Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: PIM-2 Dijital Pulse İndüksiyon Metal Dedektörü  (Okunma sayısı 450829 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

HalilYLMZ

• Er
  • Teşekkür: 0
Ynt: PIM-2 Dijital Pulse İndüksiyon Metal Dedektörü
« Yanıtla #2100 : 07 Mart 2023, 20:33:54 »
Merhaba Ustalarım,
ben proje için ATmega8A bulabildim ve aldım. çin malı bir USBasp aracılığıyla progisp programı ile programladığımı düşünüyorum çünkü daha test edemedim. breadboard üzerinde hoperlörü test etmek istiyorum, hani kontrol amaçlı fakat bir türlü ses çıkaramıyorum. Test edebilmek için illa kart üzerinde herşeyin hazır olmasımı lazım? teşekkürler.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Korku öldürür, şüphe yaşatır, cesaret de başarıya götürür.

HalilYLMZ

• Er
« Yanıtla #2101 : 12 Mart 2023, 16:45:46 »
Ustalarım devreyi tamamladım ekran vesaire çalışıyor fakat bir türlü bobini yapamadım. cat5 ile 3 tur 30cm çap bir bobin sardım. elimde ucuz yollu bir multimetre vardı, 200ohm ölçüm yerine getirdim onunla bobinin direncini ölçtüm 12 13 ohm çıktı bende 8 kabloyu birbirine lehimlemiştim onun 2. lehimini söktüm ve elimde 6 turlu cat5 bobin oldu yine ohmunu ölçüm 5,5çıktı, bende multimetrenin uçlarını birbirine değdirdim 2,2 çıktı ve bu sayıyı bobinin ohmajından çıkardım 3,3ohmluk bobin olmuş olması lazım. ama bir türlü çalışmıyor ne yapsam etsem çalıştıramadım lütfen yardım edin :'( :'(

HalilYLMZ

• Er
« Yanıtla #2102 : 16 Mart 2023, 23:23:21 »
    Merhaba Ustalarım, bir önceki yazdıklarıma hiç cevap gelmedi ama kendi çabalarımca bir şeyler yapıyorum.
kendim bir indüktemetre yaptım ve yaptığım bobinin indüktesini ölçtüm.
Bobin Bilgileri =
-Çap 35cm,
-537.46 uH,
-2,3 ohm.
-Tek damarlı,
-5 kablolu 5 sarım (25 tur yapıyor).

Buraya kadar her şey iyi sanırsam bobinim olması gereken kurallara tam uyuyor, fakat sistemi bir türlü çalıştıramıyorum. Bobini takıyorum, enerjiyi veriyorum, sıfırlanıyor ama barlar kendi kendine doluyor azalıyor bir süre sonra ters oklar sabit kalıyor. Genellikle bobin olmadığında kendi kendine sürekli ötüyor, CD4066BE'lerin arasına parmağımı yakınlaştırdığımda ses azalıyor, uzaklaştırdığımda ses artıyor. Ayrıca parmağımı yaklaştırırken parmağıma GND kablosu doladığımda elimi algılamıyor. Sizce sistemin çalışmamasındaki sorun ne olabilir? (Resim vb. şey isterseniz atabilirim.)

Teşekkürler.

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
  • Teşekkür: 30
« Yanıtla #2103 : 17 Mart 2023, 09:51:34 »
Bobin endüktansı bana biraz yüksek gibi geldi. 270uH - 330uH arası bir değer olması en ideali. Sıfırlama sonra çıkan sayı kaç çıkıyor? Elinizi yaklaştırdığınızda ses değişiyor olması soğuk ya da başarısız bir lehimleme olduğu izlenimi oluşturdu bana.

HalilYLMZ

• Er
« Yanıtla #2104 : 17 Mart 2023, 19:48:49 »
    Yanıtınız için teşekkürler. Sıfırlamadan sonra herhangi bir sayı çıkmıyor sanırsam o özellik V06'dan sonraki sürümlerde var. Bende V05 yüklü
    Ben lehimlerde herhangi bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Birkaç kere kontrol ettim. CD4066BE'lerin sağlamlık kontrolünü nasıl yapabilirim?

Teşekkürler.

HalilYLMZ

• Er
« Yanıtla #2105 : 18 Mart 2023, 13:21:45 »
    Peki bir sorum daha olacaktı. Şuanda yaşadığım sorun bobin ile mi yoksa devredeki elemanlar ile mi alakalı olduğunu nasıl anlayabilirim? Yani devrenin doğru şekilde çalışıp çalışmadığını bobin olmadan nasıl anlayabilirim?

Ve ayrıca 4K7 direncini 1/4W bulamadım, 1/8W kullandım acaba sorun bundan kaynaklı olabilir mi?

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 18 Mart 2023, 13:26:37 Gönderen: HalilYLMZ »

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
  • Teşekkür: 30
« Yanıtla #2106 : 18 Mart 2023, 15:44:27 »
4066 ların sağlamlık kontrolünü yapamazsınız ancak test devrelerini kurmanız gerekir bu da entegrenin kendisinden daha pahalıya gelebilir. Elinizi yaklaştırdığınızda (değdirdiğinizde değil) eğer bir değişim oluyorsa burada bir açıkdevre durumu izlenimi oluşturuyor bende.

