Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Çin Malı Android 4 Tablet ile Turcell 3G Vinn (Huawei E173)  (Okunma sayısı 11361 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

smit

• Administrator
  • Çavuş
  • Teşekkür: 32
    • Serbest Ucus Teknolojileri
Merhaba Arkadaşlar
3 Gün boyunca beni çok uğraştıran ama sonunda yapmayı başardığım bir sorununun çözümünü anlatacağım. Çin malı android tablet ile 3g modem çalıştırmak. İnternete araştıdığımda yabancı forumlarda dahil çoğu kişinin Vinn E173'ün androidlerde sorun çıkarttığını çalıştırmak için ince ayarlar gerektiğin. Modemin bazı özelliklerinin kapatılması gerektiğini falan yazmış. Ama o kadarda hacker olmaya gerek yokmuş sorun çok kolay bir şekilde çözülüyormuş.

Herşey içinde GPS olan piyasadaki en ucuz Android 4 tablete nasıl ulaşabilirim ? sorusuyla başladı. Bunun üzerine herzamanki gibi Çin imdadıma yetişti.
Malum gümrük mevzuatı, yurtdışından malzeme getirtirken çektiğimiz sıkıntılar derken çekinerekde olsa aşağıdaki tableti sipariş verdim.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Aynı tabletin Türkiyedeki eşdeğerleri 350-400TL aralığında satılmakta ve hepsinin kaynağı yukarıdaki link. Neyse 5 hafta gibi bir sürede tablet kapıma geldi. Paket tahminimce bizim yetkililer tarafından açılmış sonrada bali ile kapatılmış bir şekilde elime ulaşsada paket içeriğinde bir eksik yoktu. Tablet; GPS, Wi-fi, dokunmatik, performans gibi değerlendirmelerimden sonra benden 8 puanı haketti. Eksiklerinden biri normalde android 4'de çalıştığını bildiğim bazı uygulamaları marketten indirememem. Markette uygulama tabletinizle uyumlu değil yazısı çıkıyor ama internetten apk'sını bulursam yükleyebiliyorum. İkincisi hareket senzörleri tam takoz. Sensörlerle rahat oyun oynanmaz(benim amacım oyun olmadığı için sorun değil, sensörler ekranı döndürmeye yetiyor.) birde içinde pusula olsa tadından yenmezdi valla  ;D

Sonra geldim tabletten internete girme konusuna Turkcell'in Vinn modemini aldım (Huawei E173). Biraz geç oldu ama modemi aldıktan sonra internete baktım modeme taklalar attırtmak lazım mış tabletten internete girmek için.(Merak eden araştırabilir ben konuyu uzatmadan nasıl yapılacağına geçeyim).

1 - Normal bir şekilde Vinn'i bilgisayarınıza bağlayın ve kendi programının ayarlarından pin sorgulamasını kaldırın.
2 - Huawei Unlocker programı ile modemimizi güncellemek için gereken kodu öğreneceğiz.
3 - Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın Linkten programı indirin.
4 - Programı açtıktan sonra IMEI yazan yere modemimizin IMEI numarasını yazıyoruz. Ve unlock tuşuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir sonuç alıyoruz.

Flash: 4*7*4*1*
Souhail_gsm
Nck: *0*4*8*2
Maverick_lp28
:) Best Friends For ever

5 - Buradaki Flash: dan sonraki kodu bir yere not edin.
6 - Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Dashbord ve Firmware updatelerini indirin.
7 - indirdiğiniz updateleri kurarken sizden bir şifre isteyecek az önce not aldığınız flash kodunu buraya yazarak modeminizi güncelleyin.
8- 2 güncellemeyi yaptıktan sonra işlem tamam(ben ilk önce dashboard'u sonra firmware'i kurdum).
9 - Artık modemi tablete takın ve 2 dakika sonra tabletten ayarlar kısmına girerek mobil ağlar sekmesinin altından APN menusune girerek Turkcell'in apn ayarlarını yapın ve modem internete girmeye hazır.(APN ayarları yapmak ve kaydetmek için google'a danışabilirsiniz bir sürü kişi anlatmış)

Not: Ben tableti almakta dahil sorun yaşamadım ama sizinde yaşamayacağınız anlamına gelmez. Biliyorsunuz ki bu işler o günkü gümrük memurunun insiyatifinde.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Çin Malı Android 4 Tablet ile Turcell 3G Vinn (Huawei E173)
« Yanıtla #1 : 12 Ağustos 2012, 16:30:07 »
Güzel bir anlatım olmuş smit baba, eline sağlık  [yazarim_cizerim]
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

