Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: VAZ GEÇİLMEZİMİZ OPAMPLAR HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER  (Okunma sayısı 7445 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ALBATROS

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 5
arkadaşlar dedektörlerle uğraşır iken genelde mesafe sorunları başlığı sürememe gibi sorunlar ile karşılaşmaktayız paylaşıma verdiğim konu dedektör ile ilgili değil ama pi sistemlerde vaz geçilmezimiz olan opamların özellikleri ile ilgili oldukça faydalı bir döküman uarım işinize yarar

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Hırsı bırak, kendini boş yere harcama! Şu toprak altında çırak da bir, usta da...! Hz Mevlana

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: VAZ GEÇİLMEZİMİZ OPAMPLAR HAKKINDA DETAYLI BİLGİLER
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2011, 22:05:51 »
Paylaşım için teşekkürler ALBATROS, gayet güzel anlatmış. Mutlaka işe yarayacaktır, arşivime ekledim  ;)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2011, 13:04:56 »
s.a.
uykusuz usta, sizden bir konu hakkında yardım isteyecektim,
frekans doubler;
yani girişe uygulayacağım 2-3v luk ve 100-200 hertzlik bir sinyali çıkışta 1-10 khz sinyale çevirebilirmiyiz?
ayrıca bu sinyalimiz girişteki sinyalimizin ampludesine göre lineer çalışmalı, yani giriş sinyalim 2v ise çıkış sinyalimde 2v dolaylarında ve giriş sinyalim 3v a yükseldiğinde çıkıştaki sinyalimde 3v dolaylarına çıkmalı,
biraz mantıksız isteğim var ama olabiir mi?
az önce isisde cd4011 ile bunu sağlattım ama sinyal düşündüğüm kadar katlamadı. sizin bir fikriniz varmıdır?
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2011, 14:43:25 »
a.s.

Bu iş ancak Frekans Gerilim çevirici ve Gerilim Frekans çevirici iki devrenin arasına kaç kat yükseltme yapılacak ise o kadar kazançta bir opampın koyulması ile olur.

Örneğin 5 kat bir frekans arttırılması yapılacak ise eldeki frekans gerilime çevrilir. Daha sonra bu gerilim opamp yardımı ile 5 kat arttırılır sonra da bu gerilim frekansa çevrilir.  ;)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

huseyin05

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 2
« Yanıtla #4 : 02 Kasım 2011, 18:32:54 »
Uykusuz hocam yani demek istediğinize göre ilk opamp "ne5534 veya lf357 vb." artık kullanılacak frekans değerine uyumlu sağlanarak; lm331 v-f ve aynı entegre ile f-v çevirici devre "muadil olarak lm2907,rc4151" arasında uygun bir opamp ile güzel bir dedektör devresi yapılabilir ve aynı zamanda pic'li olacak ses çıkış katında pll entegresi 4046 olabilir pim-1'de olduğu gibi öyle değilmi!...

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #5 : 03 Kasım 2011, 12:30:34 »
Evet, örnekler bu şekilde çoğaltılabilir  ;)

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #6 : 03 Kasım 2011, 13:01:24 »
Uykusuz hocam yani demek istediğinize göre ilk opamp "ne5534 veya lf357 vb." artık kullanılacak frekans değerine uyumlu sağlanarak; lm331 v-f ve aynı entegre ile f-v çevirici devre "muadil olarak lm2907,rc4151" arasında uygun bir opamp ile güzel bir dedektör devresi yapılabilir ve aynı zamanda pic'li olacak ses çıkış katında pll entegresi 4046 olabilir pim-1'de olduğu gibi öyle değilmi!...
s.a.
nedir bu FV devreleri eğer frekans to voltaj ise pı sistemlerde bu iş zor, zira frekansımızda bir değişim söz konusu değil ki, sadede sönümlenme de ki örneklemenin tepe gerilimi değişiyor. ben LM331 i simülasyon yaptım, sağlıklı bir çıkış elde edemedim.
Ancak şöyle bir yöntem ile FV devreli dedektör yapılabilir. sönümlenme üzerinden alınan örneklemenin başlangıcı sabit bitim noktası sönüm süresine göre değişim gösterecek şekilde işlemciden kontrol edilebilirse, farklı duty değerli bir frekansımız olur, bu değişen duty değeri ile de FV veya vco katı ile çıkışta değişik işlemlerle algılama yaptırılabilir. yada;
sönüm üzerinde adc değerini sabit tutup (mesela 200adc) algılamaya göre bu adc değerini sönüm üzerinden takip ettirdiğimizde değişen bir frekansımız oluşur, ancak değişen bu frekansımız çok büyük değerler olmaz, 100hertzken 98-99 hertz olur ki bu kadar hassas bir FV yapılabilir mi düşündürücü....
vesselam denemek lazım....
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

