Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: PIM-2 Dijital Pulse İndüksiyon Metal Dedektörü  (Okunma sayısı 450503 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Merhaba Arkadaşlar.

Tasarımını yaptığım bu dedektör, Klasik Delta Pulse'nin dijital versiyonudur. Yeni adıyla PIM-2

-Analog devresi tamamiyle Delta Pulse'ye aittir.
-Sönümlenme eğrisinin eğimini ekrandan izleyerek metal cinsi hakkında fikir edinebilirsiniz.
-Delta Pulse'deki 556, iki adet 4538 ve 555 entegresinin yaptığı görevleri artık Atmega8 mikrodenetleyicisi yapmaktadır.
-Dahili 2x16 karakter LCD Modül
-Üzerideki dört adet buton ile cihazın tüm ayarları yapılabilmektedir.
-Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dil seçimi

Ekrandan İzlenen Veriler:

V06 versiyondan görüntüler

35cm Çaplı Başlık Testi:                                                        1 Metrekarelik Başlık Testi:
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

V05 ve öncesi versiyonlardan görüntüler.
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Pil Gerilimi: Akünüzün voltajını belirtir. Türkçe dil seçeneğinde 'P' ile, İngilizce'de de 'B' ile belirtilmiştir.
Eşik Değeri: Ayarlamış olduğunuz eşik değerini gösterir. Türkçe dil seçeneğinde 'E:' ile, İngilizce'de de 'T:' ile belirtilmiştir.
Sinyal Şiddeti: Metalden alınan sinyal seviyesinin şiddetini ve metal üzerinde Tune yapılmış ise bunu gösterir.
Sönümlenme Eğrisi: Pals İndiksiyon metal dedektörlerde esas alınan sönümlenme eğrisinin eğimini bu bölgeden izleyebilir, metal cinsi hakkında bir miktar fikir edinebilirsiniz.

Ayarlanabilir Parametreler:

1- Güç: 1-10 arası ayarlanır. Güç ayarıdır.Normal değeri 10'dur.
2- Gecikme: 0-10 arası ayarlanır. Normal değeri 0'dır.
3- Toprak: 1-10 arası ayarlanır. Noral değeri 5'dir.
4- Eşik: 0 - 20 arası ayarlanır. Normal Değeri 0'dır.
5- Dil: Türkçe ve İngilizce olarak iki dil barındırır.

PIM-2'yi Kullanıma Hazırlama:

1- Cihaza arama bobinini takın ve enerji verin. Cihaz açılışta otomatik olarak ayarlama yapacak ve kullanıma hazır olacaktır. Bu kadar...

PIM-2'nin Ayarları:

- Cihaz ana ekranda iken ESC butonuna basarsanız Delta Pulse'deki gibi tune işlemi yapabilirsiniz.
- Cihaz ana ekranda iken Yukarı ve Aşağı butonlarına basarak Eşik ayarını menüye girmeden yapabilirsiniz.
- Set butonuna basarak Menüye girin. Yukarı ve Aşağı butonlarını kullanarak ayarlamak istediğiniz parametreyi ekrana getirin.
- Ayarlamak istediğiniz parametre için tekrar Set butonuna basın ve Yukarı Aşağı butonlarını kullanarak değeri istediğiniz sayıya getirin
- Vaz geçmek isterseniz Esc butonuna basabilirsiniz. Değeri ayarladıktan sonra Set butonuna basarak bir üst menüye daha sonra da Esc butonuna basarak ana ekrana gelebilirsiniz.
- Ayarlanabilir Parametreler başlığında belirtilen değerlere olabildiğince yakın kalmaya çalışın. Herhangi bir ayar değiştirdiğinizde Offset ayarı için cihazı kapatıp açın.

*Dahili eprom sayesinde cihaz kapatılıp açıldığında ayarlarını kaybetmeyecektir.

Mikrodenetleyicinin Programlanması

Sigorta (Fuse) ayarları aşağıdaki gibi olmalıdır:

H-Fuse: D9 (HEX)
L-Fuse: 24 (HEX)

Ekte yer alan avr_yazilim.code_.hex isimli flash kodlarıni ilk önce, sonra da avr_yazilim.eeprom_.hex eeprom datalarını mikrodenetleyiciye yükleyin.

Devreye ait notlar ve ip uçları:

Bobin sarım bilgileri için tıklayın:
V06'da TLV727 yerine LMC6482 kullanabilirsiniz.
V06'da bobin hatası alan arkadaşlar linkteki belirtilen noktayı kazıyarak tekrar deneyebilirler.
RXX direnci 1R 5W değerinde taş dirençtir. Eğer devrede cam sigorta kullanılacak ise devreye harici, sigortaya seri olarak bağlanacaktır.
PIM-2'nin hoparlörünü bulabilirseniz 16ohm civarında kullanmanızı tavsiye ederim.
PCB'yi çizerken çok fazla zaman ayıramadım. Bu sebeple atlama sayısı oldukça fazla. Daha iyi PCB çizen olursa hayır demeyiz  :)
LCD bağlantısı aşağıdaki gibidir:

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Ekte;

-PIM-2 PDF formatında PCB'si
-PIM-2 PDF formatında Açık şeması
-PIM-2 PDF formatında Yerleşim Planı

walkman arkadaşımızın çizdiği PCB de eklenmiştir fakat henüz test edilmemiştir. Kendisine teşekkür ediyoruz.

