Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Arduino uno ile servo kontrolü  (Okunma sayısı 3306 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

semiconnector

• Teğmen
  • Teşekkür: 2
Arduino uno ile servo kontrolü
« : 10 Ekim 2014, 18:01:14 »
Merhaba arkadaslar elimde gijital bir servo var ve  benim ögrenmek  istedigim my.attach(0) veya my.attach(180) yaptigimda elimdeki servo hareket etmiyor. my.attach(25) ve maksimum my.attach(160) da servo tepki veriyor. Benim bildigim parantez icindeki degerler aci bilgisi,( yaniliyorsam lütfen yardimci olun) bu sekilde 135 derecelik aci yapabiliyorum. Ama servoyu elimde cevirdigimde 180 derece hareket ediyor. Benim anlamadigim elimde cevirdigimde 180 yapiyor ama ben programda yazdigimda 25-160 arasi deger verebiliyorum.  Bir not potans kullandigimda pot u cevirdigimde 180 derece görebiliyorum. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Arduino uno ile servo kontrolü
« Yanıtla #1 : 11 Ekim 2014, 16:55:20 »
Merhaba
Servo motorlar arasında maalesef zamanlama farkları var. Bu zamanlamanın dışında bir PWM verirseniz motorunuz hareket etmeyecektir.  Motorun my.attach(25) yazdığınızdaki duruş açısı ile my.attach(160) yazdığınızdaki duruş açısı arasında 180 derece yok mu?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #2 : 12 Ekim 2014, 00:21:32 »
Merhaba hocam,

Servo`ya baktim ve hayir 25 ve 160 verdigimde 180 derece yok.Gercekten 25 yazdigimda 25 derece dönüyor ve  160 yazdigimda 160 derece dönüyor . Cünkü sinyaldan cikardigimda,elim ile 0 dereceye cevirebiliyorum bu 160 üzerindede ayni. 25 altinda bir deger verdigimde ya da 160 üzerinde Motor sinyal almiyor ama bostayken dönüyor. Bunu da 0 ve 180 dereceleri isaretleyerek rahatlik ile görebiliyorum. Anlamadigim elim ile ve potans kulladigimda 180 dereceyi görebiliyorum fakat deger verdigimde 180 göremiyorum. Bunu da anlayamiyorum.

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #3 : 12 Ekim 2014, 18:58:02 »
Hocam elimde bir tane daha servo motor var. o dediginiz gibi 20 ile 150 arasi yazdigimda 0-180 görebiliyorum. 20-150 arasi 0-180 görüyorum? neden 0-180 yazdigimda direk olmuyor?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #4 : 28 Ekim 2014, 12:39:32 »
Mesajınızı şimdi farkettim kusura bakmayın.

Servo motorlarda üretici firmaların verdiği timing değerlerini kullanmak zorundasınız. Bu değerler de firmadan firmaya değişiyor. Aynı durum benim de başıma geldiği için oradan biliyorum. Karaköyden aldğım kaliteli bir motor (markasını hatırlamıyorum) yazmış olduğum bir zamanlama daha sonralaro savöx marka oldukça pahalı bir motoru sürmedi ve tamamen farklı zamanlamalar kullanmak durumunda kaldım. Siz de çalıştığı aralığı tespit edip bu aralığı 180 parçaya bölmelisiniz.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz