Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Jeofizik Rezistivite Cihazı  (Okunma sayısı 36882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Jeofizik Rezistivite Cihazı
« Yanıtla #45 : 27 Eylül 2015, 23:29:18 »
Merhaba pro-TR,
Daha önceleri bu sistemler ile maalesef ilgilenmedim. Fakat bildiğim kadarını aktarmaya çalışayım;
Benim bildiğim kadarıyla profesyonel rezistif metreler toprağın sadece DC ya da tek bir frekanstaki direncini ölçmüyorlar. Toprağın Farklı frekanslardaki direncine, faz kaydırmasına vs. de bakılıyor. Bu sayede toprak katmanları ve bileşenleri hakkında fikir sahibi olunabiliyor. Fakat birkaçyüz Hz gibi bir frekansta gerilim uygulayarak sadece iletkenlik (direnç) ölçmek istiyorsanız bu işin çok da verimli olacağını şahsen düşünmüyorum.
Kazık sayısının artması ile bir bölgenin tek seferde daha fazla örnekle incelenmesini sağlıyor.
Benim bu konudaki bildiklerim ve düşüncelerim bunlardır  ;)

Bu sistemi kullanmaktaki tam olarak amacınız nedir? Metal tespiti mi yoksa boşluk tespiti mi ?
« Son Düzenleme: 27 Eylül 2015, 23:33:58 Gönderen: Uykusuz »
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #46 : 28 Eylül 2015, 00:15:17 »
hocam derdimiz metal değil, derdimiz tam olarak boşluğun tespitide değil, keşke boşluğun tespitini tam olarak yapabilsek ama bende biliyorum ki yapabileceğimiz sistemle tam olarak boşluğun veya başka bir şeyin tespiti mümkün değil. derdimiz yeraltındaki anominal (farklılaşmış) yapıların derinliklerini saptamak ki özellikle boşluğun derinliğini belirlemek.
çoklu kazık sisteminin amacının daha fazla (yatay) yerin taranması olmadığına kanaat getirdim. ben epenin rezistivmeterini yaptım. bu rezistivmeter ile elimdeki gradiometre ile çektiğim noktadan ölçüm aldığımda nominal farklılığı %70-80 oranında benzettim. yani aynı fotografı gördüm, tabi tek bir nokta olduğu için belki tesadüf olabilir. epenin rezistivinde derinlik yani düşey bilgiler elde edilmemektedir. bu maksatla rezistivmeterleri incelemeye aldım. kendimce devre oluşturup denemeler yapacağım ne var ki elde ettiğim verileri 2d-3d gibi bir programda işleme imkanım yok, imkansızlık şimdilik kullanabileceğim bu tür bir programı temin edemeyişim. bende boş durmamak adına bilen-kullanan insanlardan mümkün olduğunca bilgiler alıp, değerlendirmeye çalışıyorum...
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
  • Teşekkür: 30
« Yanıtla #47 : 28 Eylül 2015, 08:24:35 »
Matlab tarzı programlar ile deneme yapabilirsiniz aslında. Seri porttan 2D ya da 3D grafikler oluşturulabiliyor. İnternette bu konu ile ilgili hazır kod bulmanız da mümkün. ;)

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #48 : 28 Eylül 2015, 10:58:47 »
bu arada uykusuz ustam;
profosyonel rezistiv cihazlarında 4 farklı ölçme tekniği kullanmaktadır, yada şöyle söyleyeyim. rezistiv cihazları ile 4 farklı ölçüm yapılabilmektedir. bunlar;
rezistans ölçümü
yapay uçlaşma (IP yöntemi)
doğal uçlaşma (SP yöntemi)
ve rezistivite
bu ölçümler elektrotların dizilimine görede wenner,schlumberger, dipol-dipol,pol-dipol vs gibi tekniklerle gerçekleşmektedir. genellikle IP ve SP yöntemlerinde TX probları toprağa saplanırken RX probları fincan diye tabir ettiğimiz toprağa çakılmayan problar kullanılmaktadır.
bizim üzerinde yoğunlaştığımız ise elektrotların toprağa çakılarak rezistans ve rezistivite ölçümlerini alarak sonuca ulaşmaya çalışıyoruz.rezistans&rezistance tekniğine örnek devre accumaster diye internette dolaşan 2 problu olan cihazdır. ne kadar sağlıklı çalışır, ne kadar doğruluk değeri yüksektir tartışılır.
bahsettiğim bu teknikler ve bilgiler benim edindiğim izlenimlerdir. eksiklerim veya yanlışlarım elbette olacaktır.

