Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Kenwood KDC-W5041UA Cd Çalar Elektrik Kaçağı  (Okunma sayısı 6658 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
Kenwood KDC-W5041UA Cd Çalar Elektrik Kaçağı
« : 03 Ağustos 2014, 02:39:56 »
Arkadaşlar Son Bir yıl içerisinde aracımın aküsü bir kaç kez boşalmıştı sebebini merak ediyordum bir bakayım dedim Eksi kutup başını çıkarıp Elektrik kontrol lambamın bir ucunu akü kutup başına Kontrol lambamın diğer ucunu Eksi kutup bağlantı başına bağladım kontak kapalı haldeyken kontrol lambası üzerinden bayağı bir enerji geçtiğini gördüm kontak kapalı haldeyken çalışan her şeyi tek tek sökerek denedim sonunda gördüm ki bütün enerjiyi Cd Çalar çekiyor kaçağı buldum ancak bu Cd Çalardan da vaz geçmek istemiyorum çözümü bilen yada daha öznce başına gelen varsa tavsiyelerinizi bekliyorum.

Video
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Fotoğraf linki
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Kenwood KDC-W5041UA Cd Çalar Elektrik Kaçağı
« Yanıtla #1 : 03 Ağustos 2014, 12:29:41 »
Ustam bildiğim kadarıyla oto teyplerde bir hafıza beslemesi bir de ana güç kablosu mevcut. Hatırladığım kadarıyla kontak kapalı iken sadece hafıza, kontak açıldığında ana güç hattına enerji gelecek şekilde bağlantı yapılıyordu. Bu şekilde bir bağlantı ile bir problem olmaması gerekiyor.  [yazarim_cizerim]
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 03 Ağustos 2014, 19:19:23 »
Usta Bağlantı kitapçıkta anlatıldığı gibi yapılmış durumda. Cd Çalara Aküden direk enerji geliyor. Tetikleme için ise kontaktan ayrıca bir enerji geliyor kontağı açınca Cd Çalar açılıyor ve kaldığı yerden devam ediyor. Kontağı kapattığımda normalde enerji harcamaması gerekirken sürekli enerji çekmeye devam ediyor.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #3 : 05 Ağustos 2014, 13:28:02 »
Ustam bu durumda bu işin tek çözümü teybi komple kontaktan beslemek gibi duruyor. Kontrol kalemi yerine bir ampermetre bağlayarak kontrol edebilir misiniz?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 05 Ağustos 2014, 16:36:26 »
Elimde multimetre var bununla nasıl ölçebilirim. Tarif ederseniz size sonucu yazarım. Teybi tamamen kontaktan çalıştırırım ancak böyle olunca da kontağı her kapatıp açmamda hafıza sıfırlanıyor buda can sıkıyor eğer problemi çözemezsem çaresiz dediğiniz gibi yapacağım.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #5 : 05 Ağustos 2014, 16:50:31 »
Ustam uzun zaman oldu bu tarz işlerle uğraşmayalı. Hatırladığım kadarıyla bu teyplerde hafıza beslemesi için ayrı bir hat olması gerekiyor. Sadece bu hattı aküye diğer hatları da kontağa bağlıyorduk diye hatırlıyorum. Yanlışım varsa arkadaşlar beni düzeltsinler. Eğer teybin kitapçığı varsa eklerseniz oradan da bakabiliriz. Elinizdeki ölçü aleti nasıl birşey? Ona göre tarif edelim.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 05 Ağustos 2014, 19:26:22 »
Ustam Ürünün kullanıcı el kitabı burada Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

19.  ve 20.  sayfada araç bağlantılarını anlatıyor.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #7 : 05 Ağustos 2014, 19:36:03 »
Ustam kırımızı kontağa yeşil direk aküye bağlanması gerekiyormuş. Siz nasıl yaptınız?

