Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: LEDLİ DEVİR SAATİ  (Okunma sayısı 5399 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emircan41

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 0
LEDLİ DEVİR SAATİ
« : 13 Haziran 2013, 19:37:12 »
Merhaba Arkadaşlar ben aracıma ledli devir göstergesi yapmaya karar verdim ama bazı konularda eksiklerim var

İlk olarak araçtan devir bilgisini hassas olarak nasıl ölçebiliriz ve bunu nasıl PIC'e verebiliriz?

NOT = ARAÇ KARTAL  L   1992

Yardımlarınız İçin Şimdiden Teşekkürler

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: LEDLİ DEVİR SAATİ
« Yanıtla #1 : 14 Haziran 2013, 09:49:32 »
Merhaba

Daha önceden bujilerin oluşturduğu elektiksel gürültünün frekansını ölçerek devir hesaplamak ile uğraştım. İlgili konu aşağıdaki linkte.
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Fakat bu teknikte eğer ortamda başka gürültü oluşturan bir kaynak varsa (hararet fanı) problemler oluşuyor. Bu durumda en sağlıklı teknik motorun hareketli bir noktasına çok küçük bir mıknatıs yerleştirip ve bu bu mıknatısın yakınlarına hall effect sensör konumlandırıp sensörün çıkışındaki sinyalin frekansından deviri hesaplamak olacaktır.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

emircan41

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #2 : 14 Haziran 2013, 10:55:45 »
Bu ölçümü  arabanın dahili elemanlarıyla yapamazmıyız?

Nette bir çok ölçüm var ama hassaslıkları konusunda şüphem var.

Mesela

Endüksiyon Bobinin - ucundan pals almak

Bobin ile Distribütör arasındaki kabloya bobin sararak pals almak gibi

benim asıl merak ettiğim arabanın orijinal devir saati bu sinyali  nasıl ölçüyor ortada bir analog sinyal var biz bu sinyali dijital sinyale

çeviremez miyiz?

emircan41

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2013, 17:02:15 »
Hocam ben bu ölçümü motorun miline beyaz bir nokta işaretleryip karşısınada cny70 optik sensörünü koyup sndeki devir sayısını bulup 60'la çarpmayı düşünüyorum

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #4 : 16 Haziran 2013, 18:27:54 »
Merhaba

Evet indüksiyon bobinine giden kablodan pals alınabilir. Aracınızda orjinal devir saati varsa bence hiç uğraşmayın direkt olarak ön panelden sinyali alın. Benim eski araçta böyle bir teknoloji olmadığı için böyle bir yol izlemiştim.

Optik olarak okumanızı pek tavsiye etmem zira bu kısımlar çok ta temiz kalabilen yerler değiller. En güvenli yöntem hall sensörlü ya da dediğiniz gibi  indüksiyon bobinine giden kablodan pals alınabilir. Ama yerinizde olsam hiç uğraşmam orjinal devir saatini söker oradan sinyal alırdım.

Motorun miline beyaz nokta yerine ufak bir mıknatıs yapıştırıp tamircilerden çıkma bir hall sensör kullanırsanız en güvenli yöntem bu olacaktır. Bu arada mıknatısı karşılıklı olarak iki adet yapıştırırsanız moorun dengesini bozmamış olursunuz. Sonucu da ikiye bölersiniz.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

emircan41

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #5 : 17 Haziran 2013, 19:14:47 »
Merhaba

Hocam devir saatine direkt olarak endüksiyon  bobinden kablo gitmiyor mu?
Yani ikiside aynı uç değil mi?
Ben bobinden 10msnde  olcum yaptırdığımda frekans surekli değişiyor.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #6 : 17 Haziran 2013, 23:49:17 »
Bilmiyorum maalesef, aramızda sağlam tofaş ustaları var orjinal devir saatinin nasıl çalıştığını bilirler.  :D
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2013, 23:58:07 Gönderen: Uykusuz »

acar-tech

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #7 : 18 Haziran 2013, 08:23:08 »
Merhaba,
daha önce bu konuda bir tasarım geliştirip ürün haline getirmiş biri olarak,

(acartacho isimli tasarımın görseli: Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın)

devir sinyalini ateşleme bobininin - ucundan almanızı öneririm.
bir osilaskop ile sinyal formunu gözlemleyin,  sinyali bir opamptan geçirerek pic in girişlerine aktarıp, sonrasında  yazılımla istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz..

bazı eski araçlarda bu sinyal üzerindede gürültüler oluşur, bu gürültüleri engellemek için donanımsa/yazılımsal filtreler geliştirmeniz gerekebilir.

emircan41

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #8 : 18 Haziran 2013, 11:59:59 »
Bu işi osilaskop olmadan çözemezmiyiz?
Her aractaki ateşleme sinyali birbirine benzer mi?
Sizin kullandığınız devreyi paylaşırsanız sevinirim.

emircan41

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #9 : 01 Temmuz 2013, 18:02:58 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Merhaba,
daha önce bu konuda bir tasarım geliştirip ürün haline getirmiş biri olarak,

(acartacho isimli tasarımın görseli: Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın)

devir sinyalini ateşleme bobininin - ucundan almanızı öneririm.
bir osilaskop ile sinyal formunu gözlemleyin,  sinyali bir opamptan geçirerek pic in girişlerine aktarıp, sonrasında  yazılımla istediğiniz gibi geliştirebilirsiniz..

bazı eski araçlarda bu sinyal üzerindede gürültüler oluşur, bu gürültüleri engellemek için donanımsa/yazılımsal filtreler geliştirmeniz gerekebilir.

Teşekkürler.Filtre işe yaradı.

fatihbaysu

• Er
« Yanıtla #10 : 08 Ağustos 2014, 15:47:31 »
Konunun üzerinden uzunca bir zaman geçmiş ama benim bir sorum olacak araç üzerinden endiksiyon bobinine kablo sararak yada bobinin eksi tetik ucundan direk bağlantı yaparak devir okumak için opamp kullanmadan direk pic e girilebilirmi nasıl bir gerilim bölücü yapmak gerekir yada bir transtör ve onu sürmek için direnç, diod,  kondansatör, vs bir bölücü için bir şema varmıdır. Ben optocuplor le yaptığım bir devre toyota araçta çalıştı ama kartal, şahin gibi araçlar için uymadı optocuplör anında yandı. Mümküne yardımlarınızı bekliyorum, Selamalar.

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
  • Teşekkür: 30
« Yanıtla #11 : 08 Ağustos 2014, 16:32:41 »
Selam
Optokupler kullanmanızı tavsiye ederim. Devre şemanızı eklerseniz berabar devrenizin niçin yandığını belki çözebiliriz.