Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Far Sensörü V01  (Okunma sayısı 16012 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ilkerciftci

• Teğmen
  • Teşekkür: 6
Ynt: Far Sensörü V01
« Yanıtla #15 : 21 Şubat 2014, 22:16:03 »
Ahmet ustam v2 ye bir el atsa ben çizimleri hemen yaparım.

Bugün yeniden 4 röleli şöyle bişey çizdim bir inceleyebilirmisiniz?

2 tane bastım, hem size hem kendime

Falcon417

• Teğmen
  • Teşekkür: 7
« Yanıtla #16 : 21 Şubat 2014, 22:48:40 »
Elinize sağlık bi sıkıntı göremedim yukarda iki tane eksi olmasını anlayamadım sadece
Bu devrenin rölesiz hale gelmesi en azıdan far ve park için iki röle şekline çevrilmesi iyi olacak onu araştıralım kart baya büyümüş böyle

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #17 : 21 Şubat 2014, 22:55:24 »
Yukarıda iki eksi yok, şu şekilde  :)  sağdan sola --- eksi, artı, eksi tetik, kontak artısı, ldr sensör, iç aydınlatma - tetiği, sis, park, far ----

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #18 : 22 Şubat 2014, 18:36:34 »
Mustafa hocam pcbler hazır :) delikleri delinecek, ondan sonra test edeceğim,

Adresini mesaj atarsan birisini testden sonra sana göndereceğim.

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #19 : 28 Şubat 2014, 21:12:41 »
Mustafa abi,

Golf V'in far yapısını inceledim, far anahtari canbus'u harekete geçirerek ecudan farları kontrol ediyor, bizim Tofaşlara göre farklı çalışıyor, devreyi golf v'e göre değiştirip yaptım yarın vakit bulabilirsem Araç'a monte edip deneyeceğim, sonucu yine paylaşırım.

Bizim devreleri hazırladım, fiziksel testlerini yaptım. Normal olarak çalışıyor sıkıntı yok, araca taktığımda yine bende aynı sorun devam ediyor. Ben benim araçta çözemediğim bir sıkıntı var, bu gidişle far tesisatını yeniden yapacağım :)

Adresini mesaj atarsan devreni gönderirim,

Bunlarda hazır olan devrenin resimleri

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #20 : 28 Şubat 2014, 21:43:41 »
Keşke zahmet etmeseydin ben biraz boş bulundum yazmış oldum ama yapmışsın :)
Ben ustanın pwm kontrollü devresini bekliyordum açıkcası orada röle olmayacak doğal olarak follow me home çıkışı pwm kontrolü ile kısılarak sönecekti bu lazım bize
Senin aracındaki sıkıntıyı bulman baya zahmetli olacak kol arızalı senin bence uzun kısa değişimi yapılırken kısa devreye düşüyor belkide onun için başka bir tofaşta deneyip sorunu kökünden çözmelisin direkt olarak sinyal kolunu değiştirirsin başka bir sorun olacağını sanmıyorum tesisatı az çok biliyorum aklıma bir nokta gelmiyor açıkcası

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #21 : 28 Şubat 2014, 21:50:43 »
Boş zamanları değerlendirdim diyelim, bende pwn kontrolünü bekliyorum, uykusuz usta devreyi tasarlayana kadar bununla idare edeceğiz artık

Çevremde tofaşı olan arkadaş olmadığından deneyemiyorum, artık seninkini gönderdikten sonra deneyip sonucu paylaşırsın :)

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #22 : 01 Mart 2014, 19:48:50 »
Bugün akşama kadar arabalarla uğraştım, tofaşın kolunu değiştirdik, dediğiniz gibi koldan çıktı problem, sorun çözüldü. Sistem gayet güzel çalıyor.
Sis park ve far park arasına diyot yerleştirdim, eksi tetik geldiğinde park, sis, ve iç aydınlatma yanıyor.

Bazı değişiklikler yaparak Golf 5'de uyarladık sistemi,  bugün montajını yaptık, ondada gayet güzel çalıştı, sadece kumandaya bastığımızda eksi tetik olayını yapamadım, daha doğrusu eksi tetiği nerden alacağımızı bulamadım :) onuda hallederim inş.

resim ve video paylaşacağım bugün çok yoruldum, en kısa zamanda eklerim.

Sırada V2 var, inş. yakında ona da el atabiliriz, uykusuz usta çok yoğun sanırım ilgilenemiyor,

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #23 : 01 Mart 2014, 23:23:46 »
Kusuruma bakmayın arkadaşlar elimde çok iş var yetiştirmem gereken. Forumu bile düzgün takip edemiyorum.

ilkerciftci PCB ve kutulama çalışman çok güzel olmuş. Çok yakışıklı duruyor  :)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #24 : 04 Mart 2014, 09:52:22 »
Beğenmenize sevindim, teşekkür ederim.

Ahmet ustam bir sorum olacak size, bu devrede kontak tetiği geldikten 3 sn sonra farlar açılıyor bu süreyi uzatmak için ne yapabilirim, mesala 3sn değilde 8sn yapabilir miyim?

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
« Yanıtla #25 : 04 Mart 2014, 10:03:03 »
Valla harika olmuş ellerinize sağlık emeği geçen herkesin ellerine sağlık.

Arkadaşlar 2. Bir tasarım daha mı yapsak yani tofaş soketlisini nasıl olur sıcak bakarsanız yapmaya çalışalım.
« Son Düzenleme: 04 Mart 2014, 10:20:27 Gönderen: namusait »
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #26 : 04 Mart 2014, 17:47:59 »
İlker bey kontak tetiği değilki o şarj tetiği şarj dinamosundan gelen + ile tetikleniyor

Kenan hocam tofaş olayını açabilirmisin

ilkerciftci

• Teğmen
« Yanıtla #27 : 04 Mart 2014, 20:40:21 »
Bende + tetik demek istedim işte :) nasıl değiştirebilirim bu 3sn yi

Güzel olur kenan hocam, ben bişeyler yaptım ama tam istediğim gibi olmadı,  fotoğrafını çekip foruma eklerim,
« Son Düzenleme: 04 Mart 2014, 20:45:49 Gönderen: ilkerciftci »

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #28 : 04 Mart 2014, 21:17:19 »
Hocam biraz açar mısınız + tetik ne demekti 3 saniye neydi ben hepsini unuttum. Koda baktım biraz önce 3 saniye birşey bulamadım biraz hatırlatma yaparsanız daha az zaman harcayarak nasıl yapılacağını bulabiliriz. Kusura bakmayın kafam çok yoğun...
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #29 : 04 Mart 2014, 21:32:43 »
Ahmet hocam atmeganın 4 numaralı pinine +12v gelmeye başladığında 3sn sonra farlarımız çalışmaya başlıyordu bu süreyi uzatmaktan bahsediyor ilker bey
bende 1snlik bir gecikmemiz vardı karanlık ortama girildiğinde farların yanması 1sn gecikmeliydi bunu nasıl kaldırabileceğimi sormak istiyorum