Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: FS FUTURE (GPR)  (Okunma sayısı 87366 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

alien876

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 15
FS FUTURE (GPR)
« : 09 Nisan 2012, 00:35:28 »
Merhaba arkadaşlar elime yeni düşen bi cıhazı sizinla paylaşmak istedim Cihaz 3 boyutlu yeraltı görüntüleme yapıyor bluetooth la bilgisayara bağlanıyor yazılımı aracılığı ile görüntü sağlıyor. resimlerin diğerlerini linkten indirebilirsiniz.
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

« Son Düzenleme: 09 Nisan 2012, 00:50:16 Gönderen: alien876 »

theplot1980

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 1
Ynt: FS FUTURE (GPR)
« Yanıtla #1 : 09 Nisan 2012, 01:45:14 »
Resimlerde kullandigin program 3d visual okm nin orjinal programini kullanmani tavsiye ederim cok pahali bir teknolji

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #2 : 09 Nisan 2012, 09:00:54 »
Merhaba alien876, paylaşım için teşekkürler. Resimlerden bu cihazın bir GPR olduğunu zannetmiyorum. Zira bir GPR'da olması gereken yapılar ve yine bir GPR'de olması gereken yüksek frekans tasarımını bu cihazda göremedim. Sensörleri hakkında bilgi verebilir misiniz nasıl sensörler kullanıyor?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

elektron_58

• Teğmen
  • Teşekkür: 10
« Yanıtla #3 : 09 Nisan 2012, 17:30:24 »
OKM nin cihazları fluxgate magnetometerlerdir.GPR ler çok farklı cihazlardır.Magnetometerler sadece ferromanyetik cisimleri algılayabilirler.Malesef değerli metaller bu kategoriye girmiyorlar.sensör olarak ise yanlış hatırlamıyorsam flc100 sensörler kullanılmış olması lazımdı.
« Son Düzenleme: 09 Nisan 2012, 21:15:37 Gönderen: elektron_58 »

satron

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 2
« Yanıtla #4 : 09 Nisan 2012, 22:30:13 »
merhaba arkadaşlar...cihazı inceledim...bu cihaz okm nin yaptığı gems cihazı bele takılıp süper sensör dedikleri  içinde 2 adet flc100 ve bir adet analog device devresinden oluşan boru tipi sensörle çalışıyor...sesli magnetometreden başka birşey değil...pratik bir cihaz yapısında alman conrad elektronik firmasının üretmiş olduğu 68hc05 serisi bir microcontrolörden ibaret ...4 Mhz bir işlemcidir...diger devre besleme devresi...sistemde sensör anolog çıkış veriyor ve MCU da ise ADC girişleri kullanılıyor...8Kbyte lık bir yazılımla işi bitirmişler....millete GPR diye satıyorlar....Oysaki GPR ler FMCW modilasyonuyla çalışan cihazlardır...ve kullanılan yazılım visualizerden çok farklıdır...visualizer yazılımı son derece yanıltıcı bir yazılımdır....sensörüşaseleseniz dahi....ekrana ferromanyetik metal işaretleri ve boşluklar atar...birkaç para şekli çıkınca millet gerçekten birşey var zanneder ancak sonuç hüsrandır...bu cihazdan kullanan arkadaşlar varsa mıknatıs üzerinden geçmelerini tavsiye ederim...çünki bol bol para resmi çıkar ekranda....buda ne demek istediğimi anlatmıştır sanırm...sorusu olan varsa elimden geldiği kadar cevaplamaya çaılışırım...saygılar.... 

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #5 : 09 Nisan 2012, 23:15:15 »
Açıklamalar için teşekkürler arkadaşlar. bu manetometreler ile ilgili bir proje çıkarsak mı biz de ne dersiniz?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #6 : 09 Nisan 2012, 23:23:46 »
Açıklamalar için teşekkürler arkadaşlar. bu manetometreler ile ilgili bir proje çıkarsak mı biz de ne dersiniz?

ben çekilmiş kılıcım yalnız sorun şu yarıda bırakmamak şartıyla, benim amacım sistemi öğrenmek mantığı anlamak
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #7 : 09 Nisan 2012, 23:31:23 »
Tama o halde, ekibi kuruyoruz,

Satron hocam zaten bu işlerin adamı, elektron_58 hocamı da hiç sormadan ekibe dahil ediyorum  ;D

Katkıda bulunan arkadaşlar oldukça bu listeye eklenir.
Proje tamamlandığında projede ismi geçecek olan arkadaşlar şimdilik:

