Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: IB-PI (sascho mini)  (Okunma sayısı 11753 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
IB-PI (sascho mini)
« : 04 Eylül 2011, 13:16:09 »
s.a.
ercan abinin tavsiyesi ve IB-PI sistemleri anlama adına bu devreyi yaptım, PCB şemayı anlama adına tekrar çizdim, dünden de devreyi basıp, dizdim ve çalıştırdım, IGSL devresinden kalma başlıkla sinyali inceledim, ayrım olayının IB-PI sistemlerde nasıl olacağı konusunda fikir edinmeye çalıştım, ama devrede aman aman bir olay göremedim devre çok basit 700 hertzlik bir kare sinyalle çalışıyor. Ercan abi IB-PI sistemlerde ayrımın metal metal olabileceğini söylemişti ama ben bir türlü başlık akortunu yapamadım. devre değerli değersiz ayrımını veriyor ve faz değişimi olarak net görebiliyoruz, bu devre hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa veya başlık akortunda izlenmesi gereken görmeye çalışacağımız sinyal hakkında bilgisi olan varsa yardımlarını bekliyorum. devre ile ilgili şema, pcb yerleşim planı ektedir. en kısa zamanda da devrenin çalışır halinin osilaskop resimlerini buraya ekleyeceğim.
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

pro-TR

• Yüzbaşı
Ynt: IB-PI (sascho mini)
« Yanıtla #1 : 04 Eylül 2011, 13:17:35 »
devre şeması

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 04 Eylül 2011, 13:20:24 »
yerleşim planıve pcb (sprint layout 5) çizimi

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #3 : 04 Eylül 2011, 14:54:36 »
a.s. pro-TR

Bu mantıkta çalışan daha önce bir devre yapmadım maalesef. Skop görüntüleri olsa belki fikir yürütmeye çalışırız. Tahminimce başlık ayarı konsantrik bobin ayarı mantığı ile aynı olsa gerek.

Burada bu tarz devrelerle uğraşıyorlar belki işe yarar bir şeyler çıkar.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 28 Eylül 2011, 12:01:39 »
bu devrenin pcb sini bastım ses katı hariç herşeyi tamam ama uygun bir başlık yapıp deneyemedim. en kısa zamanda denediğimde sinyallerin osilaskop görüntülerini yayınlayacağım burada inş.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #5 : 28 Eylül 2011, 15:05:04 »
Sonuçları bekliyoruz  ;)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

ALBATROS

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 5
« Yanıtla #6 : 20 Ekim 2011, 23:59:25 »
bu devrenin pcb sini bastım ses katı hariç herşeyi tamam ama uygun bir başlık yapıp deneyemedim. en kısa zamanda denediğimde sinyallerin osilaskop görüntülerini yayınlayacağım burada inş.
selami usta istersen başlığı ben hazırlaya bilirim
Hırsı bırak, kendini boş yere harcama! Şu toprak altında çırak da bir, usta da...! Hz Mevlana

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 21 Ekim 2011, 00:12:22 »
tşk ederim ustam henüz sasho ıb-pı devresi öylece yatıyor zira yeni yeni devrelere bakabiliyorum, o devreyi çalıştırabilirsem IB sistemler hakkında fikir edinmeyi planlıyorum, bakalım nasip

cihan19

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 6
  • ENDÃœSTRÝYEL ELEKTRONÝK CÝHAN
« Yanıtla #8 : 31 Ekim 2011, 21:58:30 »
inşallah başarılı olursun ustam iyi çalıişmalar.
BETA ELEKTRONÄ°C

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 01 Kasım 2011, 10:16:08 »
inşallah başarılı olursun ustam iyi çalıişmalar.

cihan ustam uygun bir başlık yapamadım yatıo öylece devre

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #10 : 12 Aralık 2011, 22:52:47 »
sasho nun devre rahmetli oldu arkadaşlar bende bugün kızdım yeniden şema ve pcb hazırladım. denemelere vakit buldukça devam ediyorum. bakalım ne olucak  [alala?]

