Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Araç çalışıyor bilgisini nerden alabilirim  (Okunma sayısı 6362 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

senkron

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 1
Araç çalışıyor bilgisini nerden alabilirim
« : 06 Şubat 2014, 07:24:16 »
Merhaba Arkadaşlar,
Aracın çalışıp çalışmadığını bilgisini nasıl elde edebilirim? Yani aracın motoru çalışırken 1 motoru dururken 0 olan bir parça var mıdır araçlarda? Aklıma devir sayacı geliyor ama başka birşeyler de vardır diye düşünüyorum.. Birde aklıma şöyle bir şey geldi sizce çalışır mı..
Araç dururken ve çalışırken akü uçlarındaki gerilim değişiyor. örneğin araç dururken akü uçlarını ölçtüm 12.6 volt çalışırken ölçtüm 14.5 volt tu. Opampla karşılaştırıcı yapsam aracın çalışıp çalışmadığını bu şekilde algılatabilir miyim?

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
Ynt: Araç çalışıyor bilgisini nerden alabilirim
« Yanıtla #1 : 06 Şubat 2014, 10:31:04 »
Sarj dinamosundan alabilirsin.
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

senkron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #2 : 06 Şubat 2014, 10:59:35 »
Hocam şarj dinamosunun uçları aküye paralel bağlı değil mi? Araç çalışmıyorken şarj dinamosunun uçlarını ölçtüğümde 12.6 volt okumuştum..Yanlış yaptığım birşeyler mi var acaba?

kaptan

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 6
« Yanıtla #3 : 06 Şubat 2014, 12:28:45 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Merhaba Arkadaşlar,
Aracın çalışıp çalışmadığını bilgisini nasıl elde edebilirim? Yani aracın motoru çalışırken 1 motoru dururken 0 olan bir parça var mıdır araçlarda? Aklıma devir sayacı geliyor ama başka birşeyler de vardır diye düşünüyorum.. Birde aklıma şöyle bir şey geldi sizce çalışır mı..
Araç dururken ve çalışırken akü uçlarındaki gerilim değişiyor. örneğin araç dururken akü uçlarını ölçtüm 12.6 volt çalışırken ölçtüm 14.5 volt tu. Opampla karşılaştırıcı yapsam aracın çalışıp çalışmadığını bu şekilde algılatabilir miyim?
   distribütöre giden bobin kablosu olabilir lpg li araçlarda oradan alıyorlar

senkron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #4 : 06 Şubat 2014, 13:59:33 »
Hocam araç dizel malum distribütör yok. Yanlış bilmiyorsam bazı benzinli araçlarda distribütör yok bobinler direk bujilerin üzerinde oluyor örneğin Corollalarda öyleydi. Ayrıca distribütör bujilere sinyali sıralı olarak gönderdiğinden benim alacağım sinyal 0-1-0-1-0-1 şeklinde olacaktır.
Cevabınız için teşekkürler..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #5 : 06 Şubat 2014, 14:07:41 »
Kontak ve akü şarj lambasına giden hatların ikisini de kullanarak bu bilgiyi elde edebilirsiniz. Kontak açıksa ve şarj lambası yanmıyorsa motor dönüyordur.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

senkron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #6 : 06 Şubat 2014, 14:40:24 »
Teşekkürler uykusuz hocam tam istediğim buydu işte. Opamp lı çözüm için ne dersiniz sizce olabilecek bir şey mi? Akü tam şarj olduğunda 14.5 volt değerine ulaşabilir mi?

senkron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2014, 09:29:11 »
Opamp lı soruma cevabı kendim vereyim. Evet denedim opamp lı bir karşılaştırıcı devre kullanılarak ta aracın çalışıp çalışmadığı bilgisini alabiliyoruz.. Test edilmiştir..

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #8 : 18 Şubat 2014, 14:01:16 »
Merhaba
Uykusuz ustam cevabı vermiş ancak eğer yardımcı olacaksa aşağıdaki fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim çıkış aracımızın göstergesindeki akü şarj lambasına gider araç çalışırken yani motor dönerken bu çıkış 0 olur araç çalışmaz kontak açıkken bu çıkış 12v + olur.

« Son Düzenleme: 18 Şubat 2014, 14:19:23 Gönderen: namusait »

senkron

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #9 : 18 Şubat 2014, 15:26:41 »
Teşekkürler namüsait hocam. Alternatörün üzerinde böyle bir çıkış olduğunu bilmiyordum.. Gösterge panelini sökecektim uzun iş diye vazgeçmiştim opamla olayı halletmiştim.. Verdiğiniz bilgi çok makbule geçti tşkler..

Falcon417

• Teğmen
  • Teşekkür: 7
« Yanıtla #10 : 21 Şubat 2014, 21:44:38 »
Merhaba
Uykusuz ustam cevabı vermiş ancak eğer yardımcı olacaksa aşağıdaki fotoğrafta kırmızı ile işaretlediğim çıkış aracımızın göstergesindeki akü şarj lambasına gider araç çalışırken yani motor dönerken bu çıkış 0 olur araç çalışmaz kontak açıkken bu çıkış 12v + olur.

Kenan hocam bizim arabalarda akü simgesindeki ampulün bir bacağında kontaktan gelen +12v var diğeri oradan geliyor motor çalıştığı zaman o bacaktanda + gelince lamba sönüyor kontak açtığımız zaman lambadan geçen +12v oraya geldiği için motor çalışmıyorken 12v ölçülüyor ben o kısmı far sensörüm için kullandım araç çalışınca oradan 12v geldiği için farlar açılıyor

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #11 : 21 Şubat 2014, 22:17:10 »
Düzeltme için teşekkürler Falcon benimki tersten olmuş. 

corolla70

• Er
  • İyi ki Lugatek Üyesiyim :)
« Yanıtla #12 : 20 Eylül 2016, 20:38:19 »
Araç çalışıyor bilgisi için birkaç tavsiyem olabilir.
1- Alternatörden alınabilir ama bunun için modifikasyon gerekir. Alternatörü açarak içerdeki bobinlerin orta ucunu + olarak kullanıp gövdeden de şase alıp doğrulttuğunuz zaman alternatör elektrik üretmeye başladığında sizde buradan voltaj üretmiş olursunuz. Diyotlarında arkasından aldığınız için akü gerilimini burada göremezsiniz.
2- Aşağıdaki ürünü sipariş verebilirsiniz bu devre araç elektrik üretmeye başlayınca bir çıkış gerilimi oluşturur. Çıkış ucuna röle bağlayarak istediğiniz işi yapabilirsiniz. Gündüz farlarınızı buraya bağlayabilirsiniz. Ama kendisi birşeyler yapmak isteyenler bundan hoşlanmayabilir :) Bileğine güvenenler birinciyi tercih edebilir.

Kolay gelsin

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
  • Teşekkür: 30
« Yanıtla #13 : 20 Eylül 2016, 20:55:02 »
Paylaşım için sağolun hocam. Ek olarak şarj dinamosunun kablosu temassız olarak hall effect sensörler ile dinlenerek de akımın varlığı ve yönü tespit edileblir.