Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: VLF YARDIM  (Okunma sayısı 13081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
VLF YARDIM
« : 17 Şubat 2012, 23:17:46 »
s.a.
arkadaşlar VLF cihazlarda 4066-4016 ve 4053 gibi switch entegrelerinin örnekleme penceresini oluşturan opampla örnekleme penceresinin daha kısa yapılabilmesi için nasıl bir çözüm önerirsiniz. malum VLF lerde genellikle LM393 gibi opamplarla TX sinytalinden alınan sinüsün kareye çevrilmesi ile yapılmakta ancak bu işlem benim işime yaramamakta, ACABA daha kısa sürede örnekleyebilecek nasıl bir şema oluşturulmalı, bununla ilgili örnek şema veya uygulama varsa elinizde yardımlarınızı bekliyorum. konu ile ilgili IGSL şemasında demek istediğim noktayı belirtmeye çalıştım. uykusuz ustam bu konularda sizin çözümlerinize güveniyorum. nasıl bir öneride bulunursunuz?
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

pro-TR

• Yüzbaşı
Ynt: VLF YARDIM
« Yanıtla #1 : 17 Şubat 2012, 23:22:09 »
uykusuz ustam 4046 ile isisde yaptığım simülasyonda örnekleme pencere genişliği istediğim gibi daha kısa ANCAK örneklemeler sabit bir noktadan değilde sürekli kayma yapıyor, şüpheye düştüm acaba isisin azizliğine mi uğradım yoksa bu şekilde normalmi?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2012, 15:18:14 »
a.s. pro-TR

Ne işe yarayacağını bilmiyorum ama bu iş en sağlıklı şu şekilde olabilir,

Verici devreniz kare dalga üretmeli. Bunu verici bobin üzerinden üretilen kare dalga ile karıştırmayın. Ya da verici devrenizi kare dalga ile tetiklersiniz. Dijital IB tasarımı başlığında kare dalga itetiklenen verici devresi mevcut.

Böylece örnekleme zamanını bu kare dalgayı referans alarak yapabilirsiniz. Bunun için örnek devre de delta pulse de mevcut. (4538'li bölüm) Bu devre ile istediğiniz genişlikte örnekleme yapabilirsiniz.

Delta pulsede pals sonrasından sonra 4638'ler kuruluyor burada da ya verici devreye verdiğiniz tetikleme palsine ya da verici devrenizin ürettiği palse göre kurulacak.

Tabii yukarıda anlattığım tekniği bir mikrodenetleyici ile de yapmak tabii ki mümkün.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2012, 15:37:13 »
uykusuz ustam tx den alınan bir sinüsü lm393 ile kareye çevirip 4538 ile örnekleme pencereleri oluşturmak istedim ama başaramadım, yani isisde beceremedim. micro işlemci ile yapılmasına gelince, küçük bir işlemci ile 16f628 gibi bir işlemci ile aynı şekilde lm393 ün dönüştürdüğü kare dalgayı portb.0 kesmesi ile yaparak bir kenarda yaptırmak istedim ama o konuda da kafama takılan konu ise karenin başında ve sonunda örnekleme olacağı için portb.0 yükselen kenarı yakalamadan önce nasıl verdireceğimizdi belki lm393 ün kareyi invertleyerek belki bu işi aşabiliriz ama hala içime sinen bir örnekleme devresi bulamadım. fikirlere açığım. bu adımı aşarsam vlf de güzel projeler üreteceğime inanıyorum

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #4 : 18 Şubat 2012, 15:43:02 »
Vericideki sinüsü kullanarak yapacaksanız LM393 kullanmak mantıklı. Çalışmalarınızı isiste yapmanızı tavsiye etmem.

Mikrodenetleyici konusuna gelince eğer amacınız hem yükselen hem düşen kenarda örnek aldırtmak sa ilk etapta yükselen kenarlarda kesmeye gidersiniz. İnterrupt programınızıda bu kez o pini düşen kenarda kesme oluşturacak şekilde konfigüre edersiniz. Bir başka çözüm de o pini hem yükselen hem düşen kenarda kesme oluşturacak şekilde knfigüre etmektir.

Çözüm çok fazla. Siz en basit kısımda takılmışsınız.  :)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 18 Şubat 2012, 15:49:49 »
hocam isisden başka kullanabildiğim similasyon prosu yok LPT yi kullanamadım. örnekleme konusunda gerçekten takıldım. aslında saçma fikirler peşindeyim. mesela sinüsün tepe noktasından itibaren hem sağında hem solunda birden çok örnekleme yapmak derdindeyim. sağlıklı bir ayrımın bu şekilde olabileceğine inanıyorum tabi düşüncelerim henüz çok sığ belki düşündüğüm faz açısı aynı yöndeki tüm örneklemelerde aynı çıkabilir, bilemiyorum sizce aynı mı çıkar yada denediniz mi zira denenmişi denemek bana zaman kaybı olur

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #6 : 18 Şubat 2012, 16:06:06 »
Maalesef böyle birşey denemedim. Benim sistemde standart iki örneklema var. Şemasını yine dijital IB başlığında bulabilirsiniz. Pek işe yarayacağını da zannetmiyor zira iki olasılık var ya sağa kaya ya sola. Dikeyde de ya genlik azalır ya da artar.

