Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Magnetometre ve Gradiometreler  (Okunma sayısı 11708 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

satron

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 2
Magnetometre ve Gradiometreler
« : 17 Şubat 2012, 21:35:24 »
Öncelikle bu siteyle beni tanıştıran Uykusuza çok teşekkür ediyorum.. Sİte de bir konu başlığı açtım şimdilik . Arzu ederseniz, ileride belki yaptığım çalışmalarıda yayınlarım. bu konu başlığı altında gerekli bilgi ve becerilerimizi paylaşmak dileğiyle....

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Magnetometre ve Gradiometreler
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2012, 21:53:50 »
Öncelikle aramıza hoş geldin satron. Çalışmalarının bölümümüze renk katacağından şüphem yok, çalışmalarını heyecanla bekliyoruz.  ;)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

satron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2012, 15:30:19 »
Formdaki arkadaşlarla da tanışmak isterim... Sitenin genel amacı sanırım bilgi paylaşımı. Siteyi incelediğim kadarıyla genel anlamda definecilere yönelik yapılan devreler ve devre şemaları mevcut...Herşeyin açık ve net olması güzel. Bende kendimce çeşitli araştırmalar yapmaktayım...Tabiki bahsttiğim konuyla ilgili olarak dünya üzerinde bilinen sadece 30 milyon insanın bu işlerle uğraştığı gerçeğinide göz ardı etmemek lazım. yurt  dışında bu işler için çeşitli yarışmalar düzenleniyor. burada ki amaç ise bu konudaki teknolojilerin geliştirmesine yönelik. örneğin dağa taşa çıkıp birşey aramak yerine  bilinen bir malzemenin bir yere gömülmesinin ardından yarışmacıların kendi yaptıkları cihazlarla bu malzemeyi bulması ve en doğru sonucu bulan makina sahibinin makinasına patend hakkının tanınması veya çeşitli ödüllerle desteklenmesi şeklinde yapılıyor...piyasada bilinen minelab dan tutunda tesero, garred vb... cihazların dünya pazarına yayılması sanırım hep bu şekilde olmuştur... Bence güzel Türkiyemizde de bu şekilde yarışmalar düzenlenebilir... böylece teknolojide dışa bağımlılığın önüne geçilmiş olunur...

satron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #3 : 27 Şubat 2012, 22:08:39 »
jeofizikte magnetometreler ne işimize yarar?....sorusuyla konuya başlamak istiyorum....herkesin bildiği gibi metal ve metal türevi cisimleri ararken genelde VLF( very low frekans ) bandında çalışan cihazlar ve  PI ( pulse indikasyon) cihazları kullanılmaktadır...mevcut piyasada satılmakta olan metal dedektörlerinden bahsetmekteyim...Ancak bu tarz cihazlarla toprağın çok derinlerinde olan boşluk ve ferromanyetik metallerin algılamak oldukça zordur...Yine bilindiği gibi GPR (graund patern radar) cihazlarıyla torağın çok derinlerini görmek mümkün, fakat GPRcihazlarıyla ise metalleri algılamak oldukça güç...ve metal ayrımı yapılamadığından sadece toprak katmanlarındaki süreç bozukluklarını algılamamızı sağladıklarından bozulmuş veya oynanmış bir toprak yapısının varlığını tesbit etmemizde bize oldukça yardımcı olur...VLF, PI, GPR Cihazları aktif çalışan real time( gerçek zamanlı) cihazlardır...yani verici ve alıcıdan oluşurlar... verici devresi sinyal gönderirken alıcıda bu sinyali alıp işleyerek çıkışa aktaran cihazlardır
    MAGNETOMETRE cihazları ise; yapısında bulunan sistemin tasarımından dolayı herhangi bir sinyal göndermezler, sadece magnetik indiksiyonlardan dolayı rezonansları değiştiğinden bir magnetik alanın yoğunluğunun farkına varılmasını sağlarlar...bu konuyu ilerki zamanlarda daha detaylı şekilde anlatacağım yorum ve eleştirilerinizi bekliyorum...anlatmış olduğum konularla ilgili olarak herkesin bilgilerini paylaşmasını bekliyorum...bye..........