-Hex formatında ATMEGA8 mikrodenetleyicisine ait kodlar
-Hex formatında ATMEGA8 mikrodenetleyicisinin eepromuna ait datalar yer almaktadır.
« Son Düzenleme: 19 Ağustos 2016, 00:30:48 Gönderen: Uykusuz »
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
Ynt: PIM-2 Dijital Pulse İndüksiyon Metal Dedektörü
« Yanıtla #1 : 07 Ekim 2011, 19:05:04 »
PIM-2'nin tüm konfigürasyonlarında satışımız mevcuttur.

Kullanıcılarımızdan örnek Test Videoları:

nostradamus:

« Son Düzenleme: 13 Ağustos 2014, 08:17:05 Gönderen: Uykusuz »
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #2 : 07 Ekim 2011, 19:19:59 »
Hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar  ;) Yapan arkadaşlardan mutlaka videolar ve resimler bekliyoruz  [OH]

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #3 : 07 Ekim 2011, 20:40:06 »
ustam ellerin dert görmesin, inan bir çok insanı kanserden kuratarcaksın zira delta mesafesi güzel bir devredir, 6 yıldır PI çalışmam ve delta ile haşır neşir olmam münasebetiyle analog deltada yaşanan (kanser eden) ayar sorunu kısmen dijital ortamda ve çoğunluğu otomatik olarak yapılacağından kullanım kolaylığı sağlacaktır.Yapacak arakadaşların memnun olacağına inanıyorum. burada tek sorun orda çil çil kartları sen bastırırken ve resmederken benim gibi acemi amatörlerin kart sorunlarını nasıl aşacağız? zira verimli bir devre yapmanın püf noktası sağlşam bir karttan geçiyor? bunun için çözüm önerileriniz nedir?
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

gurdal

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 0
    • hobidedektör
« Yanıtla #4 : 07 Ekim 2011, 20:43:10 »
ahmet kardeşim öncelikle yeni formunuz hayırlı olsun ayrıca pim2 cömertliğinizeteşekürler

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #5 : 07 Ekim 2011, 20:52:53 »
Teşekkürler arkadaşlar

gurdal aramıza hoş geldin  ;)

pro-TR Devreyi herkes için yapım kolaylı olsun diye tek yüzlü çizdim. Bu nedenle atlamalar oldukça fazla oldu. Açıkçası çok da zaman ayıramadım. Ütü metodu ile bastım problemsiz çıkıyor. Dileyen arkadaşlar bizden yeşil baskı PCB'de edinebilir ya da daha iyi PCB çizebilecek arkadaşlara hayır demeyiz.  ;)

Yapacak arkadaşlardan sonucu merakla bekliyoruz  :)
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2011, 21:00:16 Gönderen: Uykusuz »

gurdal

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 0
    • hobidedektör
« Yanıtla #6 : 07 Ekim 2011, 20:59:12 »
sağolasın uykusuz ustam hoş bulduk.vakit bulabilirsem pcbyi kendim hazırlıycam yoksa sizden istiyebilirim.

af.can

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 1
« Yanıtla #7 : 07 Ekim 2011, 21:09:03 »
Sevgili uykusuz kardeşim emeğine bilgine ve paylaşımına çok teşekkürler.yolun daim açık olsun(bu arada kartın yolları çok ince olmasına rağmen çıkardım ve dmm le kontrol ettim.sağlığım el verirse yapmaya çalışırım.sanırım diğer forumda ilk ben yapmıştım pim -1 inizi ).yapacak arkadaşlarımızada kolay gelsin.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #8 : 07 Ekim 2011, 21:17:23 »
Sayın ag.can yine çok hızlısınız. Sonucu merakla bekliyoruz  :)

Teşekkürler  :)

af.can

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #9 : 07 Ekim 2011, 21:20:20 »
merhabalar.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #10 : 07 Ekim 2011, 21:27:17 »
Tek kelime ile harika görünüyor.

PCB'yi nasıl bir kağıda çıktı aldınız? Tam olarak  nasıl bir teknik kullandınız? Tekniğinizin yapacak arkadaşlara faydalı olacağını düşünüyorum   [OH]

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #11 : 07 Ekim 2011, 21:34:10 »
helal olsun mesut abi vallahi bizi utandırdın, sonuçlarını merakla bekliyorum....
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

eyup-n

• Er
  • Teşekkür: -2
« Yanıtla #12 : 07 Ekim 2011, 22:34:05 »
S.a arkadaşlar
bi sorum olacak atmega8-16pi yazıyor şemada ama malzeme satan sitelerde bulamadım atmega8-16pu bulabildim bunu kullanabilirmiyim

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #13 : 07 Ekim 2011, 22:51:24 »
a.s. eyup-n

Evet, atmega8-16pu kullanılabilir.  Kolay gelsin.

af.can

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #14 : 07 Ekim 2011, 23:00:00 »
Tek kelime ile harika görünüyor.

PCB'yi nasıl bir kağıda çıktı aldınız? Tam olarak  nasıl bir teknik kullandınız? Tekniğinizin yapacak arkadaşlara faydalı olacağını düşünüyorum                                                                                                                                                            Teşekkürler uykusuz. davetiye işi yapan matbaacılarda bolca bulunan ince kuşe kağıt kullanıyorum .Buharlı ütü ile arara buhar vererek.Daha sonrası perhidrol ve tuz ruhu ve suda çıkarıyorum.     sevgili Pro-ter rica ederim.Benim özel durumumu biliyorsun. Benimki hobi uğraş.ha bu arada baya bitti sayılır epeyce bi kompenet dizdim.Durumum müsait olursa biter bitmez video yayınlarım İNŞAALLAH. SEVGİ VE SAАLIKLA KALINIZ. ( Bu arada yapacak olan arkadaşların imkanı varsa hazır pcb tavsiye ederim.)                                            
« Son Düzenleme: 07 Ekim 2011, 23:03:42 Gönderen: af.can »