PI'de eğim vardı doalyısıyla daha fazla örnek daha net sonuçlar demekti...

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 20 Şubat 2012, 00:46:09 »
s.a.
uykusuz ustam bu örneklemeler ile ilgili çözüm bekliyorum hala,4538 ler ile ben beceremedim belki isis azizlik yaptı bana bilemiyorum. ama rx i örnekleyebilecek bir şemaya ihtiyacım var

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #8 : 20 Şubat 2012, 22:26:04 »
a.s. pro-TR

Bu iş sizin istediğiniz gibi ancak 4538'ler ile olur. Elimde hazır şema yok. ISIS'e güvenmeyin devreyi borda falan kurun derim ben.

Şema delta pulsedekinin aynısı. Ardarda kaçtane bağlarsanız arka arkaya o kadar örnek almış olursunuz. Tek yapmanız gereken ilk 4538'e tetik verdirmek.  [yazarim_cizerim]

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 21 Şubat 2012, 02:23:59 »
neyse usta bu projeye biraz ara vereyim, müsait olduğumda da 4538 leri bordda bir deneme yapayım bakalım becerebilecekmiyim.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #10 : 21 Şubat 2012, 08:38:03 »
Şimdi aklıma geldi, elinizde hiç eskilerden deltapulse yok mu?

Tetik girişine sinyali verdiğinizde signal potu ile birinci sens potu ile de ikinci örneği aldırabilirsiniz.  Ne güzel hazır kurulu devre  [yazarim_cizerim]

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 21 Şubat 2012, 16:24:10 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Şimdi aklıma geldi, elinizde hiç eskilerden deltapulse yok mu?

Tetik girişine sinyali verdiğinizde signal potu ile birinci sens potu ile de ikinci örneği aldırabilirsiniz.  Ne güzel hazır kurulu devre  [yazarim_cizerim]

tşk ederim uykusuz usta delta bu olmaz mı elektron abimin hediyesi delta pulse var onda bir deneyeyim.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #12 : 21 Şubat 2012, 23:18:18 »
Birden fazla örnek almak için 4017 gibi bir entegre de kullanılabilir. Entegrenin 0. 2. 4. 6. gibi bitlerinden çıkış alınarak örnekleme yaptırılabilir.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #13 : 24 Şubat 2012, 09:39:19 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Maalesef böyle birşey denemedim. Benim sistemde standart iki örneklema var. Şemasını yine dijital IB başlığında bulabilirsiniz. Pek işe yarayacağını da zannetmiyor zira iki olasılık var ya sağa kaya ya sola. Dikeyde de ya genlik azalır ya da artar.

PI'de eğim vardı doalyısıyla daha fazla örnek daha net sonuçlar demekti...
ustam ya 2-3 gündür kafama takılıyor vlf lerin tamamında örnekleme noktaları pot ile kaydırılıyor, yani farklı noktalara kaydırılıyor burada amaç nedir? daha hassas ayrım için değilmi?

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #14 : 24 Şubat 2012, 10:29:18 »
s.a.
uykusuz ustam, şöyle bir uygulama yapsak acaba işimize yarar mı?
işlemci ile 50-10 khz (kaç khz uygun olursa) bir kare dalga PWM üretip bunu 4017 den geçirerek 10 kanal çıkış alıp, aldığımız frekansı da şekilde ki gibi birleştirdikten sonra bunu tr ile bobinde sürüp sinüsümüzü elde etsek, 4017 ninde diğer kanallarından örnekleme noktalarını istediğimiz gibi yapamayız mı? hatta örnekleme noktalarının kaydırılması içinde 4051 kullanabilir işlemciden kontrollü olması açısından, devre biraz kalabalık olur ama işimizi görür. aslında hepsini işlemciden de yaptırabiliriz ancak örnekleme noktalarını  yakalamak biraz sıkıntılı olur diye düşünüyorum. benim diğer kaygım kare dalgadan bobinde oluşturulan sinüs ne kadar sağlıklı olacağıdır. son olarak benim merak ettiğim kristaller osilasyon yaparken sinüs mü yoksa kare dalga mı yapar? inanın işlemcili devrelerde skobu kristale takıp bakmak hiç aklıma gelmedi  :D