Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: PI deneme (çoklu hold)  (Okunma sayısı 13147 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
PI deneme (çoklu hold)
« : 11 Aralık 2011, 23:19:27 »
s.a.
arkadaşlar elimizdeki işlemciler maalesef sönüm üzerinden tek örnek alabilecek kaabiliyette adc çevrim süremiz yetmediği için fazla örnek alamıyoruz.
eklediğim şema ile 7 örnek almış olsak ve bu elimizde ki 7 adet değer ile güzel bişeyler çıkarabilirmiyiz?
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: PI deneme (çoklu hold)
« Yanıtla #1 : 12 Aralık 2011, 09:13:03 »
a.s. pro-TR

Daha öncadan 24 örnekli PI sistem tasarımlarım oldu.  İki örnekli sistemlere göre biraz daha iyi ayrım yapılabiliyor. Ayrıca sinyal işleme konusunda bu teknik ile elinizde daha çok veri olacağı için daha rahat olursunuz. Fakat derinlik olarak bir katkısının olduğunu söyleyemem.

Şimdi ise 32 örneklemeli 16bit adc si olan ve FFT denemeleri de yapabileceğim bir sistem geliştiriyorum. Vakit bulabilirsem fotoğralarını eklerim.

Bu arada vermiş olduğunuz şema hatalı. Bu şema ile hold işlemi yapılamaz. Kapasiteyi ilk opampın girişine koyun ikinci opampa ihtiyaç yok . Ya da bu linkteki sistem gibi bir bağantı yapabilirsiniz:
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Ancak bu şekilde hol işlemli gerçekleştirilebilir.

Saygılar.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 12 Aralık 2011, 09:52:46 »
S.A.
uykusuz usta dediklerinizi dikkate aldım. derinlik ile ilgili çok fazla iddiam yok, yine de biraz derinliği dikkate alarak hold işleminden sonra non-invertleyerek sinyale bir miktar kazanç sağlattım ve şema bu hali aldı. sizce bu hali iş görür mü?
bu şekle bir pcb hazırlayayım, önümüzde ki haftasonu kendimize iş çıksın  :D

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #3 : 12 Aralık 2011, 10:00:28 »
Bu bağlantıda da buffer olarak kullandığınız opamplara gerek yok. Sizi bu opamp sevdanızdan nasıl kurtarıcaz bilmiyorum  ;D
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 12 Aralık 2011, 11:29:29 »
Bu bağlantıda da buffer olarak kullandığınız opamplara gerek yok. Sizi bu opamp sevdanızdan nasıl kurtarıcaz bilmiyorum  ;D

haklısınız  :D  :D  :D

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 12 Aralık 2011, 11:40:22 »
tamam usta dediğin gibi buffer opamplarınıda çıkardım. şimdi bu şekilde bir kart çizip deneme yapayım.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #6 : 12 Aralık 2011, 11:59:14 »
Bütün kapasiteleri aynı şekilde bağlamamışsınız bazılarını direkt x çıkışlarına bazılarını direnç üzerinden bağlamışsınız birtanesini de sadece direnç ile şaseye vermişsiniz sanırım kullanmayacaksınız. Bunun haricinde olmuş gibi görünüyor  [yazarim_cizerim]

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 12 Aralık 2011, 12:05:38 »
haklısınız acele ile çizdim sanırım ondan ama yapmak istediğimizi biliyoruz, çizerken düzeltiriz artık. bakalım elimde 18f4553 işlemciden 3 adet var 12 bit adc ile bir deneme yapayım ne kadar başarılı olacağız, sonucu paylaşır sizinle...
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2011, 19:25:49 Gönderen: pro-TR »

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #8 : 12 Aralık 2011, 12:19:54 »
Sonucu merakla bekliyoruz, ben de zaman bulabilirsem benim devreden bişeyler eklerim  [yazarim_cizerim]

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 12 Aralık 2011, 17:13:31 »
bugün vakit bulup PCB kartı hazırladım, müsait bir günde basıp denemeyi düşünüyorum
« Son Düzenleme: 12 Aralık 2011, 17:18:51 Gönderen: pro-TR »

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #10 : 16 Aralık 2011, 22:13:46 »
Sonuç nedir pro-TR ?

Ekte örnek bir sample hold devresi ekledim belki fikir verir  [yazarim_cizerim]

Saygılar.

« Son Düzenleme: 16 Aralık 2011, 22:23:24 Gönderen: Uykusuz »

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 17 Aralık 2011, 03:34:04 »
hocam bu çoklu sample devresini öteledim. biraz yoğunluk var onu atlatmaya çalışıyorum. yalnız sizin verdiğiniz şemaya baktım ne anladın dersen saat 03:00 laz değilim ama 12 den sonra motorlar stop etti, üstelik şemanızda ki bazı elemanların isimleri yazılı değil bir anlam çıkaramadım açıkcası, cond.ler 4051 çıkışlarında şaselenmiş. R1 den (R/W) den tek kanal okuma yapacaksanız şayet nacizane fikrim sağlıklı olmayacağı kanaatinde, diyelim bir kanaldan sample yaptık okuduk okuma süremiz 10uS sürdü ve diğer kanala geçtiğimizde adc okuma kanalımızda ki bir önceki hold sinyali bu sürede deşarj olacak mı? yani ilk kanalın 2. kanala bir etkisi olmaz mı? ben alaylıyım şimdi oturup cond, şarj-deşarj süresini hesaplayacak kaabiliyetim yok. ama şu var denemeye değer mi? öğrenme adına herşeye saldırmaya varım. ;D  ;D  ;D

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #12 : 17 Aralık 2011, 18:17:40 »
Devreyi yanlış yorumlamışsın pro-TR. Devrede W ucu alıcı opampın çıkışına bağlı. R ucu da ADC ye gidiyor. R/W de kapasitekere gidiyor. İlk önce R/W pibi W ucuna bağlanıyor. Sıra ile tüm kapasiteler şarj ediliyor. Ardından R/W pini R ucuna bağlanıyor ve tekrar tüm kapasiteler sıra ile ADC işlemine alınıyor.S&H işleminde deşarj diye bir işlem yok.  [yazarim_cizerim]

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 17 Aralık 2011, 22:28:39 »
şemayı anlamadım açıkcası zira biraz karmaşık, tabi şemayı siz oluşturduğunuz için size öyle gelmiyor, şemadan anladığım, işlemciye girmeden önce opamp var read girişi ile işlemciye ilişkilendirilmiş, opampın non-inverti de 4053 den girilmiş, tabi 4053 e girmeden önce 4051 ile hold işlemi yapılmış vs vs inan anlamadım şemayı,
cond. ün dejarj olayına gelince, bu cond. doldurduk, dolan cond. bir sonraki işleme kadar deşarj olmuyor mu? yani yüklenen enerjiyi sürekli üzerinde mi tutuyor? yani hold cond. nasıl boşalıyor?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #14 : 17 Aralık 2011, 22:41:51 »
Kondansatörün deşarjı diye bir olay yok. Bu S&H devrelerinde asla istenmeyen ve olmaması gereken bir durum. Dolu kapasite için eğer sonraki örnek kendisinden daha düşük ise, kondansatörden onu şarj eden opampın çıkışına doğru akım akacaktır. Eğer kapasite opamp çıkışından daha düşük ise de opampdan kondansatöre akım akacaktır.

Devre mantığı bu şekilde:

Bu da şematiğini verdiğim devrenin çalışır durumdaki görünüşü. Şimdilerde tabi bunun smd olanını ve 32 örneklisini kullanıyorum.  [icerim]