Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: VLF YARDIM  (Okunma sayısı 13082 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asenkron

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 8
Ynt: VLF YARDIM
« Yanıtla #15 : 24 Şubat 2012, 11:51:55 »
  cözüm ayrıntıda gizli ve basit. p tipi bir tr 2n2907 olur pıc ıle yuzde 50 pwm oranı ıle sureceksın .yazılımlada oluyor.
pıc frekansın mısal 5 khz ıse bagladıgın bobının enduktansına uygun paralel akordu hesapla tak.bobınde sınusun olustugunu göreceksın.tetıkleme palsının dusen kenarının bıtımı .olusan rx sınyalının 0 noktasıdır.bu kadar yardım yeter sanırım bıraz ıcraat görelım.
0-20 derece arası mıneral toprak,
gnd ayarı 22 derece olmalı.
ılk op cıkısı 80-90 mv toprak etkısı olur esık bunun ustunde olmalı.buyuk metalde op cıkısı sınus bozulmayacak kazancta olmalı.
semada cızeyımmı pro-tr , tadından yenmez dımı.
Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #16 : 24 Şubat 2012, 12:32:33 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
  cözüm ayrıntıda gizli ve basit. p tipi bir tr 2n2907 olur pıc ıle yuzde 50 pwm oranı ıle sureceksın .yazılımlada oluyor.
pıc frekansın mısal 5 khz ıse bagladıgın bobının enduktansına uygun paralel akordu hesapla tak.bobınde sınusun olustugunu göreceksın.tetıkleme palsının dusen kenarının bıtımı .olusan rx sınyalının 0 noktasıdır.bu kadar yardım yeter sanırım bıraz ıcraat görelım.
0-20 derece arası mıneral toprak,
gnd ayarı 22 derece olmalı.
ılk op cıkısı 80-90 mv toprak etkısı olur esık bunun ustunde olmalı.buyuk metalde op cıkısı sınus bozulmayacak kazancta olmalı.
semada cızeyımmı pro-tr , tadından yenmez dımı.

büyüksün ustam, örnek şemaya ve önerilere her zaman açığım.
hayalleri olan insan durdurulamaz demiştin. az önce söylediğim şekliyle ilk defa bir vlf şeması oluşturdum. bu şemayıda inceleyip işe yarayıp yaramayacağı konusunda fikirlere açığım, eksik hata varsa bilgilendirirseniz sevinirim.
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

asenkron

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #17 : 24 Şubat 2012, 12:33:45 »
son hatırlatma tx sınyalı rx te 180 derece ters döner .bobın sıfırlandıgında 20 derece kayar.yani pals bıtımımıze göre
200 derece sıfır noktası olur.dedıgım gnd noktası budur.bu noktadadan örnek alırsanız degısım gözlenemez bu ne denle .22 derece uygundur.gnd referans alınarak ,algılama kanalı ıle ıntegralı alınıp dc cevrılen sınyal esık ve ayrım noktası örnegıne göre işlenıp cıkıs sınyalını olusturur.
Orfoz, lagos kurtuldu / lüfer için kara göründü / şimdi eyleme katıl / göster gücünü Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

asenkron

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #18 : 24 Şubat 2012, 12:35:40 »
  semayı göreyım eksıklerını söyleyeyım.

dekamon

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 4
« Yanıtla #19 : 26 Şubat 2012, 06:26:03 »
Uykusuz usta merhaba..üzeri silinmiş yani kazınmış opampları okumanın teknik bir imkanı varmı?Piyasada bazı ekran göstergeli aparatlar var,entegrenin saglam olup olmadıgını gösteren ve aynı zamandada entegrenin isminide yazıyor..Bu işlem sizce ne kadar dogrudur..Bir başkka cihazla silinmiş entegreleri tespit edebilmek mümkün mü?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #20 : 26 Şubat 2012, 10:16:39 »
Merhaba

pro-TR şemada 4017 ve 4051 ile ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. 10 dakkadır bakıyorum ama işin içinden çıkamadım  :) Açklayabilir misin?

dekamon

Entegre okuyucular bu işi pek sağlıklı yapamıyorlar. Üzeri kaznmış olan eğer bir opampsa mutlaka devre inclendiğinde oradaki amacına göre nasıl bir opampın kullanıldığı çıkarılabilir. Ama farklı bir entegre olsaydı olay farklı olurdu.  [yazarim_cizerim]
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

asenkron

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #21 : 26 Şubat 2012, 10:30:51 »
   pro-tr  semadan ne anladın dersen .yorumsuz  ......bır sema bu kadar olur aferin.

