Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Far Sensörü V01  (Okunma sayısı 15904 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilkerciftci

• Teğmen
  • Teşekkür: 6
Ynt: Far Sensörü V01
« Yanıtla #30 : 04 Mart 2014, 21:41:52 »
Ahmet ustam isis üzerinde çizerek anlatmaya çalıştım, hatırlamanıza yardımcı olması açısından

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #31 : 04 Mart 2014, 21:52:24 »
Tamamdır bu çok daha iyi oldu. Bakıyorum...
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #32 : 04 Mart 2014, 21:55:08 »
#define   ON_TIME       1000

Programda böyle bir satır var. Bu satırdaki 1000 sayısını her 1000 arttırdığınızda 1 saniye zaman uzar.  ;)
Tabii her değişiklikten sonra kodu derlemeniz gerekiyor.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #33 : 04 Mart 2014, 21:57:05 »
:) ustam çok güzel söylediniz de ben programı kullanmasını bilmiyorum. Peki siz benim için 6sn yapabilir misiniz?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #34 : 04 Mart 2014, 22:06:21 »
Yaparım ama yarın olsa olur mu :)

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #35 : 04 Mart 2014, 22:12:19 »
olur ustam ne demek, çok teşekkür ederim

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
« Yanıtla #36 : 05 Mart 2014, 00:44:44 »
Arkadaşlar devrenin aracımıza montajını kolaylaştırmak için devrenin tasarımı yapılırken aracımızın far anahtarının arkasındaki soketin karşılığını devrenin üzerine yapalım. Daha sonra far anahtarını soketine ikinci bir soket ilave ederek far soketini çoğaltalım. Çoğalttığımız soketlerin birini far sensörüne birini far anahtarına takalım ve devre çalışmaya başlasın. Böylece aracımızın orijinal tesisatına hiç zarar vermeden montajı yapmış olalım. Ayrıca bu şekilde yaptığımız takdirde devresin sökülüp takılması dahada kolay bir hal alacaktır olaki devreyi kullanmaktan vazgeçtik arkamızda hiç bir iz bırakmadan devreyi soketlerden çıkararak sökeriz. Tabiki bahsettiğim soketlerden 1 dişi 2 erkek bulabilirsek tabi eraflıca bi araştırmak lazım.
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #37 : 05 Mart 2014, 10:54:25 »
Ben bu şekilde bağladım, sokete direk takıyorum, ama tam istediğim gibi olmadı, tam uyumlu karşılık soketini bulabilirsek daha güzel olur

Falcon417

• Teğmen
  • Teşekkür: 7
« Yanıtla #38 : 05 Mart 2014, 13:37:47 »
Kenan hocam iş far soketinde bitse bir tane bozuk far anahtarı feda edilir dediğin yapılır fakat bizim işi sıkıntıya düşüren nokta şu araç çalışmadıktan sonra farlar yanmasın istiyoruz bunun için ya göstergeyi sökmemiz gerek ya da direkt olarak şarj dinamosundan kablo almamız gerek bununlada bitmiyor bende akü simgesi led olduğu için geri dönüş olmuyor ve araç çalışınca farlar yanıyor fakat ampul olursa kontak açıldığı an akü simgesinin diğer bacağıda bundan etkileniyor araç çalışıyormuş gibi far 3 sn sonra çalışmaya başlıyor bunu çözmek için ya oraya led ampul takılacak ya da şarj dinamosundan akü simgesine gelen kabloya diyot yerleştirilip diyottan önce kablo alıp devreye bağlantı yapılacak.Bunu yapmak zorundayız çünkü ben daha öncede kendi yaptığım devreyi kullanmıştım kontak açıldıktan bir süre sonra farların yanması hiç hoş değile araç çalışmadan devrenin başlamaması gerek

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #39 : 05 Mart 2014, 14:14:27 »
Bu şekilde bağlantı yapınca kontak açılmadan farlar yanmıyor. Soketin en başındaki kablo kontaktan gelen +

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #40 : 05 Mart 2014, 18:53:55 »
Kontak açıncada yanmasın zaten araba çalışınca yansın

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #41 : 06 Mart 2014, 13:19:41 »
Elimde bir tane lpg yakıt seçici anahtar vardı onu atmasaydım içini inceleme fırsatım olurdu onların içinde bir devre mevcut ateşleme bobininden distribütöre giden buji kablosuna sarmal yapılan bir kablo var eğer motor çalışmıyorsa gazı kesiyordu bizde buna benzer bişey yapardık belki çünkü araç çalışmadıkça farların yanmaması gerek kontak açar açmaz isterse 10sn sonra olsun farların yanması hoş değil
Ya da şunu uyarlayabilirmiyiz normalde araç çalışmıyorken besleme kablolarında 12 civarında bir voltaj söz konusu ama araç çalışmaya başladıktan sonra bunun arttığını biliyorum benim ölçme fırsatım yok ölçebilen bir arkadaşımız far anahtarındaki kontaklı + kablosunun voltaj değişimini okuyabilirmi ? kablodaki voltaj yükselince farlar çalışsa hem akü simgesiyle uğraşmamış oluruz

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
« Yanıtla #42 : 06 Mart 2014, 15:25:15 »
Falcon Bir ara benim doğanın kontağına role koymuştum aradan bayağı zaman geçti tam olarak hatırlamıyorum ancak şöyle yapmıştım sigorta tablasının üzerine bir yere kontağı açınca sigorta tablasını besleyen kablonun üzerine koydum. Ancak bu röleyi koyunca aracı çalıştırdıktan sonra stop etmek için kontağı kapatınca araç stop etmedi sebebi şarj dinamosunun uyarı lambasının enerjisi  bir şekilde röleyi besleyip kapanmasını önlüyordu bende şarj dinamosunun uyarıu ışığı çıkışına bir diyot koyarak bu sorunu çözdüm sanırım sizin sorununuzda buna benzer bir sorundu ama bu sorun aşılabilir.
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #43 : 06 Mart 2014, 17:38:31 »
Bende o sorun yok kenan hocam benim akü simgesinde led olduğu için geri dönüş yok sistem kusursuz çalışıyor
Fakat daha basit bir bağlantı için voltaj değişimi kullanabilirmiyiz bunu merak ediyorum yukarda yazdığım yorumda bundan bahsettim bakalım ahmet hocam ne dicek :)

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #44 : 07 Mart 2014, 20:34:43 »
Bir videoda ben ekleyim dedim ama yan olmuş :) idare edin artık

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın