Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: PI dedektör yapalım  (Okunma sayısı 48463 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

m-USTA-fa

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 50
  • M-USTA-FA
Ynt: PI dedektör yapalım
« Yanıtla #15 : 29 Eylül 2011, 12:35:55 »
s.a. ustalar ben akü taşırım 2 tane 6voltluk akü oplara ve işlemciye
1tane 12voltluk aküde fete özel olsun
Denizde dalga bitmez yüzmek istiyorsan sörf yapmayı öğrenmelisin.

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #16 : 29 Eylül 2011, 12:39:22 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
s.a. ustalar ben akü taşırım 2 tane 6voltluk akü oplara ve işlemciye
1tane 12voltluk aküde fete özel olsun

h.g. mustafa usta
usta ön şart tek besleme kaynağı olmalı oda 12v lük akü, yoksa çözümler çok ama biz tek kaynaklı olsun diye düşünüyoruz (en azından ben öyle düşünüyorum) ;)
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #17 : 29 Eylül 2011, 23:17:56 »
uykusuz ustam besleme ile ilgili örnek bir şema öneriniz nedir? PIM-1 de ki gibi bişey mi düşünüyorsunuz? yalnız PIM-1 deki besleme katı yani MC34063A paraziti kesilemiyor usta, elimde LM2576 var ama datasheetinde giriş min. 7V yazıyor 6v girince 5v a yakın bir değer çıkarılabilir ama benim derdim +5v değil, opampla böldüğümüz gnd noktası kayma yapar diye düşünüyorum, nasıl yapabiliriz acaba

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #18 : 30 Eylül 2011, 10:14:54 »
PIM-1'de DC-DC çevirici bulunmaktadır. Delta Pulse bu işi çevirici kullanmadan yapabildiğinden biz herhangi bir DC-DC switch çeviriciler kullanmamaya çalışıyoruz.

Delta Pulse girişine beslemesinden daha yüksek gelen sönümlenme eğrisini hem yükseltiyor hem de sanal GND üzerine bindiriyor. Deltada sanal GND 6V'dur.

Bizim yapacağımız devrede mikrodenetleyici de olacağı için üreteceğimiz voltajlardan akım çekeceğiz. Ayrıca deltada auto tune analog olarak yapıldığından bizim beslememizde regülasyona ihtiyacımız da var. Bunun için biraz düşünmemiz gerekiyor.

Besleme gerilimlerini şu şekilde de konfigüre edebiliriz:

Akümüzün - ucuna göre:

5V dijital (denetleyici için)
5V analog (opamplar için sanal gnd)
10V analog (opamplar için + besleme)
10V yüksek akımlı (pulse devresinin + beslemesi)
0V (denetleyicinin gnd si,  opamplarımızın - beslemesi ve pulse devremizin gnd si)

Mosfetimiz bobini 10V dan şaseye çekecek şekilde bağlanacak (Delta Pulse'deki gibi). Sönümlenme eğrimizi 10V'un üzerinde oluşacak. Deltadaki gibi LF356 gibi bir opamp ile sinyali yükseltip ve tersleyip sanal GND'miz olan 5V analog üzerine bindireceğiz. Artık sönümlenme eğrimiz sanal gnd ile 0V arasında ters şekilde oluşacaktır.

Mikrodenetleyicimiz de 0 5V arası bir gerilimle beslendiğinden rahatlıkla sönümlenme eğrimizi okuyabiliriz.

Ses çıkışımızı da direkt olarak akümüzün + ucu ile besleriz.

Bana en mantıklı gelen konfigürasyon bu şekildedir. Düşünün bakalım bu beslemeleri en uygun ve en basit nasıl ele edebiliriz.

« Son Düzenleme: 30 Eylül 2011, 10:20:39 Gönderen: Uykusuz »
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #19 : 30 Eylül 2011, 18:53:50 »
s.a.
hocam düşüncenizi hatalı buluyorum, eğer akünün -v kısmına göre düşünüyorsak, söylediğiniz şekliyle bir besleme oluşturduğumuz takdirde ileride işlediğimiz sinyali işlemcimizin 0-5v arasına alabilmek için regülasyon yapmamız gerekecek buda bizim hassasiyetimizi kaybetmemize neden olacaktır kanaatindeyim.
anlatmak istediğimi müsade ederseniz bir şekille izah etmeye çalışayım.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #20 : 30 Eylül 2011, 19:11:32 »
tarzanlığım için k.bakmayın anca bu kadar çizebiliyorum  ;D

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #21 : 30 Eylül 2011, 19:47:53 »
a.s. pro-TR

Çiziminizde hata var. Opampın - girişine sinyal uygulayacağımızdan sönümlenme eğrimiz hem +5V'a oturacak hem de 0 ile +5V arasında değişecektir. Yani denetleyicimizin besleme gerili arasında olacaktır.