ALBATROS

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 5
« Yanıtla #7 : 03 Kasım 2011, 21:36:09 »
s.a.
nedir bu FV devreleri eğer frekans to voltaj ise pı sistemlerde bu iş zor, zira frekansımızda bir değişim söz konusu değil ki, sadede sönümlenme de ki örneklemenin tepe gerilimi değişiyor. ben LM331 i simülasyon yaptım, sağlıklı bir çıkış elde edemedim.
Ancak şöyle bir yöntem ile FV devreli dedektör yapılabilir. sönümlenme üzerinden alınan örneklemenin başlangıcı sabit bitim noktası sönüm süresine göre değişim gösterecek şekilde işlemciden kontrol edilebilirse, farklı duty değerli bir frekansımız olur, bu değişen duty değeri ile de FV veya vco katı ile çıkışta değişik işlemlerle algılama yaptırılabilir. yada;
sönüm üzerinde adc değerini sabit tutup (mesela 200adc) algılamaya göre bu adc değerini sönüm üzerinden takip ettirdiğimizde değişen bir frekansımız oluşur, ancak değişen bu frekansımız çok büyük değerler olmaz, 100hertzken 98-99 hertz olur ki bu kadar hassas bir FV yapılabilir mi düşündürücü....
vesselam denemek lazım....
selami ustadaha önceleri radyo ve tv vericisi imalatı yaparken genelde wat artırmak için şu mantık ile hareket ederdik darlington bağlantı ile mili watı 1wata 1 watı 9 wata 9 wattanda 60 wata şeklinde yükseltirdik yani demek istediğim entegrelerdede darlington bağlantı yöntemi ile istediğimiz gücü ala biliriz önemli olan birbirini sürecek entegreleri doğru seçe bilmekte bilmiyorum anlatmak istediğiniz buuydu fakat benim aklıma başından beri takılan darlington bağlantının dedektör devrelerinde neden uygulanmadığı
Hırsı bırak, kendini boş yere harcama! Şu toprak altında çırak da bir, usta da...! Hz Mevlana

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #8 : 05 Kasım 2011, 12:10:49 »
Neyin gücünü arttırmak istiyorsunuz? Herhangi bir parametrenin gücünü arttırmadan önce o parametrenin derinliğe etkisinin olup olmadığının ilk önce araştırılması gerekir  [yazarim_cizerim]

huseyin05

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #9 : 09 Kasım 2011, 00:29:50 »
Uykusuz hocam arkadaşımız derinliğin arttırılacağını düşünmüş ama genel olarak, pi-vlf-ib-bfo hepsinide böyle yorumlamış. Ama sorun şu bütün sistemler birbirinden ayrı en iyi devre derinlik olarak pi sistem dedektörlerdir. Fakat onlarda da ayrım kısmı zor öyle değilmi. Aslında en iyi yaklaşım yöntemi deneme yanılma ve metallerin uygulanan yönteme verdiği cevabı araştırmak daha sağlıklı olur. Bu durumda sadece elektronik ile kalmaz kimya
bilgisi fizik bilgisi, ve en önemlisi matematik hepsi bir araya gelecek, en önemliside arkeoloji ve jeoloji bilgileri ki ben bu konuda hiçbir şey söyleyemem. Çünkü tecrübem yok!.....Hayırlı bayramlar..........

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #10 : 10 Kasım 2011, 14:16:38 »
Sayın huseyin05 söylediklerinizde çok haklısınız. Bu işte matematik, fizik, elektromanyetik ve elektronik gibi bir çok dalın iş birliği gerekiyor. Elimden geldiğince matematik elektromanyetik elektronik alanlarıyla ilgilenmeye çalışıyorum fakat sürekli fizik kimya gibi alanların da yardımına ihtiyaç duyuluyor.

huseyin05

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #11 : 13 Nisan 2012, 00:29:25 »
İstanbul tuzlada 1 ay çalışmışlığım var. Çalıştığım işyerinde patron yüksek mühendis ünvanına sahip ve iş tecrübeside çoktu. Basit bir örnek verecek olursam bizim bozulmuş işe yaramaz diyeceğimiz kontaktörü kurmuş olduğu bir lamba aydınlatma mantığına dayalı devre ile 50 veya 60 anahtarlama ile kullanılabilir hale getir'di. Bizde şaşırdık nasıl olur diye ama adam elektroniğin yanısıra fizik konusunda kendini aşmış. Saygılar.

dekamon

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 4
« Yanıtla #12 : 15 Nisan 2012, 17:52:28 »
ALBATROS usta çok güzel bir paylaşımda bulunmuşsunuz yalnız yayınladıgınız dosyanın linki silinmiş..Tekrar yayınlarsanız memnun olurum..Yada şuan pcsinde olan herhangi bir arkadaş burda paylaşırsa çok sevinirim..saygılar..

tekno

• Er
  • Teşekkür: 0
  • İyi ki Lugatek Üyesiyim :)
« Yanıtla #13 : 13 Haziran 2017, 00:15:18 »
Link ölmüş galiba rica etsem tekrar yükleyebilir misiniz?
Teşekkürler.