Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: MİKRO GRAVİTE NEDİR?  (Okunma sayısı 6207 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
MİKRO GRAVİTE NEDİR?
« : 28 Eylül 2015, 23:17:55 »
slm uykusuz usta?
bu konu hakkında düşünceleriniz nedir?
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: MİKRO GRAVİTE NEDİR?
« Yanıtla #1 : 29 Eylül 2015, 10:08:02 »
Merhaba
Daha önceden bu konuda bir araştırmam ya da çalışmam olmadı. Fakat dikkatimi çekti de;

980Gal = 1G

Şu an kullanmakta olduğum bir IMU sensör var piyasa değeri 3000TL civarında. 12uG hassasiyetinde ölçüm yapabiliyor. Bu da yaklaşık olarak 11MikroGal hassasiyeti anlamına geliyor. Yani ancak 11 mikroGal gücünde bir değişimi algılayabiliyor.

Vermiş olduğunuz linkte ise 5 mikroGal gücünde bir değişimden bahsediyor. Bir de bu değişime büyük ve önemli bir değişim demiş.  Bunu algılayabilmek için bu değerden en az 10 kat daha hassas değişimi ölçebilecek bir sensöre ihtiyacımız olması gerektiğini düşünüyorum. Yani en kötü 1nanoG değişimi ölçebilecek bir sensör...
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 29 Eylül 2015, 10:22:41 »
Merhaba
Daha önceden bu konuda bir araştırmam ya da çalışmam olmadı. Fakat dikkatimi çekti de;

980Gal = 1G

Şu an kullanmakta olduğum bir IMU sensör var piyasa değeri 3000TL civarında. 12uG hassasiyetinde ölçüm yapabiliyor. Bu da yaklaşık olarak 11MikroGal hassasiyeti anlamına geliyor. Yani ancak 11 mikroGal gücünde bir değişimi algılayabiliyor.

Vermiş olduğunuz linkte ise 5 mikroGal gücünde bir değişimden bahsediyor. Bir de bu değişime büyük ve önemli bir değişim demiş.  Bunu algılayabilmek için bu değerden en az 10 kat daha hassas değişimi ölçebilecek bir sensöre ihtiyacımız olması gerektiğini düşünüyorum. Yani en kötü 1nanoG değişimi ölçebilecek bir sensör...

hocam benim merak ettiğim sistemin çalışılabilirliği ve doğruluğu tabi birde bizim gibi amatörlerce yapıp uygulanabilirliliği varmıdır?
bahsettiğiniz gibi 10 kat az hassas olan bir sensör 3000 TL ise hassasını düşünemiyorum bile....

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #3 : 29 Eylül 2015, 12:47:40 »
Kullanmakta olduğum sensörün içinde 3 er eksen olmak üzere jiroskop, ivme, pusula sensörleri mevcut. Ayrıca ek olarak basınç, sıcaklık gibi sensörlerde var. Pahalı olmasının sebebi aslında bu eklentiler. Bu iş için sanırım sadece hassas bir ivme sensörü yeterli olsa gerek.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 29 Eylül 2015, 16:46:30 »
Kullanmakta olduğum sensörün içinde 3 er eksen olmak üzere jiroskop, ivme, pusula sensörleri mevcut. Ayrıca ek olarak basınç, sıcaklık gibi sensörlerde var. Pahalı olmasının sebebi aslında bu eklentiler. Bu iş için sanırım sadece hassas bir ivme sensörü yeterli olsa gerek.
peki usta üzerinde çalışmaya değermi?
yani ilk kez karşılaştım ve adam iddialı, mantıklı mı dersen, benim mantığıma yatıyor ama önemli olan bilimin mantığı, yoksa boşluk için 2 çubuk bile yetiyor millete ama bir ben beceremedim şu cubukları, ahh cubuklar ahh beni bir sevseniz

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #5 : 29 Eylül 2015, 16:54:47 »
Bir fikrim yok maalesef  :)
İlk önce hassas bir sensör temin edip bir prototip oluşturup dağ taş gezmek gerekiyor.  ;D

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #6 : 29 Eylül 2015, 19:41:21 »
Bir fikrim yok maalesef  :)
İlk önce hassas bir sensör temin edip bir prototip oluşturup dağ taş gezmek gerekiyor.  ;D

uykusuz ustam;
sizin malzeme bilginiz yüksek acaba araştırıpta bu hassas diyebileceğiniz bir sensörü tespit edebilirmisiniz? prototibi beraber oluşturalım dağ taş gezip testleri ben yaparım. sonucuda paylaşırım

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #7 : 30 Eylül 2015, 08:59:12 »
Tamamdır zaman buldukça araştırmaya çalışırım  ;)