@__root ustam;
matlap tarzı programlara ilave olarak farklı yazılım dilleri ilede internette kaynak mevcut ancak bahsedilen yazılım türleri az-çok bilinmediği zaman yapımı veya kullanımı oldukça zor gözüküyor, en azından benim için öyle...

ha vazgeçmiş de değilim. şuan için araştırıyorum. nasip... 
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2015, 11:00:45 Gönderen: pro-TR »

onur600

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 12
« Yanıtla #49 : 28 Eylül 2015, 12:15:57 »
İki proplusunu anolag olarak yapan bir kişiyle tanışmıştım.Cihazı dıştan inceleme fırsatım olmuştu.
Adam direnç ve voltaj değerlerini ölçmek için iki adet ölçü aleti montajlamıştı kutu içersine.
Kullanımı bayağı yorucu....
Ben 3 proplu daha güzel olur dereken,milett yüzün üzerine çıkmış  ???

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #50 : 28 Eylül 2015, 13:15:47 »
Aktarmış olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
Ben toprağın direncinin değil de karakteristik empedansının bulunmasınının daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Bunun için ise değişken frekanslı bir sinyal gönderip gönderilen her frekanstaki iletkenliğin bir grafiğe dökülmesi gerekli. Aynı zamanda faz cevabı da bir takım bilgiler taşıyabilir. Tabi bunları daha önce denemedim. Test etmek gerekiyor.

Geçmiş zamanda bir zemin etüd işlemine denk gelmiştim. Bir rezistif metre düşünün tek bir bağlantı konnektörü var. Bu konnektörden çıkan kabloya belki de yüzlerce kazık monte edilebiliyor. Bir orman yoluna belli aralıklarla belki de 300m boyunca yüzlerce kazık çakılıp her kazık aynı kabloya bir konnektör ile bağlanmıştı. Sanırım bir haberleşme protokolü olsa gerek.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #51 : 28 Eylül 2015, 13:53:49 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Aktarmış olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
Ben toprağın direncinin değil de karakteristik empedansının bulunmasınının daha faydalı olacağı kanaatindeyim. Bunun için ise değişken frekanslı bir sinyal gönderip gönderilen her frekanstaki iletkenliğin bir grafiğe dökülmesi gerekli. Aynı zamanda faz cevabı da bir takım bilgiler taşıyabilir. Tabi bunları daha önce denemedim. Test etmek gerekiyor.

Geçmiş zamanda bir zemin etüd işlemine denk gelmiştim. Bir rezistif metre düşünün tek bir bağlantı konnektörü var. Bu konnektörden çıkan kabloya belki de yüzlerce kazık monte edilebiliyor. Bir orman yoluna belli aralıklarla belki de 300m boyunca yüzlerce kazık çakılıp her kazık aynı kabloya bir konnektör ile bağlanmıştı. Sanırım bir haberleşme protokolü olsa gerek.

uykusuz ustam aslında dediğiniz gibi tek kablo ile 8pinli bir işlemci ile bu dediğiniz yapılması zor bir tasarım değil. maliyet ve kullanım pratikliği açısındanda hesaplı olur, öte yandan uykusuz hocam, söylemiş olduğunuz şekilde IP yöntemi ile de elbette bir çok veri elde edilir, zaten tx katımız akımı yüksek olmayan birkaç yüz hz lik pulse sinyallerinden oluşuyor. tx sinyalini verirken aynı hat üzerinden belirli aralıklarda akım ölçülüyor ki bu rezistivite değerinin oluşması için lazım olan datadır. sonuç olarak söylemek istediğim. 3D modelleme yaparken x,y ve z değerleri oluşuyor, şahsım olarak bu 3 değerler ve belirlenen x,y,z noktasındaki rezistivite değeri ile bir grafik çizdirmekten acizim. epenin programı veya benzer programlar ile 2d oluşturmakta sıkıntı yok, sıkıntı 3D yapmakta ve bu 3D programını yazmakta...
sitemizde bize 3D yapabilecek bir üyemiz olsa da bizi bu dertten kurtarsa,ayrıca bir noktayada temas etmek istiyorum. bizim yapmak istediğimiz (kendi görüşüm) max.8-10m yi geçmeyen kullanım pratikliği olan cihaz yapmaktır. belki 100-200m derinlik için arama alanı 100-200m Tx için 500-600v luk bir kaynağa ihtiyac olabilir, buna bir iddiamız yok, derdimiz 70-80 tl lik 220v AC,1A yı bulmayan bir inverterden aldığımız voltajı dc ye çevirip problara uygulama ile işimizi ziyadesiyle göreceğine inanıyorum...