Delta Pulse'de de durum böyledir. LF356'nın çıkışında sanal GND ile - besleme arasında sönümlenme eğrisi ters olarak yer almaktadır.  ;)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #22 : 30 Eylül 2011, 19:56:40 »
a.s. pro-TR

Çiziminizde hata var. Opampın - girişine sinyal uygulayacağımızdan sönümlenme eğrimiz hem +5V'a oturacak hem de 0 ile +5V arasında değişecektir. Yani denetleyicimizin besleme gerili arasında olacaktır.

Delta Pulse'de de durum böyledir. LF356'nın çıkışında sanal GND ile - besleme arasında sönümlenme eğrisi ters olarak yer almaktadır.  ;)

orası doğru ustam doğru olmasına doğruda ancak tekrar bir opampa invertle girdiğimizde bu seferde sinyal yine tersleyecek bu seferde +5v (suni şase) ve +10v arasında bir sinyal oluşacaktır. şu var LF357 çıkışından sonra sürekli non-invertleyerek işlemciye sinyali girdiğimizde sinyali ters işlemiş olacağız...

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #23 : 30 Eylül 2011, 20:02:57 »
Neden invert ediyorsunuz? 0V'dan 5V'a sönümlenen ters bir eğri için yazacağınız tek satır fazla kod ile yazılımsal olarak 5V'dan 0V'a sönümlenen düz bir sönümlenme eğrisinin ADC değerini elde edebilirsiniz.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #24 : 30 Eylül 2011, 20:28:38 »
uykusuz ustam,
ilk opta sinyali alacağım sonra o sinyalden 1 örnek alacağım, o örneği tekrar biraz büyüteceğim, sonra o sinyali Dc ye çevireceğim, sonra filtreden geçireceğim derken enaz 4 veya 5 opamptan gececek o sinyal ve her opamptan gecerken sinyali invertten girersem non-inverte +5v (suni şase) vereceğim derken opampın diğer girişine suni şase gireceğim için daima +5v ve -+fazla aşağı olacak. - olanlarda sorun yok ama 5v + sı olursa dediğim sıkıntılar başgösterecek

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #25 : 30 Eylül 2011, 20:33:43 »
Tek opampla bu iş çözülür. Tek opamptan sonra yazılımsal olarak gerekli olan her şeyi yapabilirsiniz. Boşu boşunda invertlerle DC'ye çevirmelerle uğraşıyorsunuz...

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #26 : 30 Eylül 2011, 20:50:09 »
Tek opampla bu iş çözülür. Tek opamptan sonra yazılımsal olarak gerekli olan her şeyi yapabilirsiniz. Boşu boşunda invertlerle DC'ye çevirmelerle uğraşıyorsunuz...

hocam ben tek opampta bir verim alamadım, bildiğim şekilde devam etmek istiyorum. siz ham bir sinyal elde ediyorsunuz onu işlemeden sonuç almak istiyorsunuz, benim düşüncem bu, önceki devrenizi hatırlatırım PIM-1 oda tek opamplıydı sizce yeterlimiydi? ve madem tek opamp yetiyor neden tekrar tekrar aynısı yapıyorsunuz?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #27 : 30 Eylül 2011, 21:23:40 »
İlle de bu şekilde gidelim demiyorum. Konverter kullanmadan yapılabilecek en iyi besleme konfigürasyonu bu şekilde olacağını düşündüm. Sizin konverter kullanmadan daha işlevsel bir besleme konfigürasyonu fikriniz varsa aktarın onun üzerinde de konuşalım.

Eğer ille de opamplarla anlattıklarınızı yapacaksanız bu besleme konfigürasyonunda yine yaparsınız.

Giriş opampından sonraki kullanılacak opampların görevi eğer mikrodenetleyici kullanılacak ise bence sinyal işleme olmamalı. Opamplar ile sinyal üzerinde ne yapmak istiyorsanız yazılımsal olarak da aynısını hatta daha fazlasını yapabilirsiniz.

Tek opamp olayına gelince PIM-1 yazılımı daha özenilerek yapılsaydı daha iyi olurdu. Eğer PIM-1'de birden fazla opamp kullansaydım ilk opamptan sonraki opampların görevi sinyal işleme değil; sample hold, volum kontrol ve bunlar için gerekli olan offset kaydırma işlemleri olurdu.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 30 Eylül 2011, 21:39:44 Gönderen: Uykusuz »

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #28 : 30 Eylül 2011, 22:04:29 »
hocam derdim bişeylere itiraz etmek değil elbette deltanın beslemesi benimde hoşuma gidiyor, bunun üzerinden gitmeyi bende isterim.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #29 : 01 Ekim 2011, 15:28:50 »
s.a
ustam şimdi besleme konusunda hemfikiriz o zaman yani delta beslemesi kullanacağız, peki mosfet türümüz ne olmalı? P kanal mı yoksa N kanal mı kullanalım mosfetimizi? besleme şemamızı bu arada istersen ekleyelim takip eden arkadaşlarda görsünler ne dersiniz?