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #11 : 13 Aralık 2011, 21:50:52 »
Şema güzele benziyor pro-TR. Yalnız R14 ce C4'ün değeri büyük kaçabilir. Son olarak da Y0 pinine bağlamış olduğun 1K direnc S&H mantığına aykırı. Bunların haricinde basit, güzel bir dizayna benziyor. Eline sağlık  ;)

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #12 : 14 Aralık 2011, 00:39:29 »
Şema güzele benziyor pro-TR. Yalnız R14 ce C4'ün değeri büyük kaçabilir. Son olarak da Y0 pinine bağlamış olduğun 1K direnc S&H mantığına aykırı. Bunların haricinde basit, güzel bir dizayna benziyor. Eline sağlık  ;)
s.a.
ustam şemayı bu gece uyguladım. başlığı tam tutturamadım sanırım epey uğraştırdı ama dediğin gibi henüz ilk opampı geçemedim. ilk opampta geri besleme direnci 100K buda kazancın yüksek gelmesinden dolayı sinyali bozuyor yani opamp doyumda çıkışı istediğim gibi değil. bahsettiğin 4053 teki Y0 girişi ile Y1 girişi yer değşitirilmesi gerekiyor, ben simülasyon yapmadan çizmiştim aceleyle zira şema ve PCB çizimi 2 saatte yapıldı, sonradan basmadan yaptığım kontrollerde kontrol girişini npn tranzistorle tetiklediğimden tetikleme sinyalini invertliyor. sample hold kısmına gelince henüz o kısma gelemedim, usta bi ara bana S&H püf noktalarını anlatırsan memnun olurum. yani her cond. hold yapılabilir ama işimize yarayan şekli önemli, malum sen mekteplisin biz alaylıyız. deneme yanılma yerine formulleri tercih ederim. tabi yardımcı olursanız.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #13 : 14 Aralık 2011, 10:10:20 »
Kullandığınız opampın bant genişliği oldukça büyük önem taşıyor. Band genişliği kazanç ile ters orantılı olarak değişir. Kazanç arttıkça yükseltebileceğiniz frekans bileşenleri düşer.

Bağladığınız 1k direnç ile kapasiteyi deşarj ediyorsunuz. Bunu yapmamalısınız. Bu S&H mantığına aykırıdır. Opam çıkışında kapasite üzerindeki gerilimden daha düşük gerilim var ise zaten kapasiteden opampa doğru bir akım akacaktır. Bu da deşarj anlamına gelir. Oradaki 1K olmaması gerek.

Saygılar.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #14 : 14 Aralık 2011, 11:32:16 »
Kullandığınız opampın bant genişliği oldukça büyük önem taşıyor. Band genişliği kazanç ile ters orantılı olarak değişir. Kazanç arttıkça yükseltebileceğiniz frekans bileşenleri düşer.

Bağladığınız 1k direnç ile kapasiteyi deşarj ediyorsunuz. Bunu yapmamalısınız. Bu S&H mantığına aykırıdır. Opam çıkışında kapasite üzerindeki gerilimden daha düşük gerilim var ise zaten kapasiteden opampa doğru bir akım akacaktır. Bu da deşarj anlamına gelir. Oradaki 1K olmaması gerek.

Saygılar.
s.a.
o zaman usta 2 soru soracam.
1. S&H için şemamda ki 4053 den çıkan sinyali dirençsiz direk cond. ü hold yapabilirmiyiz. yoksa cond. önüne bir tane buffer eklemek daha mı iyi olurdu?
2. opampın bant genişliği Gain Bandwidth Product =10 MHZ yani bant genişliği daha düşük bir opamp kullansaydım o zaman direnc değeri daha büyük olduğu halde bu kadar çabuk doyuma girmezdi değilmi? yani söylemek istediğinizi anlamaya çalışıyorum da