onur600 usta bahsettiğiniz cihazdan bana da geldi, içini açıp inceleme fırsatı buldum. içinde bir 220v AC 200W lık bir inverter, Ohm kademesinde ölçüm yapan bir avometre, 1 buton ve 4 prob girişi mevcut. avometrenin girişine 100R lik bir direnç bağlanarak ölçülen direnc değerini değerlendirme mantığına dayanıyor ancak cihaz çalışmıyor bilesin.
bu arada onur usta kaçırdığını düşündüğüm konu şu; 16 problu bir rezistivmeteri düşün, 16 probu aynı anda kullanım ile 16 probun çakılı olduğu alanın rezistiv değeri ölçülmüyor, o 16 probluk hat sadece en ortadaki 2 probun arasını dikey olarak ölçümlüyor. yani yazarak bunu nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama kabaca 16 probluk hattın en ortasındaki iki probun arasını aşağıya doğru 1.metre,2.metre,3. metre... gibi aşağıya doğru nominal rezistiv değerini ölçüyor ki bu 3D programında Z koordinatının değerlerini veriyor.

ayrıca bulunduğum şehirde yıllar önce yerin 300m derinliğinde sıcak su bulunması için böylesi bir çalışmaya denk geldim. adamlar tek hat boyunca neredeyse 1 km lik uzunluğa prob çakıp kablo çekerek ölçüm almışlardı. sistem her ne kadar karmaşık görünse de bir dedektöre göre oldukça basit bir yapıda....

onur600

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 12
« Yanıtla #52 : 28 Eylül 2015, 14:07:05 »
Ilk fırsatta basit bir devreyle baslansa iyi olacak.
Konuştukça bu iş daha karmaşık bir hal alıyor.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #53 : 28 Eylül 2015, 14:23:02 »
Ilk fırsatta basit bir devreyle baslansa iyi olacak.
Konuştukça bu iş daha karmaşık bir hal alıyor.

hiç karmaşık değil usta, inan epe rezistiv bile daha karmaşık bundan.
bir örnek vereyim schlumberger tekniği ile:
16 kazığı 1m ara ile çakacaksın. bir düğmeye basacaksın makina ölçümü alacak hepsinden. daha sonra 1. kazığı çıkaracaksın. 16. kazığın 1m ötesine çakacaksın kabloları düzelteceksin tekrar düğmeye basacaksın, 2. ölçümde bitecek, tekrar 1. kazığı sökeceksin 16. kazığın 1m ötesine çakacaksın kanloları düzleteceksin tekrar düğmeye basacaksın, bu şekilde 3m lik alan 16m ye kadar derinliğin 1 er metrelik dilimler halinde rezistivite değeri ölçülmüş olacak.uykusuzun dediği gibi de tek kablo ile bütün kablolar ilişkilendirilebilir.
inan epenin ölçümünde olduğundan kolay olur, zira epede 4 kazığı çak, ölç. sağa kay soldaki 2 kazığı sök, sağdakilerin 1m ötesine kareyi oluşturacak şekilde çak ölç,
sence hangisi daha kolay ve sağlıklı olur.

ha biran önce devre kurma işine gelince, devrenin oluşturulması hiç sorun değil, ancak 3D programı olmadıktan sonra devre kurmanın bir anlamı olacağını sanmıyorum. onun için 3D yi bulana kadar araştırmaya devam. bir müslüman çıkarda ben size 3D yazarım derse, bende bir şema oluşturur siteye bir rezistivmeter kazandırabiliriz...
« Son Düzenleme: 28 Eylül 2015, 14:25:45 Gönderen: pro-TR »

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #54 : 28 Eylül 2015, 20:45:35 »
İşin 3D kısmına geçmeden önce kağıt üzerinde bu sistemin iş yapılabilirliği ortaya çıkarılmalı.
Siz 4 adet kazık çaktınız ilk iş olarak. Bundan sonrasını adım adım yazabilir misiniz? Bu noktada nereyi ölçüyorsunuz? Ne ölçüyorsunuz? Ölçtüğünüz veri neyi temsil ediyor? Adım adım, adım numarası ile birlikte işlem sırasını aktarabilir misiniz?