Controller

• Administrator
  • Teğmen
  • Teşekkür: 22
    • Lugatek
« Yanıtla #2 : 17 Ağustos 2012, 18:54:20 »
Ellerine sağlık Smit baba, Çanakkale'den selamlar  ;)
Ä°letişim / Contact: satis@lugatek.com

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #3 : 17 Ağustos 2012, 18:59:01 »
Ne ayak hacı daha üçüncü gün nettesin?   [kikirde]
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

anlıkileti

• Er
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #4 : 04 Aralık 2012, 22:23:31 »
Piranha Android Tablet Bilgisayar,

VINNWİFİ Tp-Link özelliği bulunan modemlerde herhangi bir ayar yapmadan kablosuz ağ (Wi-Fi) üzerinden internete bağlanabilirsiniz.

3G modemler Android işletim sistemine uyumlumudur; 3G modem modelleri orjinal yazılımlarıyla Android işletim sistemiyle uyumlu olarak çalışmaktadır. Ancak operatorler bazı 3G modem yazılımlarında kısıtlama yapabilmektedir.

Piranha Android Tablet Bilgisayarda 3G Modem Kurulumu.

1. 3G modeminizde kullandığınız hattın PIN kodunu iptal edin,
2. Ayarlar bölümüne girip Wifi bağlantısını kapalı konuma getirin,
3. 3G modeminizi usb girişine takın (bazı modellerimizde otg kablo kullanılmaktadır),
4. 3-4 dk içerisinde modem ışığı yeşil renkten (bazı modemlerde kırmızı) mavi renge dönüşecek,
5. Tabletin sağ alt köşesinde şebeke sinyal göstergesi belirecek. Şebeke sinyal göstergesi 1 dk içerisinde mavi renge dönüşüp 3G uyarısı gelecek. Bu işlemlerden sonra modem bağlantınız tamamlanmış olacak.
6. Yukarıdaki işlemlerden sonra şebeke sinyal göstergesini göremiyorsanız; Ayarlar/Diğer/Mobil Ağlar/Erişim Noktası Adları bölümüne girin şebeke isminin yazılı olduğu alanın sağ köşesindeki tiki işaretleyin. Bu menüden çıktıktan sonra 1 dk içerisinde modem bağlantınız kurulmuş olacak.

Turkcell 3G modem kullanıyorsanız aşağıdaki ayarları yapmanız gerekecektir.

1. Ayarlar/Diğer/Mobil ağlar/Erişim Noktası Adları bölümüne girin,
2. Turkcell yazan yere tıklayın,
3. İsim = Turkcell 3G
4. APN = MGB
5. MCC= 286
6. MNC= 01
7. Kimlik Doğrulama Türü= PAP veya CHAP
8. APN Türü= default

Yukarıdaki ayarları yaptıktan sonra geri tuşuyla menüden çıkın 3-4 dk içerisinde Turkcell 3G modeminiz sorunsuz bir şekilde internete bağlanacaktır. Pro Tab 7 ver Business Tab 7 modellerimizde ayarları menü/kayıt seçimiyle kaydedin.

ÖNEMLİ: Bazı 3G modem modellerinde otomatik dosya sistemini iptal etmeniz gerekebilir. 3G modeminiz kısıtlıysa kısıtlamasız yazılım dosyalarını Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın adresinden indirebilirsiniz.

Hi-Link destekli 3G modem kullanıyorsanız;

1. 3G modeminizde kullandığınız hattın PIN kodunu iptal edin,
2. Ayarlar bölümüne girip Wi-Fi bağlantısını kapalı konuma getirin,
3. 3G modeminizi usb girişine takın (bazı modellerimizde otg kablo kullanılmaktadır),
4. 1-2 dk içerisinde modem ışığı yeşil renkten (bazı modemlerde kırmızı) mavi renge dönüşecek,
5. Ayarlar/Diğer/Ethernet seçeneğine girin,
6. Use Ethernet kısmındaki tiki işaretleyin,
7. İnternet bağlantınız tamamlandığında, ekranın sağ alt köşesinde ağ bağlantı ikonu belirecektir. Bu işlemden sonra Hi-Link destekli 3G modeminizle internet bağlantısı kurmuş olacaksınız.

Piranha Destek Cevaplıyor dan alıntıdır.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
« Yanıtla #5 : 05 Aralık 2012, 14:08:43 »
Anllkileti verdigin kiymetli  bilgiler icin tesekkkurler.

Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

wolfakin

• Er
« Yanıtla #6 : 10 Aralık 2012, 11:08:09 »
öncelikle herkese selam.
smith arkadaşım seni allah gönderdi desem yeridir.
bende yaklaşık 1 ay önce aynı tabletten aldım.
internette saatler harcadım ama vodafone modemimi bağlayamadım.  [UU]bende sonra turkcell vınn oluyoruş diye okuyunca abimin kullanmadığı vınn modemi istedim.ancak gelin görün ki onuda bağlamayı beceremedim.
lütfen detaylı bir şekilde yardımcı olabilirmisiniz. elimde hem turkcell vınn hemde vodemnet var.
lütfen yardımmm..

smit

• Administrator
  • Çavuş
« Yanıtla #7 : 10 Aralık 2012, 11:13:50 »
ilk önce turkcell vinn ile benim yazdıklarımı adım adım uygula. Adımları mümkün olduğunca ayrıntılı yazmaya çalıştım. Olmazsa başka yöntemlere bakarız.

wolfakin

• Er
« Yanıtla #8 : 10 Aralık 2012, 11:37:27 »
birde bizde aşağıdaki ayarlar yok
1. Ayarlar/Diğer/Mobil ağlar/Erişim Noktası Adları bölümüne girin,
2. Turkcell yazan yere tıklayın,
3. İsim = Turkcell 3G
4. APN = MGB
5. MCC= 286
6. MNC= 01
7. Kimlik Doğrulama Türü= PAP veya CHAP
8. APN Türü= default
bizimki nasıl olacak

wolfakin

• Er
« Yanıtla #9 : 10 Aralık 2012, 11:43:01 »
smith harikasın hemen dönmüşsün..
saolasın.
ben şuan işteyim akşam deneyeceğim.
benim hattım buarada vodafone,dediklerini her iki modemlede deneyeceğim ancak şu ayarlar menüsü bizde farklı bilityorsun onu nasıl yapacağız..
saygılar

smit

• Administrator
  • Çavuş
« Yanıtla #10 : 10 Aralık 2012, 14:24:26 »
cihaz modemi tanıdıktan sonra 3g ayarlar menüsü otomatik açılıyor. Modemi görmemişse ayarlar menüsüne giremiyorsun. Vodafone için apn yazarsen googleda bir sürü sonuç çıkıyor o yüzden yazmadım.

wolfakin

• Er
« Yanıtla #11 : 10 Aralık 2012, 23:23:58 »
hocam dediklerini yükledim ama olmadı
işin kötüsü artık bilgisayarda da vodemi tanımıyor.
vodem dağıtıcı kullanıyordum oda tanımıyor artık
 [UU] [UU]
modem k 3715
bide mobile patnerde de bağlantı olmuyor..

smit

• Administrator
  • Çavuş
« Yanıtla #12 : 11 Aralık 2012, 07:31:47 »
MErhaba
Şimdi benim başlığa dikkat ettiysen verdiğim programlar ve bilgiler Huavei E173 modem için. Sen K3715'e E173'ün programlarını yüklemişsin yanlış anlamadıysam

Senin modemin dosyaları burada, 3 adet dosya var. Bunları indirerek baştan yap işlemleri.

wolfakin

• Er
« Yanıtla #13 : 11 Aralık 2012, 09:34:12 »
yok simith ya kendi modemime uygun olanları indirdim Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın  adresinden.
ama başaramadım. şimdi ben tablete PPP widget diye bir proğram yükledim ki apn ayarlarını yapabileyim diye..ancak sanırsam vodafone için doğru apn ayarlarını bulamadım..gerçi tablete modemi takıyorum hasarlı sd kart uyarısı veriyor.modemi göremiyor.sen tablete herhangi bir proğram yükledinmi apn ayarları için.
gerekli güncellemeleri yaptım ama halen tablet ile anlaşamadılar.
*bu arada mobile partneri bilgisayardan kaldırdım yerine yeniden vodafonun kendi proğramını yükledim bilgisayarla olan problem halloldu.
nerde hata anlayamadım...

smit

• Administrator
  • Çavuş
« Yanıtla #14 : 11 Aralık 2012, 09:59:54 »
hasarlı sd kart yazması normal. Modemin içinde sd kart modülü olduğu için böyle yazıyor.

Modemi tanıyıp tanımadığını modemin ışıklarından ve ayarlar kısmına girerek "mobil ağlar" sekmesini görebiliyorsan anlarsın. Mobil ağları görüyorsan tek derdin APN ayarlarıdır. Başka bir şeye kafa yormana gerek yok. Mobil ağları göremiyorsan tablet modemi tanımadı demektir.