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2012, 22:20:39 »
satron hocam paylaşımların için teşekkürler. Yazılarını ilgi ile takip etmekteyim. Acaba bu cihazlar nasıl sensörler kullanıyorlar ve bu sensörlerin  çalışma mantığı neye dayanıyor?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #5 : 27 Şubat 2012, 23:43:15 »
s.a.
satron hocam merhaba PI sistem meraklısıyım sonradan görme elektronikçilerdenim. yani pek fazla bilgim ve becerim yok, sizinle tanışmak ve bilgilerinizden yararlanmak isterim. GPR türü cihazlara bende meraklıyım tabi hiç görmüş ve kullanmışlığım yok, bilindiği üzere gardiometre, rezistivmetre ve magnetometre türünde GPR ler var ve hedefimiz defineci ve arkeoloji meraklılarının ihtiyaçlarına yönelik cihazları tanımak, elektronik devrelerini yapabilmek (tabi kaabiliyetimiz çerçevesinde), sormak istediğim yukarıda bahsettiğim türevlerden hangisi veya hangileri hedefteki kişilerin ihtiyaçlarını daha çok karşılar. şimdilik tek soru sormak ve kalan sorularımı ileriki günlere saklamak istiyorum. ilginiz için teşekkür ederim.
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

elektron_58

• Teğmen
  • Teşekkür: 10
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2012, 21:23:52 »
Şu an bende bir gradiometre ve magnetometre tasarımı üzerinde çalışmaktayım.bu konu çok yerinde olmuş.uykusuz hocam bu projeler için yurtdışından getirttiğim fgm3 sensörlerin mantığını anladığım kadarıyla anlatmaya çalışıyım.şöyle bu sensör içinde mu metal denilen permabilitesi yüksek bir nüve etrafına sarılmış 2 adet sargı ve 2 adet transistör ve bir kaç pasif komponent var bu sargılardan biri osilatör olarak çalışan tr ye irtibatlı diğer sargıda preamp olarak çalışan tr ye.sanırım anlaşılmıştır..bu sensörler 16x60mm ebatlarında ve  derindeki  anomalileri algılamak için istediğim hassasiyette değiller.bu yüzden mu metal getirtip çok daha hassas bir sensör yapmayı planlıyorum.tabi bu anlattılarım fluxgate magnetometer sensörü.proton yada cesium magnetometre sensörleri daha farklı.
« Son Düzenleme: 28 Şubat 2012, 21:25:38 Gönderen: elektron_58 »

satron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2012, 22:13:54 »
ÖNCELİKLE BENDE AÇMIŞ OLDUАUM BAŞLIK ALTINDAKİ İLGİNİZE TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM...ELEKTRON ARKADAŞIMIZINYAPMIŞ OLDUАU ÇALIŞMAYI BENDE YAPMIŞTIM FGM3 SENSÖRLER BASİT MANTIАA SAHİPLER... OSİLOSKOPLA YAPTIАIM İNCELEMEDE BOBİN EMPEDANSLARININ MAYETİK ALAN İÇERİSİNDE MAGNETOMETRE SENSÖRLERE GÖRE TERS ÇALIŞTIАINI GÖZLEMLEDİM ANCAK BİR OKADARDA SENSÖR ÇIKIŞINDA MEYDANA GELEN GÜRÜLTÜ FAKTÖRÜNÜN ÇOK DÜŞÜK OLDUАUNU TESBİT ETTİİM...SENSÖRLE YAPTIАIM UYGULAMADA GÖRÜNTÜ FORMATINA DÖNÜŞTÜRÜRKEN, BU SENSÖRÜN TOPLAM FARK İNDİKSİYONU OLUŞTURMAK İÇİN DAHA UYGUN YAPIDA OLDUАUNU ANLADIM...YANİ BASİT BİR GRADİOMETRE İÇİN ÇOK UYGUN BİR SENSÖR...ANCAK MAGNETOMETRE İÇİN YETERİNCE HASSAS DEАİL...ÇÜNKİ RANGE DEАERİ OLARAK MAGNETO METRELERDE MİCRO -NANO VE PİCO TESLA RANGİNDE OLMASI DAHA UYGUN OLUR...
SONUÇ OLARAK EАER BİR BÖLGEDE MAGNETİK  ÖLÇÜM YAPILACAK İSE ASLIMDEA ÖNEMLİ OLAN O BÖLGEDEKİ MAGNETİK GRADİENT DEАERLERİNİNDE BİLİNMESİ GEREKİR...FGM3 İLE YAPILACAK BİR GRADİOMETRE DEVRESİNDEN ALINACAK DEАERLER YAPACAАIMIZ MAGNETOMETREYLE SENKRON ÇALIŞABİLİRSE GERÇEK SONUCA ULAŞMAMIZDA O KADAR RAHAT OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM....ÇÜNKÜ; DÜNYANIN MERKEZİNDE BULUNAN ÇEKİRDEKTEKİ SIVI DEMİR MİNARELLERİNİN HAREKETİNDEN DOLAYI MEYDANA GELEN DÜNYANIN MAGNETİK ALANI HER AN AHER SANİYE SÜREKLİ DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEKTEDİR...