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #22 : 26 Şubat 2012, 19:01:23 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Merhaba

pro-TR şemada 4017 ve 4051 ile ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. 10 dakkadır bakıyorum ama işin içinden çıkamadım  :) Açklayabilir misin?

dekamon

Entegre okuyucular bu işi pek sağlıklı yapamıyorlar. Üzeri kaznmış olan eğer bir opampsa mutlaka devre inclendiğinde oradaki amacına göre nasıl bir opampın kullanıldığı çıkarılabilir. Ama farklı bir entegre olsaydı olay farklı olurdu.  [yazarim_cizerim]

uykusuz ustam devreyi açıklayayım
4017 nin girişine 60-70 khz kare dalga sinyal giriyoruz işlemci ile, daha sonra 4017 bu frekansı kıyıyor 10 adet çıkış olarak bize veriyor, biz bu 10 adet palsten 5 adedini birleştirip yeni bir kare dalga üretiyoruz ki bunu  tx de kullanacaz. 4051 ile de kıyılan 10 adet palsten uygun olanını işlemci kontrollü olarak 4066 tetiklemesinden kullanacağız. demek istediğimi anlamanız için sanırım simülasyon yapmanız lazım, tabi bu benim teknik amatörce yapılmış bir tekniktir.ü

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #23 : 26 Şubat 2012, 23:46:44 »
pro-TR öncelikle gerçekten zekice hazırlanmış bir teknik, tebrik ederim. Fakat denemelerimde örneklemedeki ufak bir kayma metal ayrımında büyük değişikliklere neden oluyor. Bu teknikte örnekleme alanını kaydırma adımlarınız büyük olacaktır diye düşünüyorum. Tabii denemek lazım değişik bir teknik...
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
« Yanıtla #24 : 26 Şubat 2012, 23:55:20 »
s.a.
uykusuz ustam vlf de deneyimim yok, söylediğinizde haklı olabilirsiniz. bu teknikle şöyle düşünmüştüm. bir çevrimin dolu boş kısımlarından her biri 4 e bölünüyor ve bu 4 lü dilimden sadece bir tanesi kullanılacak ayrıca opampla yapılan devrelerde tetikleme sinyali dolu boş olarak tetikleniyor, söylediklerinizi dikkate alacağım zaten  bu devreyi henüz uygulamadım.  belki size saçma gelecek ama bu hafta PI ile uğraştım ve hold cond. boşaltılmasını aşamadım. gerçi siz yine diyeceksiniz hold cond. boşaltma yok diye ama ben belki yanlış terim kullanıyorum. yalnız şu var ki sönüm üzerinden 2uS ile hold ettiğim cond. okuduktan sonra 2. çevrime kadar boşaltmam lazımdı yapamadım, hold cond. değerim 1uF bu değer çok yüksek farkındayım ama düşürdüğüm zaman stabilitem kayboluyor, yüksek kapasitede hold işleminden sonra boşaltmayı başarmam lazım yoksa devre çooook kalabalık oluyor. başardığım zaman şayet bir sönümden peş peşe sönüm süresi bitene kadar (yaklaşık 30 örneği okuyabiliyorum) o zaman PI de çok sağlıklı ayrımları başarmış olacağım. anlayacağın saymadığım protatipten bir tanesi daha bu hafta sonu hurdalıktaki yerini aldı, darısı bir ötekine  :D

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #25 : 27 Şubat 2012, 09:44:42 »
a.s.

Hadi bakalım pro-TR, iyi gidiyorsun zamanla her şey yerine oturur.  ;)