Bobin olmadan devrenin doğru çalışıp çalışmadığını biraz da ileri tecrübe ile anlayabiirsiniz. Şu aşamada en doğrusu bobin takılı iken testlerini yapmanız gibi duruyor.

Dirençleri devrede enerji yok iken bir ayağını devreden ayırıp ölçeblirsiniz. Eğer 4k7 ler sağlam ise ve ısınma yapmıyorsa kullanabilirsiniz demektir.

HalilYLMZ

• Er
« Yanıtla #2107 : 23 Mart 2023, 00:14:30 »
    __root yanıtın için teşekkür ederim. Sorun sanırsam kendi çizdiğim PCBde imiş. Kart üzerine TR noktalarını yerleştirmediğimden kaynaklıydı sanırsam, o yerleri tel ile birbirlerine bağladım. V05 dosyalarındaki PCB çizimine bakarsanız mesela CD4504'ün 15, CD4066'nın 12. pini arasında bir bağlantı var fakat bu bağlantı açık şemada TR noktası olarak verilmiş. Aynı şekilde CD4066'ların birisinin 6. ve 5. pinleri birbirine bağlı fakat sanırsam bu açık şemada verilmemiş. Şuanda bobin olmadığında kendi kendine kısık bir sesle "viyuv viyuv" şeklinde ötüyor. hala bobini nasıl yapmam gerektiğini anlamış değilim. bobini yapmamda yardımcı olursanız sevinirim.
    İsterseniz bir video yükleyebilirim devrenin nasıl çalıştığını görmeniz açısından.

oskursat

• Er
  • İyi ki Lugatek Üyesiyim :)
« Yanıtla #2108 : 11 Aralık 2023, 14:31:17 »
s.a uykusuz pim 2 yaptım ama cihazda açılışta ses var algılama sesi yok sorun nedir yardımcı olursan sevinrim

kamador1

• Er
« Yanıtla #2109 : 15 Ocak 2024, 08:39:02 »
3 TANE PİM2 DEVRESİ YAPTIM ÇOK TİTİZ DAVRANDIM KALİTELİ MALZEME KULLANDIM.3 Ü DE ÇALIŞMIYOR.FORDA YAZILANLARI OKUYORUM YAPIPTA ÇALIŞTIRAN HİÇ YOK.TÜM BİLGİLER TUTARSIZ.ŞEMA TUTARSIZ HEX TUTARSIZ PCB TUTARSIZ.SANKİ BU İŞTE BİR DÜMEN VAR GİBİ.YAPTIĞIM 3 DEVREDE AYNI ŞEKİLDE DAVRANIYOR BOBİNİ TAKINCA IRF740 YANIYOR ÜÇÜDE AYNI.GERBER DOSYASIDA YOK.PROGRAMLAMA ŞEKLİDE TUHAF.BU İŞ NE AYAK BİLEN VARMI?

wtrk

• Teğmen
  • Teşekkür: 21
  • Kutsal Topraklarda
    • Web Sitem
« Yanıtla #2110 : 15 Ocak 2024, 16:11:20 »
Yalnız ilk mesajının böyle bir mesaj olması değişik olmuş.
Konuya yazsaydın madem sorunların nedir  millet cevap verirdi.
No Body Can Stop Me!!!

haylaz036

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #2111 : 10 Şubat 2024, 20:52:37 »
Walkman ustam teşekkür ederim. pcb'yi test edeyim de yapacak arkadaşlarımızın gönlü şenlensin...
Değişen pek birşey olacağını sanmıyorum sadece değişen LF356 VE TL062 yerine tek opamp TL084 pek birşey değizmez kardeş sürekli versiyon yükseltiyorsunuz %70 kimse çalıştıramadı ya bobin hatası veriyor ya ses gelmiyor ya algılama yapıyor ama derinlik zayıf ha kendi düşüncem lf356 ve TL062 ortadan kaldırmak TL084 iş görür hatalar belki azalır yapalım bakalım. Sonuç güzel olur belki ama değişen bir şey olacağını zannetmiyorum

dostozgur

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #2112 : 27 Şubat 2024, 15:12:26 »
Merhaba arkadaşlar, uzun yıllardır severek kullandığım pim2 dedektörümü bakım yaparken yanlışlıkla kısadevre oldu ve maalesef atmega entegremde son versyon olan v06 silindi. bana bu konuda gerekli olan hex dosyasını gönderebilecek varsa çok sevinirim. şimdiden teşekkür ediyorum. ozgurozel2002@hotmail.com

m-USTA-fa

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 50
  • M-USTA-FA
« Yanıtla #2113 : 20 Mart 2024, 00:09:50 »
çare cucufcu hoca.. kısa devre kalkar ve işlemciden silinen program geri gelir..

Denizde dalga bitmez yüzmek istiyorsan sörf yapmayı öğrenmelisin.