Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Far sensörü devresi için yardım  (Okunma sayısı 65138 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Falcon417

• Teğmen
  • Teşekkür: 7
Far sensörü devresi için yardım
« : 09 Haziran 2013, 00:19:01 »
Öncelikle bu işlerle amatör uğraştığımı belirteyim namusait nickli kenan hocam beni bilir deneme yanılma ufak tefek işlerle uğraşıyorum nette sağlıklı çalışan bir far sensörü devresi aradım şu devreyi buldum delikli plaket üzerine kurdum lakin çalıştıramadım sıkıntıyı çözmek için isiste simülasyon yapmayı denedim beceremedim bilenler bir el atsa şuna istemediğim özellikleri mevcut eğer çalışabilecek bişeyse modifiye etmemiz gerekecek ayrıca kazara 555 entegresi almışım şemada 7555 diyor fark eder mi ?

Bu da şemanın bulunduğu link : Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Far sensörü devresi için yardım
« Yanıtla #1 : 09 Haziran 2013, 10:43:38 »
Merhaba

Daha önceden başıma gelmişti, bir devrede ben de 7555 yerine 555 kullanmıştım devre bu yüzden çalışmamıştı. 555 sıkıntı çıkarıyor olabilir. Devreye biraz baktım, çok iyi tasarlanmış olmasa da çalışmayacak gibi de durmuyor.

Saygılar.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #2 : 09 Haziran 2013, 11:11:29 »
Peki hocam iyi tasarlanmış bir devre bulabilirmiyiz ben bulamadım şahsen yerli sitelerde yok hep transistörlü basit devreler bunlarda zaten stabil değiller

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #3 : 09 Haziran 2013, 11:55:28 »
Bu devrenin uzun ömürlü olması ile ilgili bir problemi var. Siz 7555 ile bu devreyi çalıştırın sonra çalışan devre üzerinde bir iyileştirme yaparız.
Saygılar.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #4 : 09 Haziran 2013, 12:00:03 »
Peki girişteki röleyi iptal edip çıkışta iki adet 12volt tek kontak pcb röle kullanmak istiyorum bir sorun teşkil eder mi ?
Daha sonar planım follow me home olayını entegre etmek

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #5 : 09 Haziran 2013, 13:01:03 »
Girişteki röle sanırım marş esnasında farları kapatmaya yarıyor. Siz bu hali ile devreyi ilk etapta çalıştırın sonra röleleri eklemek kolay iş  [yazarim_cizerim]

Follow me home olayını bilmiyorum biraz açabilir misiniz?

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #6 : 10 Haziran 2013, 00:30:10 »
Girişteki röle dediğine göre devrenin açık kalmasını sağlıyor kontak açık değilse belirlenen süre zarfında çıkışa akım veriliyor yani araçtan indikten bir süre sonra farlar yanmaya devam ediyor sonra kendiliğinden sönüyor

Follow me home özelliği dediğimiz aracı kilitlerken ya da açarken sislerin ya da kısa farların bir süre yanması demek bunun gibi bir ekleme yapacağım eğer çalıştırabilirsem

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #7 : 13 Haziran 2013, 23:50:41 »
Daha farklı devreleri araştırırken şu devreyi buldum inşallah filigranı sıkıntı olmaz

Bu devrede de 100k direnç yerine direkt olarak 100k trimpot koysam röleleri bırakma süresini uzatabilirmiyim bu şekilde 5sn geç bırakıyormuş

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #8 : 14 Haziran 2013, 09:52:08 »
Merhaba

Evet o noktaya ayarlı bir direnç koyarsanız süreyi uzatabilirsiniz. Fakat mevcut süreden daha uzun bir süreye ihtiyacınız var ise oraya 100k dana daha büyük bir direnç koymalsınız. Örneğin oraya 10k lık bir direnç ve bu dirence seri 200k lık bir trimpot koyarsanız oradaki direnci 10k ile 210k arasında ayarlayabilirsiniz.

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #9 : 21 Haziran 2013, 17:20:06 »
Yukardaki devrenin isise aktarılmış şekli bu mudur ?
isisten anlamıyorum bu şekilde çizdim ama test edemedim daha sonra arese aktarıp otomatik çizim yaptırmak istiyorum ama beceremedim

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #10 : 21 Haziran 2013, 20:25:03 »
Merhaba

Ufak tefek hatalar vardı onları düzelttim.

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #11 : 24 Haziran 2013, 17:16:42 »
Hocam devrede bir terslik var ama ben çözemedim bi kere çok hassas çalışıyor elimle ldryi kapatıyorum 3-5sn sonra röle çekiliyor fakat tekrar ışık alsa bile röle bırakmıyor aynen açık kalmaya devam ediyor  [alala?]

Cenk

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #12 : 30 Haziran 2013, 23:39:16 »
Selamlar...konuyu takip ediyorum.bu devreden banada lazım fakat cevap gelmemiş henüz .Uykusuz hocam şu devreye bir el atsan ne yapmak lazım

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #13 : 01 Temmuz 2013, 07:48:42 »
Olmadı kendimiz tasarlayalım arkadaşlar, siz bana devrenin tam olarak ne işe yaradığını, nasıl çalışması gerektiğini aktarın birşeyler düşünelim  ;)

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #14 : 01 Temmuz 2013, 11:46:30 »
Ldr ile karanlık ortamda aracın farlarının otomatik yanması verdiğim devreler karanlık ortama girildiğinde röleyi çekerek farları yakıyor tekrar aydınlık ortama çıkıldığında gecikmeli olarak sönüyorlar ikinci verdiğim devrenin güzel yanı karanlığı algılamada bir kaç sn gecikmesi yani köprü veya ağaç gibi birşeyin altından geçerken hemen yakmıyor farları 555 entegresiyle yapılan devre daha kombine geldi bana daha önce transistörlü devreyle yapmıştım ama verimli değildi hassasiyeti tamda istediğim gibi olmadı  hatta videosunu vereyim Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın videoda görüldüğü gibi tünele girince otomatik yanıyor fakat çıkar çıkmaz sönüyor bu sönme işinin en az 9-10sn gecikmesi gerek