Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Negative İyon Dedektör  (Okunma sayısı 5148 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

tusker

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 0
Negative İyon Dedektör
« : 10 Haziran 2016, 19:09:01 »
Merhaba arkadaşlar. Negatif iyon dedektörünün similasyonunu yaptım. Ancak anlam veremedim . Tx 1-5 hz. Alıcı 1khz arası çalışıyor . Daha üst frekansları geçirmiyor. Sanırım burada toprak altına inmek için düşük frekans tercih edilmiş ve ayrıca bu çalışma yüksek gerilimdende fena etkilenebilir gibi gözüküyor..... Sizce bununla igili yorumlarınız nedir?
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
« Son Düzenleme: 10 Haziran 2016, 19:15:20 Gönderen: tusker »

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
  • Teşekkür: 30
Ynt: Negative İyon Dedektör
« Yanıtla #1 : 10 Haziran 2016, 21:49:53 »
Merhaba

TX'den kastınız sanırım 555'li devre.

Bu devre pozitif potansiyel üreterek çanağa uyguluyor ki çanak negatif iyonları kendine doğru çeksin. Bu sayede hassasiyeti arttırıyor. Yani toprağa bir sinyal gitmiyor ya da gelmiyor. Amaç sadece ve sadece negatif iyon algılama üzerine kurulu.

Kolay gelsin.

tusker

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2016, 11:33:40 »
Tesbitiniz çok güzel. Bende Çanağa Sinyal uygulamasının mantığını düşünüyordum. Demek ki negatif iyonları çekmesi imiş. Ancak testlerime göre 1khz e kadar low band pass filtre olarak çalışıyor diğer kısımda. Acaba 1khz e kadar ne tesbit edebilir bu alet ?

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
« Yanıtla #3 : 11 Haziran 2016, 16:02:55 »
Şemaya bakarsanız çanağa uygulanan gerilim Diyot ve kapasitör ile doğrultuluyor. Yani herhangi bir çalışma frekansı söz konusu değil. Sistem tamamen DC çalışıyor. Çanağın dışında pozitif DC gerilim var negatif iyonları kendine doğru çekiyor. Bu esnada çanağa doğru gelen iyonlar telekopik antene çarparak opamplar yardımıyla yükseltiliyor ve ikaza dönüştürülüyor. Sistem tamamen DC çalışıyor. Fiziksel bir örnek vermek gerekirse elinizde güçlü bir mıknatıs ile arazide çivi toplamaya benzetebilirsiniz.

tusker

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #4 : 11 Haziran 2016, 19:15:57 »
Merhabalar Dc. olarak çalışmıyor Tx. 5 hz . Üretiyor. Buu simule ettim. Zira bu iyon oalrak çalışıyorsa ki söyledim 1khz'e kadar çalışıyor. Demir çekiyorsa , alıcı kadını altına duyarlı yaparsak ozaman bu alet iş görecek doğrumu ?

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
« Yanıtla #5 : 11 Haziran 2016, 22:27:25 »
Çanağa pozitif DC gerilim uygulandığını görebiliyorum. 1N4001 ve 100nF kapasitör ile doğrultma işlemi yapılmış. Bu sayede de negatif iyonları çekmesi sağlanmış. Herhangi bir frekans gönderme işlemi söz konusu değil. Hiç bir metale karşı duyarlı hale getiremezsiniz. Elinizdeki sadece negatif iyonlara duyarlı bir devredir. Bu amacın dışına çıkmazsınız. Saygılar.

tusker

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #6 : 11 Haziran 2016, 22:58:13 »
Teşekkürler..... Peki diğer metaller in  iyon tesbiti nasıl yapılıyor ? Bu cihazın adındanda belli zaten Negatice iyon dedektörü diye. Zaten metal çivi vs.  çekebildiğine göre yapılış yada tasarım amacı nedir ozaman ? Üstelik simulatörü yaptım 5 hz. Ölçüyorum. Trafo nun Sekonder inde Dc. gerilim olacaksa 5 hz i mi doğrultuyor :D Amaç Dc. gerilim vermekse trafonun ucunda yüksek gerilim mi oluşuyor yani rezistivite gibi.Öyleyse dc. gerilimin frekansı olmaz......  Vede mineoro gibi cihazda referans noktasıı olarak altın koyuluyor.

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
« Yanıtla #7 : 11 Haziran 2016, 23:04:43 »
Çanağa ne kadar yüksek pozitif potansiyel uygularsanız o kadar iyi negatif iyonları kendisine çeker. Trafonun amacı da gerilim yükseltmek. Aslında bir nevi DC-DC converter devresi. Yüksek bir pozitif potansiyel elde edildikten sonra diyot ve kapasitör yardımı ile elde edilen DC gerilim çanağa uygulanıyor. Çanak da negatif iyonları bu sayede kendin çekebiliyor. Artık negatif iyon kaynağı olarak her ne varsa da o kaynak böylece algılanabiliyor. Amaç tamamen budur.

tusker

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #8 : 12 Haziran 2016, 00:05:40 »
Ama söz konusu metal . Ve Metal lerde Negatif iyonlarda yayarlar...... Buda bir mantık değil mi ? Yada bunu unutalım diyelim Alan taramalarıda inceledim  . King Lrl mesela. Low Band Pass filtre var frekanslarıda bunun gibi çok düşüktü 500hz vs. ama alıcı ne hikmetse bayağı yüksek filtre edilmiş yada Pll var. Kimse bu işin mantığını bilmiyor sanırım.

klavyen

• Er
  • İyi ki Lugatek Üyesiyim :)
« Yanıtla #9 : 06 Aralık 2023, 01:45:36 »
Mantık basit.Düşük frekanslarla manyetik alan bozulmalarını dinlemek.