Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: PI dedektör yapalım  (Okunma sayısı 48462 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: PI dedektör yapalım
« Yanıtla #180 : 10 Mart 2012, 13:20:02 »
Merhaba

pro-TR şemanı inceledim. Giderek daha profesyonel şemalar geliştiriyorsun tebrik ederim şema güzel. Fakat gereksiz noktalar da var. Mesela ikişertane 4053 ve 4051 kullanman gereksiz. Toplam 4 entegre kullanmışsın ve bu entegreleri transistör ilse sürmüşsün. Bunun yerine 4053 ile 4051 yer değiştir. Böylece 4051'e 8 kapasite bağlayabilirsin. Bundan sonra da 4053 ile şarj etme veya okuma modlarını seçersin. Opamplar +-5V ile besleyip 74HC40XX serisi entegreler kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece hem transistörlerden kurtulursunız hem 4 adet entegre yerine 2 entegre kullanırsınız hem de 6 kapasite yerine 8 kapasiteli S&H devresi yapabilirsiniz. Ayrıca U2:C opampı girişinden akım çekmez. Dolayısıyla U2:B opampını kullanmanıza gerek yok.

Ben de birazdan örnek şemalar eklerim  ;)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #181 : 10 Mart 2012, 15:21:30 »
24 örneklemeli S&H devresinin Altium Designer Proje dosyası ektedir. İçinde PCB ve Şema dosyaları bulunmaktadır  ;)

Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #182 : 10 Mart 2012, 22:41:41 »
s.a.
uykusuz ustam vermiş olduğum devrenin büyük bir kısmı tarafımdan denenmiştir, ve gayette memnunum gerek mesafe gerekse okuttuğum adc değerleri olarak.
gelelim söylediklerinize;
4053-4051 gibi mulitplexlerden önce ben 74HC serisi 4066,4053,4051 kullanıyordum gayette memnundum. sanırım geçen senelerdi, siz yada karadag usta şiddetle kullanılamayacağını zira işlemcilerin TTL sinyal çıkardığını ve işlediğimiz sinyallerin CMOSS olduğunu ve hatta sizin deltada ki 4504 kullanımınız sebebiyle ben ilk önce 4504 daha sonra maliyet sebebiyle de tr kullanımına gittim  ;D
şimdi usta nedir bu TTL ve CMOSS ve biz gerçekte kullanabilirmiyiz direk 74 serisi multiplexleri zira bu multiplexler sırf işlemciler için üretildiğini biliyorum.
U2B opampı ile hold çıkışını tamponlamaktan kastım devrenin çektiği akım ile alakalı değil, ama haklısınız şimdi dikkatimi çekti arada dc yükseltme işlemi için U2C varmış yani sadelik için gerek yok haklısınız.
4053 ile 4051 in yer değişimi konusunu başka bir projede deneyebilirim. sizin şu 24 lü devreye benzer bir devreden olabilir ama şunu belirtmek isterim ki benim 4066 vb devrelerle denediğim S&H işlemi ile bu 4053 ile denediğim S&H işlemi aynı değil yada ben tuttturamadım. zira 4053 ile ben tıpkı LF398 gibi çok sağlıklı bir hold işlemi gerçekleştirdim. bu sebeble 4053 teki ısrarım devam ediyor. bilemiyorum dediğim sizin dediğiniz gibi de yapılabilir. Şu sıralar benim sorunum analog kısım değil. şuan için S&H li 3-5 tane hazır yapılı analoğum mevcut, şu sıralar yazılım algoritmaları ile cebelleşiyorum. sıkıntı büyük zira GLCD deneyimimde ilk defa yeni başladım bu sebeble yazılımla epey vakit harcıyorum nasipse aşacağım.
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #183 : 10 Mart 2012, 22:50:15 »
74HC40xx serilerini direkt mikrodenetleyicinize bağlayabilirsiniz. Tabii bir önceki mesajımda yazdığım şartlar altında... Beslemesi 5V olacak ve girişlerinde 5V'dan yüksek gerilim uygulanmayacak. Bu da opamp beslemelerinizin 5V olması gerektiği anlamına geliyor. Örnek verdiğim şemada bu entegreler direkt mikrodenetleyiciye bağlıdır.

4504 entegresi kullanmamın sebebi PIM-2'de deltanın analog yapısının kullanılıyor olması. dolayısıyla 4066 kontrolünün olması...

huseyin05

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 2
« Yanıtla #184 : 08 Nisan 2012, 03:48:59 »
Uykusuz hocam opamplar için yapılan simetrik beslemelerde örneğin +5v ve -5v olarak toplamda 10volt değer oluşmakta ama bu değerlerin çıkışa 2volt'luk bir kayba uğrayarak çıktığını teorik kaynaklardan okumuş'tum. Bu durum opamp çalışmasını "opamp işlemsel durumu" ve elde edilen sonucun kararlılığını etkilemezmi? Saygılar..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #185 : 08 Nisan 2012, 22:53:35 »
huseyin05 hocam Rail-to-Rail özelliği olmayan opamplar için bahsettiğiniz olay doğrudur. Bazı dedektörlerde ADC'yi tam skala kullanabilmek için genelde  Rail-to-Rail  opamp kullanırlar. Fakat tasarım bu durum göz önünde tutularak tasarlanırsa bir problem yaşanmaz. Örneğin +-5V simetrik beslenen bir opamp ortalama 1 V kayıpla çıkışına +-4V sinyal aktarabilir. Opampın girişine gelen sinyalin maksimum genliği ile opampın kazancının çarpımı bu gerilimi geçmemeli. Fakat daha yüksek kazanç gerekiyorsa sample ve referans voltaja göre farkının yükseltilmesi teknikleri ile bu durum aşılabiliyor.

VLF dedektörlerde bu durumdan kaçabilmek (referans voltaj ile sinyalin farkının yükseltilme işlemi) ve VLF dedektörler genelde mineral yapıdan etkilendiği için sallamalı dedektörler yapılıyor. Fakat PI sistemlerin genelinde zaten hold işlemi yapıldığından yukarıdaki işlemler genelde yapılmaktan kaçınılmıyor.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2012, 22:55:16 Gönderen: Uykusuz »

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #186 : 08 Nisan 2012, 23:04:35 »
s.a.
bu konuda bende bişey demek istiyorum, eğer bir dedektör yapıyorsak ve bu dedektör işlemcili ise bize 100 adc lik bir fark çok bile, buda 10 bit adc de 1v bile yapmıyor ki çalışan o opampın max. ve min. değeri çok kritik değildir. önemli olan logaritmic artışı ve sinyalin stabilitesidir
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..