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 05 Ağustos 2014, 19:45:10 »
Ustam Kırmızıyı Kontağa bağladım. Yalnız bendeki soket de yeşil yok sarı var. Sanırım kurulum kitabında da Sarı yazıyor.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 05 Ağustos 2014, 19:52:18 »
Usta işe yararmı bilmiyorum ama yinede vereyim. Buda servis kitabı Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 05 Ağustos 2014, 20:19:25 »
Usta elimdeki multimetre bu Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #11 : 05 Ağustos 2014, 21:33:51 »
Haklısın ustam sarı diyecektim aklım yeşile gitmiş.
Komitatörü A (düz çizgi) bölmesindeki 200m kademesine alın. Probun birini com diğerini de mA girişine takın. Daha sonra probun birini + kutma diğerini de ayırdığınız kutup kablosuna bağlayın. (Kontrol kalemini bağladığınız gibi)
Sakın akünün iki ucuna volt ölçer gibi bağlamayın yoksa ölçü aletini yakarsınız.

onur600

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 12
« Yanıtla #12 : 05 Ağustos 2014, 22:01:52 »
Videodaki kontrol kaleminin yanma sebebi videodaki beyaz kablonun şaseye bağlı olması,yani topraklı olması.Mutlaka o kablo şaseye bilinçli veya bilinçsiz bir temas halinde.
Yani yüksek bir kaçak akım varmış hissi oluşturmasın.
Cd çaların hafıza kaydı için kullanacağı enerji miktarı çok küçük değerlerde.Bu akünün deşarz olması için çok uzun süre demek.
Bence akünün şarz ünitesi sorunlu veya daha ciddi şaseye kaçak vermesi gerekirki akü bitsin...
Şaseye kaçak cd çalar üzerinden akıyor olabilir.Ölçü aleti kontrolü tam bir sonuç verecek.
Cd,çalar teyp gibi ünitelerin beslemesi mümkün mertebe direk aküden çekilmeli...

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 05 Ağustos 2014, 22:42:36 »
Videodaki kontrol kaleminin yanma sebebi videodaki beyaz kablonun şaseye bağlı olması,yani topraklı olması.Mutlaka o kablo şaseye bilinçli veya bilinçsiz bir temas halinde.
Yani yüksek bir kaçak akım varmış hissi oluşturmasın.

Onur Usta ne demek istediğiniz tam anlayamadım. Ben yapmak istediğimi anlatayım bu tekniği oto elektriği işi yapan bir arkadaşımdan öğrenmiştim. Aracın elektrik tesisatında kaçak olup olmadığını öğrenmenin kolay bir yolu kutup başlığı sökülerek kutup başı ile kutup kablosu arasına 12v bir ampül yada bu iş için üretilmiş bir çeşit rezistans seri bağlanıyor. Bu arada araç hali hazırda çalışan bütün cihazlar ve lambalar kapatılıyor. Aracın elektrik tesisatı 0 olması gerekirken seri bağlı ampül yanıyorsa bir yerden akım çekiliyor anlamına geliyor. Videodaki kontrol kalemi değilde kontrol kaleminin içi boşaltılarak içine 12v anpül yerleştirilmiş oto elektriği ile uğraşan ustaların kullandığı kontrol lambasıdır.

Ustam Ölçümleri yaptım ancak multimetrenin problarının birini  COM girişine diğerini mA girişine bağladığımda ölçüm alamadım ancak mA girişine taktığım probu A girişine takınca ölçüm aldım.

Prob uçlarından birini kutup başın sabitledim diğer ucu kutup kablosuna ilk değdirdiğim anda ekranda 02.4 okudum bu değer 3 Saniye içinde kademeli olarak düştü ve 00.2 ye sabitlendi. İşlemi her tekrarlamam da aynı değeri ölçtüm. 

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #14 : 07 Ağustos 2014, 00:20:40 »
Usta değerler nasıl acaba giriş kapasitörü  arızalı olabilir mi.