Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Far Sensörü V01  (Okunma sayısı 16096 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilkerciftci

• Teğmen
  • Teşekkür: 6
Far Sensörü V01
« : 04 Ocak 2014, 22:48:37 »
Öncelikle Devreyi tasarlayan Ahmet ustama ve devrenin arge kısmını yapan Mustafa hocama çok teşekkür ederim. Onlar olmasaydı bu devre ortaya çıkmazdı sanırım.
Devrenin pcb çizimleride bana aitdir.

Bu konu Otomotiv Elektrik ve Elektroniği altındaki Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın"Far sensörü devresi için yardım" konusunun toparlanmış halidir.

Devrenin çalışmasını kısaca özetlersek ;

Devrede MCU kullanılarak, Follow me home  özelliği sadece gece çalışması sağlanıyor.

Devrede üç adet röle mevcut bunları birisi kısa farları diğeri ise sisleri ve iç aydınlatmayı yakıyor.
Eğer kontak kapalı, ortamda karanlık ise ve aractan – tetik alınmış ise 20sn sis ve iç aydınlatma yanıyor, 20sn sonunda sönüyor, eğer süre dolmadan tekrar kontak açılırsa Follow me home süre bitmeden devre dışı kalıyor ve far sensörü devreye girerek farları açıyor.
Follow me home  – tetikleme, far sensörü için kontak gerilimi + tetikleme kullanılıyor. Far sensörü kısmının çalışması için şarj dinamosundan gelen + uç kullanılıyor ve araç çalıştığı zaman akü simgesinden gelen +ucu şarj kısmına bağlıyoruz, tetik altıktan 3 sn sonra otomatik farlar yanıyor. Kontak kapatılıp ortam karanlık iken - tetik geldiğin de 20 saniye Follow me home çalışıyor.

Atmega8'i programlamak için PonyProg serial device programmer programını kullanabilirsiniz.

Programı burdanÜye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın indirebilirsiniz.

Programda dikkat etmeniz gereken en önemli husus sigorta ayarıdır. Sigarta ayarını aşağıdaki gibi yapınız. Atmegayı nasıl programlayacağınızı resim üzerinde gösterdim.

Atmegayı programlamak için aşağıdaki devreyi yapmanız gerekiyor. Bununla ilgili baskı devre şemasınıda ekliyorum ayrıca atmel kısmında da bulabilirsiniz.

Devreye ait pcb çizimleri ve devre şemasının son hali ekte mevcuttur.
« Son Düzenleme: 04 Ocak 2014, 22:54:48 Gönderen: ilkerciftci »

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Far Sensörü V01
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2014, 15:21:39 »
Hocam çok güzel bir düzenleme olmuş ellerinize sağlık  [yazarim_cizerim]
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #2 : 08 Ocak 2014, 13:26:10 »
Rica ederim Ahmet ustam, sizin de ellerinize sağlık,

V02 ile ilgili bir çalışma yapabildiniz mi?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2014, 22:25:35 »
Hocam başımı kaşıyacak vaktim yok maalesef   [alala?]
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

Falcon417

• Teğmen
  • Teşekkür: 7
« Yanıtla #4 : 10 Ocak 2014, 17:55:02 »
İlker bey baskı devrenizi inceledim size bahsettiğim gibi atmeganın far çıkışını iki tane yapıp birisini park olarak kullanmamız gerek bunu ekleme şansınız varmı baskı çizimine

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2014, 21:27:15 »
Mustafa bey siz iç aydınlatmanın rölesini ayırmıştınız değil mi? İç aydınlatmayı ayrı isterseniz çizimi basitçe değiştirebilirim, yok hepsi aynı baskıda olsun derseniz yeniden çizmem gerekir.

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2014, 22:52:45 »
Ben kutuya sığdırmak için birde alarmın iç aydınlatmadan etkilenmemesi için iç aydınlatma rölesini transistörü direnci diyotu komple küçük bir parça plaket üzerine dizip aydınlatmanın içine monte ettim ama 4 röleli tek bir devre olsa iç aydınlatmanın çıkışı - verecek şekilde ayarlanır ucu iç aydınlatmanın içine götürülür diyot yardımıyla geri dönüş engellenerek işlem tamamlanır en baştan çizmeniz gerek evet ama ben size diğer konuda far ve park ikiz iki ayrı röle şeklinde çalıştırılır demiştim keşke bu şekilde hazırlasaydınız başta