satron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #8 : 28 Şubat 2012, 22:21:20 »
İŞTE BU YÜZDENDE BULUNDUАUMUZ BÖLGEDEKİ MAGNETİK DEĞİŞİMLERİ SABİTBİR REFERENS NOKTASINDAN ALMAMIZ İÇİN FGM3 SANIRIM BİZE YARDIMCI OLABİLİR...ELEKTRON ARKADAŞIMIZ ÖNEMLİ BİR NOKTAYA DAHA DEАİNMİŞ MU-METAL İÇERİSİNE YERLEŞTİRİLMİŞ İFADESİ....ASLINDA MU-METAL BURADA BOBİN İÇİN BİR MAGNETİK KALKAN OLUŞTURUP SENSÖRÜN GÜRÜLTÜ FAKTÖRÜNÜ DÜŞÜRÜYOR...BENCE BU ÇOK ÖNEMLİ BİR TESBİT....AŞAАIDAKİ LİNKTE BU KONUYLA İLGİLİ OLARAK BİR ANLATIM MEVCUT ..Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
BİR DAHAKİ YAZIMDA BASİT BİR FLUXGATE MAGNETOMETREDEN BAHSEDECEАİM ...YORUMLARINIZI VE BİLGİLERİNİZİ BEKLİYORUM...BYE.... ;) ;)

elektron_58

• Teğmen
  • Teşekkür: 10
« Yanıtla #9 : 28 Şubat 2012, 23:21:18 »
Satron arkadaşım seni şimdi hatırladım.. farmet forumdada magnetomerelerle ilgili yazmıştın yanlış hatırlamıyorsam. tabi ozaman pek ilgilenmiyordum.bu başlıkta  konuyu detaylı irdeleriz artık..

satron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #10 : 29 Şubat 2012, 20:40:00 »
ELEKTRON HOCAM FARMETTEKİ RUMUZ NEYDİ ACABA.... :)

satron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #11 : 02 Mart 2012, 19:08:01 »
resimde OKM firmasının kullandığı tüm ürünlerde bulunan bir fluxgate magnetometre sensör bulunmaktadır...aşağıdaki linktede üretici firmanın sitesini verdim ürünleri inceleyebilirsiniz...

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

ikinci resimde ise Gradiometre sensör olan fgm3 gösterilmektedir...verdiğim linktede tüm detaylar anlatılmaktadır...

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın://www.speakesensors.com/products.ht

inceledikten sonra sorularınız olur ise; elimden geldiği kadar cevaplamaya çalışırım... ;)

satron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #12 : 02 Mart 2012, 19:11:34 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

iinkte yanlışlık yapmışım yukarıdakini deneyebilirsiniz...

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
  • Teşekkür: 30
« Yanıtla #13 : 18 Ekim 2013, 13:43:03 »
Arkadaşlar FLC100 sensörün hassasiyetini nasıl buluyorsunuz sizce bu iş için FLC100 yeterli mi?

spradon

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 6
« Yanıtla #14 : 23 Haziran 2014, 21:28:51 »
Bende de FGM-3h var , uykusuz usta kontrol edecek. bakalım nasıl birşey. epe manyetometre için getirtmiştim ama kullanmak nasip olmadı, açıkçası kullanacak programı yok.