.

Gecikme:
t2 ve buna bağlı olarak t3 gecikmesini ayarlar. Yani t2'yi 21uS ile 30uS arası ayarlarsınız tabii buna bağlı olarak t3'de t2 ile beraber kaymalı. Fakat t4 sabit kalmalı.

Toprak Ayarı:
Toprak ayarı da sadece t4 anını kaydırmaktadır. t0 anına göre 200uS ile 1000uS arasında ayarlatabilirsiniz. bu ayarı yaparken t2 ve t2 anları değişmemesi gerekir. Bu ayar da elektriksel gürültü ile ilgilidir.

Saygılar.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #38 : 02 Temmuz 2012, 17:26:15 »
umarım uykusuz usta tarafından yanlış anlaşılmam ama zerog usta elinde bu kadar hızlı bir işlemci varken 4 nokta kontrolü ile bir PI yapmak bana mantıklı gelmiyor. lord_ex ustanın son yapmış olduğu PI ile ilgili ekran görüntüsü, yanlış hatırlamıyorsam 32 bitlik bir PIC ile yapılmış bir sinyal işleme, resim net sayılmaz ama resimde görünen bir sönümün ekrana dökülmüş hali

lord_ex

• Er
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #39 : 02 Temmuz 2012, 18:18:31 »
Selami abi kulağım çınladı :)

pro-TR ustaya katılıyorum. PI olayında hep aynı kalıplar üzerinden gidiliyor , farklı şeyler yapılmaz ise ayrım sadece masa üstünde kalır.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #40 : 02 Temmuz 2012, 19:06:35 »
pro-TR zerog26 bu işlere daha yeni yeni giriyor. Hele iki noktalıyı ayaklandırsın sonra çok noktalıya geçer FFT'de hesaplar filtreler de yazar. Yavaş yavaş...  ;)

lord_ex çalışman güzel görünüyor biraz bahsedebilir misin? Farklı noktalar hakkında fikirlerin var mı? Bu başlık altında hep beraber fikirlerimizi paylaşarak çok sağlam işler çıkarabiliriz diye düşünüyorum.

lord_ex

• Er
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #41 : 02 Temmuz 2012, 19:21:43 »
Bende Farklı fikirlere açlığımı gideremedim. Matematik , Sayısal işaret işleme konularını irdeleyip duruyorum.

Ama herşeyden önce ne aradığını bilmek lazım. Ne aradığımı bilmiyorum malesef. Fikirlere bende açığım. Deneriz.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #42 : 02 Temmuz 2012, 21:11:00 »
haklısın uykusuz usta ama istediğim başlangıçta zerog un teferruatla uğraşmaması içindi, ayrıca bu işe yeni girmesi nedeniyle bizim baktığımız noktadan bakmamasını sağlamak, zira baktığımız nokta belki körü körüne sonu olmayan bir yoldur, düşüncesidir.
ben lord_ex ustaya bu manada güveniyorum, kendisinin sizin gibi mektepli olması ve ileri matematik bilgisinin ve yazılımdaki pratikliğinden dolayı sonuca ulaşacağına inanıyorum. şu sıraları atölye çalışmalarına müsait değilim, ama üzerinde çalıştığım kadarıyla ne yapmam gerektiğini biliyor, nasıl yapmam gerektiği konusunda yetersiz kaldığımı düşünüyorum.
Ayrıca algılama kısmını klasik tekniklerden uzak bir yaklaşımla yapıldığı takdirde bizim kullandığımız 1 ve 0 tekniğine göre daha verimli olacağına inanıyorum.
bende çalışmaları merakla bekliyorum.
fft konusunda bişey diyemem zira öyle bir çalışma yapmadım, yapamadım. ama aradığımızın fft ile de çözüm olacağını düşünmüyorum. elbette ki farklı metallerde sönüm üzerinden alınan değerler ile farklı frekans cevapları  ile bir ayrım olabilir ama bu bizim işimize yararmı? denemek lazım.

zerog26

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #43 : 02 Temmuz 2012, 23:53:36 »
butun ustalar toplanmaya basladi  ;D pro-tr ustam haklisiniz islemci iii belki  ama benim bu konuda deneyimim az . ve odevi haftaya kadar teslim etmem lazim yoksa eylul ayina kalicam bir an once okulu bitirip master yapmak istiyorum . master olarak FPGA islemcilerine yazilicam spartan ve xilinx kitlerinde calisiolar bizim okulda az biraz C++ bilgim var. kendi islerimi halledecek kadar pic'ler ile calisabiliyorum.

simdi uykusuz ustam cok guzel tarif etmis yarin bu dediklerini uygulicam . tek sorun analog bilgileri okurken nasil bir dongu yapmam lazim onu dusunuom coklu ornekleri nasil alicam.

zerog26

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #44 : 04 Temmuz 2012, 02:46:56 »
sayin ustalar affiniza siginarak bisey sorayim simdi benim bobin 2.4 ohm 4 tur 30cm adsl kablosundan ...simdi tez yaziorumya bunun hesaplamasi nasil oluyor simdi baya aradim ama karsima tatmin edici formul denklem cikmadi.

bu sekil bi site buldum bu da otomatik hesaplio. eger varsa bu bizim bobnini hesaplama yontemi aziklarsaniz sevinirim...