1- Dört adet kazık çakılır
2- ...

Şeklinde...

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #55 : 28 Eylül 2015, 22:04:58 »
İşin 3D kısmına geçmeden önce kağıt üzerinde bu sistemin iş yapılabilirliği ortaya çıkarılmalı.
Siz 4 adet kazık çaktınız ilk iş olarak. Bundan sonrasını adım adım yazabilir misiniz? Bu noktada nereyi ölçüyorsunuz? Ne ölçüyorsunuz? Ölçtüğünüz veri neyi temsil ediyor? Adım adım, adım numarası ile birlikte işlem sırasını aktarabilir misiniz?

1- Dört adet kazık çakılır
2- ...

Şeklinde...

4 kazık için bir teorim yok açıkcası tabi bu soru bana soruldu ise.
4 kazık sistem epe rezistivden öte gitmez, yani bir rezistivite değeri ölçülür ama neresi için ne derinlikte vs bu tip bilgiler karanlıkta kalır.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #56 : 28 Eylül 2015, 22:11:04 »
Bu durumda belirlenmesi gereken öncelikli işlerin olduğu aşikar. İlk etapta sistem tasarımı ele alınmalı. 
Adım adım ne yapılacak, ne uygulanacak, ne ölçülecek, nasıl hesaplanacak, hesap sonucu bize neleri verecek...
En son iş olarak elde edilen sonuçlar nasıl görsele dökülecek?

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #57 : 28 Eylül 2015, 23:01:54 »
Bu durumda belirlenmesi gereken öncelikli işlerin olduğu aşikar. İlk etapta sistem tasarımı ele alınmalı. 
Adım adım ne yapılacak, ne uygulanacak, ne ölçülecek, nasıl hesaplanacak, hesap sonucu bize neleri verecek...
En son iş olarak elde edilen sonuçlar nasıl görsele dökülecek?

ustam bu bahsettiklerinizi teorik ve simülasyon olarak sonuçlandırdım. en son iş olan eldeki verilerin görsele dökülmesi kaldı ki o noktada bıraktım

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #58 : 29 Eylül 2015, 10:27:28 »
araştırma yaparken yeraltı anomillerinin belirlenmesinde kullanılan yöntemlerin karşılaştırmasını ITU bu şekilde yapmış,  doğruluk derecesini ispatlayacak veya aksini iddia edecek bilgiye sahip değilim ama dikkatimi çeken konu (bir define cihazları meraklısı olarak)
cihazların sonuç performansında rezistivmeteri boşluklar için orta derecede, gömülü yıkıntı ve yapı cisimler için tam puan vermiş. 
« Son Düzenleme: 29 Eylül 2015, 10:29:38 Gönderen: pro-TR »

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #59 : 29 Eylül 2015, 12:58:24 »
Merhaba

Göndermiş olduğunuz eklentiyi inceledim. Bu işlerde en kötü sistemin GPR sistemi olduğu görünüyor. Rica etsem link gönderebilir misiniz?

Ben her şeyden önce bu sistemi kağıt üzerinde çalıştığının görülmesi gerektiğini düşünüyorum. İlk etapta şematikler tasarlanır, üzerinde konuşulur veriler elde edilir, tasarım gerçeklenir, elde edilen veriler ile ölçülen veriler karşılaştırılır, hangi veri ile hangi bilgi elde ediliyor bu belirlendikten sonra veriler son kullanıcının anlayacağı şekilde görselleştirilir. İşin görselleştirmesi her zaman en son yapılır. Öncelikli olarak iş buraya kadar adım adım düzenli çıktılar ile getirilmeli. Bu çıktılar tasarımcının gözüyle boşluğu doğru bir şekilde bulduğu doğrulanmalı.

Bunların hiç biri yapılmadan görselleştirmeye giremeyiz. Zira bu işlerde her şey maliyet. Hele ki zaman kaybı özellikle bizler için en büyük maliyettir.