Satron
elektron_58
pro-Tr
Uykusuz

Bu konuda tecrübeli olan satron ve elektron_58 hocamdan sistemin temel mantığı ve nereden başlanması gerektiği konusunda açıklamalarını bekliyoruz  [yazarim_cizerim]

alien876

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 15
« Yanıtla #8 : 09 Nisan 2012, 23:55:57 »
Açıkcası ben GPR olduğunu zannediyordum uykusuz usta bende elimden geldiğince size yardımcı olmaya çalışırım amaç güzel bişeyler ortaya çıkarmak cihazın açık şemasını çıkarmaya çalışırım yazılımı nasıl okurum o konuda bi fikrim yok ama onunda bir yolunu buluruz.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 10 Nisan 2012, 01:22:48 »
Tama o halde, ekibi kuruyoruz,

Satron hocam zaten bu işlerin adamı, elektron_58 hocamı da hiç sormadan ekibe dahil ediyorum  ;D

Katkıda bulunan arkadaşlar oldukça bu listeye eklenir.
Proje tamamlandığında projede ismi geçecek olan arkadaşlar şimdilik:

Satron
elektron_58
pro-Tr
Uykusuz

Bu konuda tecrübeli olan satron ve elektron_58 hocamdan sistemin temel mantığı ve nereden başlanması gerektiği konusunda açıklamalarını bekliyoruz  [yazarim_cizerim]

evet ustam sistemin temel mantığından başlayalım, mümkün olduğunca başlangıcından  :D

elektron_58

• Teğmen
« Yanıtla #10 : 10 Nisan 2012, 18:02:42 »
Bu projenin bir fluxgate(akı geçidi) magnetometer projesi olacağını farzederek,uygun bir başlık altında en önemli kısım olan sensörden başlamak ve işleyişini kavramak gerekir diye düşünüyorum.bu sensörler farklı üreticiler tarafından fgm,flc gibi değişik kodlarla piyasada bulunmasına rağmen mantığını kavradığımızda aslında yapımının hiçte zor olmadığını göreceğiz ;)

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 10 Nisan 2012, 20:01:45 »
Bu projenin bir fluxgate(akı geçidi) magnetometer projesi olacağını farzederek,uygun bir başlık altında en önemli kısım olan sensörden başlamak ve işleyişini kavramak gerekir diye düşünüyorum.bu sensörler farklı üreticiler tarafından fgm,flc gibi değişik kodlarla piyasada bulunmasına rağmen mantığını kavradığımızda aslında yapımının hiçte zor olmadığını göreceğiz ;)

ercan abi tamam  antenden başlayalım, sizin analog bilginiz ve bu devreler hakkındaki tecrübeniz yüksek olduğu için ve en önemlisi sizce sakıncası yoksa projenin motor görevini sizin üstlenmenizi bekliyorum abi, iş bölümü yapılacaksa görevleri siz verin abi ortak payda da herkes çalışsın diyorum. analog devrenin kurulmasını sona bırakalım dediğiniz gibi öncelikle antenden başlayalım  ;)

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #12 : 10 Nisan 2012, 20:05:46 »
youtube deki şu video ile ercan abi sizin bahsettiğiniz anten örtüşüyor mu?

elektron_58

• Teğmen
« Yanıtla #13 : 10 Nisan 2012, 20:15:01 »
pek sayılmaz buda manyetik alıcı ama fluxgate manyetometre değil.

elektron_58

• Teğmen
« Yanıtla #14 : 10 Nisan 2012, 20:30:53 »
ercan abi tamam  antenden başlayalım, sizin analog bilginiz ve bu devreler hakkındaki tecrübeniz yüksek olduğu için ve en önemlisi sizce sakıncası yoksa projenin motor görevini sizin üstlenmenizi bekliyorum abi, iş bölümü yapılacaksa görevleri siz verin abi ortak payda da herkes çalışsın diyorum. analog devrenin kurulmasını sona bırakalım dediğiniz gibi öncelikle antenden başlayalım  ;)

O zaman sensör hakkında bilgi toplamak,resim ve dökümanları paylaşmak senin görevin olsun. :) ve sistemin blok şemasıda.ar-ge çalışması bu şema üzerinden yapılacak.zaten sistem fazla karmaşık değil.sensörün yapısını ve blok şemayı görünce, konuya yabancı ama dedektör temeli olan çoğu kişi haaaa böylemiymiş.. diyecek [yazarim_cizerim]
« Son Düzenleme: 10 Nisan 2012, 20:38:07 Gönderen: elektron_58 »