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #7 : 08 Şubat 2014, 23:55:31 »
Mustafa abi, sınav ve hastane işlerim yüzünden pek ilgilenemedim kusura bakma, diğer konuda sen "far ve park ikiz iki ayrı röle şeklinde çalıştırılır" dediğinde ben çoktan çizmiştim :) ama dediğin gibi yeniden çizerim, iç aydınlatma için kontağı - verecek şekilde ayarlarım,

bu arada benim arabanın uzun kısa kolunda sıkıntı varmış, çözdüm sorunu, uzun kısa yaparken kol bir noktada voltajı kesiyor, gerçi sorun mu, yoksa tofaslarda böylemi bilmiyorum. sen devre akşam çalışırken arka arkaya 6-7 kez devamlı uzun kısa yapabilirmisin? Devrede bir kesinti oluyor mu? Sonucunu merakla bekliyorum.

çizimlere hemen başlıyorum :)

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #8 : 11 Şubat 2014, 21:44:55 »
Senin elindeki devrede bi terslik olduğunu düşünüyorum halen kolda kesilme olabilir ama çalışma mantığı çok basit yeşil kablodan giden + selektör koluna geliyor kol onu ya uzuna ya kısaya aktarıyor bunun geri dönüşü neden olsunki madem öyle bişey var diyot koy araya geriye akma olmasın
Bende bi sorun yok demiştim bi de şöyle bir video vereyim bak bakalım
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #9 : 11 Şubat 2014, 22:53:56 »
Valla ustam o zaman benim devredeki röle akımından kaynaklanıyor olabilir mi? Röle amperi düşük geliyor da kontak bırakıyor olabilir, 15 amperlik röle deneyeceğim, olmadı devreyi kargoya verip sana göndereceğim :)

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #10 : 14 Şubat 2014, 01:45:40 »
Mantık olarak sorun çıkmaması gerek kolla alakasıda yoktur bunun dediğim gibi anahtardaki yeşil kablodan dönüş olmalıki devre şaşırsın böyle bişeyde imkansız bana göre atladığımız bir noktada olabilir tabiki araçta far rölesi var mı elonun büyük kafa rölelerinden alıp tak eğer yoksa bu sistemdeki yükü üstüne alır bir de böyle dene bakalım

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #11 : 18 Şubat 2014, 09:27:36 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Mantık olarak sorun çıkmaması gerek kolla alakasıda yoktur bunun dediğim gibi anahtardaki yeşil kablodan dönüş olmalıki devre şaşırsın böyle bişeyde imkansız bana göre atladığımız bir noktada olabilir tabiki araçta far rölesi var mı elonun büyük kafa rölelerinden alıp tak eğer yoksa bu sistemdeki yükü üstüne alır bir de böyle dene bakalım
Elo'nun kafa rölesi var arabanın üzerinde

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #12 : 19 Şubat 2014, 21:36:23 »
Hocam devrede sıkıntı yok diyorsunuz herşey tamam diyorsunuz bence bi sıkıntı var gibi ya bakalım çıkar ortaya benden size bir tavsiye normal 5 bacaklı bir röle alın elinize sensörün far çıkışıyla bu röleyi açtırın bu röleden çıkanı far anahtarındaki yeşil kabloya bağlayıp deneyin rölenin 30una + bağlayın 86şase 85 sensörden gelen + 87den çıkan voltajla far anahtarındaki yeşil kabloyu besleyin bi de böyle görelim yalnız bu şekilde çalışırsa yinede ben devre baskı çiziminin sağlıklı olduğuna kanaat getiremeyebilirim çizimi tazelerseniz sizden bir adet rica edebilirmiyim baskı kartı ?

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #13 : 21 Şubat 2014, 11:42:52 »
Elimde 5 bacaklı röle var, müsait bir zamanda deneyeceğim, sonucu yine paylaşırım, çizimi tazeleyip size gönderebilirim, Ben çizimde sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Devreyi arkadaşın golf aracı var, birde onda deneyeceğiz.

Bendeki baskıdan bir tane hazırlayıp göndereyim bir test edin isterseniz? 4 röleli olunca kutuya sığmıyor, kutu çok büyük oluyor mecbur iç aydınlatma rölesini iç aydınlatmanın içine koymak gerekiyor

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #14 : 21 Şubat 2014, 21:28:58 »
Başka bir araçta deneyin bakalım sonucu bekliyorum
Baskı kartına 3 röle sığıyorsa rölesiz bir çözüm bulmak gerek ahmet hocamın desteklerini bekleyelim en iyisi far ve park için röle olabilir follow me home çıkışı için dimmer olursa röle olmaz demişti ahmet usta o şekilde bir kart hazırlanır yeniden olmazsa