Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Max 485 İle Pic'ler Arasında İletişim  (Okunma sayısı 4114 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

MuSTaFa

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 0
Max 485 İle Pic'ler Arasında İletişim
« : 01 Şubat 2013, 18:31:29 »
Merhabalar İyi Akşamlar

100 tane pic'den gelen verileri pc'de okumam lazım bunu için max485 entegresini kullanmayı düşünüyorum ama
max485 yanlış hatırlamıyorsam en fazla 32 pic ile haberleşebiliyor,

Şöyle bir yöntem uygulanabilirmi;

(1.Pic__2.pic__3.Pic__.......19.Pic__20.Pic)        ......       (1.Pic__2.pic__3.Pic__.......19.Pic__20.Pic)
                                     |                                                                                 |
 1.Pic  yukarıdaki hatta bir master bağlasam                   2.Pic  burayada bu hat için master bağlasam

her 20 pic'i 1 blok olarak adlandırırsak 5 blok olur ve bu 5 blok'a ayrı ayrı master pic bağlasam tabi bunlar max485 ile haberleşiyor
şimdi elimde 5 ayrı blok var ve 5 master pic var ben bu masterleri birbirleriyle yine 485 ile haberleştirip pc'ye göndermem gerek pc
ile 485 arasında max485 konvertor rs232 var 8 tane  devre yaptım pic'den gelen verileri pc'de görüntüledim, şimdi soruna gelelim
blokları birbirleriyle nasıl haberleştireceğim yani masterleri masterler birbirleriyle haberleşmesi için ikitane rx tx ucunun olması gerek
oda yok 1er tane var her picde (877A) ne yapabilirim yardımlarınızı bekliyorum

Anlatamamış olabilrim :(

Teşekkürler   
« Son Düzenleme: 01 Şubat 2013, 18:50:02 Gönderen: MuSTaFa »

MuSTaFa

• Onbaşı
  • *
Ynt: Max 485 İle Pic'ler Arasında İletişim
« Yanıtla #1 : 01 Şubat 2013, 20:20:44 »
Merhaba

Sizleri rahatsız ettim kusura bakmayın şimdilik bu sorunu çözdüm gibi görünüyor ama her an yine rahatsızlık verebilirim.

max485'in data sheet'ini incelerken orda max487 ve max1487 entegrelerinin 128 noktadan haberleşebildiğini gördüm.

Hayırlı Akşamlar

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #2 : 02 Şubat 2013, 20:15:32 »
Merhaba

Sadece MAX485 kullanarak Modbus protokolü ile sadece 2 hat kullanarak 247 cihazı master cihaz üzerinden kontrol edebilirsiniz. Daha önceden böyle bir çalışma yaptım eğer bu protokolü kullanırsanız takıldığınız yerlerde bildiğim kadarınca yardımcı olmaya çalışırım.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

MuSTaFa

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #3 : 04 Şubat 2013, 21:25:13 »
Merhaba;

Modbus protokolünden biraz bahsedermisiniz hocam, internette baktımda pek bişey anlamadım.

Master değilde pc ile haberleşmesi lazım visual basic'te yazdığım programdan verileri görmem gerek
mastere gelen bilgiyi pc'ye aktarırım 'max485 Converter RS232' cihazım var bu şekilde tek pic'den
gelen veri alabiliyorum birkaç gün içinde çoklu devre deneyip, 3 den fazla devreye bilgi gönderip alıcam.

İyi akşamlar

smit

• Administrator
  • Çavuş
  • Teşekkür: 32
    • Serbest Ucus Teknolojileri
« Yanıtla #4 : 05 Şubat 2013, 19:25:54 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
'max485 Converter RS232' cihazım var bu şekilde tek pic'den gelen veri alabiliyorum

Merhaba Mustafa tek bir Pic'den gelen bilgiyi alabiliyorsan 100 taneden gelen bilgiyide alabilirsin

RS485'in haberleşme yappısı yukarıdaki şekildedir.
  • Her cihazın bir adresi vardır.
    Her cihaz ona sorulan soruya cevap verir.
    Bir hatta sadece tek bir master cihaz olabilir.
    Master adresleriyle(isimleriyle) slave cihazlara seslenir.
    Yani hattı master cihaz yönetir onun izni olmadan slave'ler sesini çıkartamaz.
    Eğer hatta bağlı aynı adresli iki tane cihaz olursa sistem çöker(Mesela hatta iki adet adresi 4 olan slave var diyelim. Master 4. cihaz bana bilgi ver dediğinde ikiside aynı anda konuşmaya çalışacağı için veriler bozulur.)

Temel yapıyı maddeler halinde böyle özetleyebilirim.

MuSTaFa

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #5 : 10 Şubat 2013, 16:17:24 »
Merhabalar
Kursura bakmayın hocam geç yanıtlıyorum.

Bunları biliyorum ama hocam 485'in data sheet'inde 32 bağlantı noktası olduğu yazıyor.
3 makineden gelen verileride alabiyorum şuan için.

iyi Akşamlar

muratmert4

• Er
« Yanıtla #6 : 01 Nisan 2013, 12:41:47 »
S.A.
Max485 kullanacağım diyoesan kendi yapacağın reapeter ile bu sayıyı arttırabilirsin.