Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Sinyal modelleme  (Okunma sayısı 9481 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

semiconnector

• Teğmen
  • Teşekkür: 2
Sinyal modelleme
« : 11 Temmuz 2017, 13:24:06 »
Merhaba Arkadaslar,

elimde iki tane ses sinyali var. Bunlardan biri orjinal digeri ben bir Programda üzerinde oynayarak biraz daha anlasilir hale getirdim. Ama ilk sinyali Matlab ta ikinci sinyal gibi modellemem gerekiyor ve fazla zamanim yok. Sinyalleri ek te bulabilirsiniz. Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Sinyal modelleme
« Yanıtla #1 : 11 Temmuz 2017, 14:27:53 »
Merhaba
Ekte sinyal_1 ve sinyal_2 adlı iki dosya var. Dinlediğimde sinyal_1 bana daha düzgün gibi geldi. Tam olarak hangisini hangisine benzetmeye çalışacağız?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #2 : 11 Temmuz 2017, 14:41:31 »
Hocam,
1.sini ikinciye benzetmeye calisacagiz. Aslinda ikisinde de Hallo deniyor. Ama söyleyen yasli ve Parkinson gibi bir hastaligi olan hasta. Ilk sesde Periyodiklik yok. Ikinci ses de periyodiklik var gibi duruyor. Yani ikinci seste ha-lo gibi 1. Ses de haaloooo gibi.

Filtre modelleme ile daha iyi bir ses yapabilirsek cok daha iyi olur tabii ki hedef zaten aslinda o :)
Asil amac sesdeki Formant yani Frekans degerlerine göre degistrmek ama direk orjinal ses ile iyi sonuclar elde edemedim. Bastan sanki filtreleme ile daha iyi olabiliyor.

Sinyal 3 ekledim. Hocam acaba ilk sesi sinyal_3 gibi de yapabilir miyiz? 3. ses normal bir hallo yani olmasi gereken gibi ama söyleyen baskasi. Acaba ilk bozuk sesi sinyal 2 ve sinyal 3 gibi yapabilirsek. Ilk sesin ne Kadar degistigini görebiliriz, buda daha iyi bir sonuc görmemizi saglar diye düsünüyorum.
« Son Düzenleme: 11 Temmuz 2017, 14:44:32 Gönderen: semiconnector »

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #3 : 11 Temmuz 2017, 15:08:12 »
Hocam ikinci sinyal bana baya bozuk gibi geldi. Birsürü gürültü eklenmiş ve doyuma ulaşmış yerler var. 3. ses oldukça temiz. Biz bence 1. sesi 3. ses gibi yapmaya çalışalım  ;D
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #4 : 11 Temmuz 2017, 16:23:14 »
Bunu bi dinler misiniz?

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #5 : 11 Temmuz 2017, 18:13:17 »
Hocam,
evet 2.sinyal baya bozuk.Bence de 1. Sesi 3. Ses gibi yapalim:) Dinledim gördügüm kadar kenarlari silmissiniz yani gürültüyü ve yüksek geciren filter ile sesi yükseltmisiniz, güzel olmus. Bu olmasi gereken ama asil yapilmasi gereken ilk sesin 3. Ses gibi anlasilir halle getirebilmesi. Tabii ki süper olmasina gerek yok ama iyilestirme yapildiktan sonra 1. Ses ve iyilestirilen Sesin arasinda iyi yönde fark anlasilabilmesi.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #6 : 11 Temmuz 2017, 20:13:21 »
Aslına bakarsanız spectrogram görüntüsünde 1. sesde yaklaşık 17KHz ve yine başka frekanslarda sabit bir gürültü vardı alçak geçiren filtre ile 8khz ve üzerini sildim. Çok düşük frekanslı patlamaları engellemek için de yüksek geçiren filtre ile düşük frekansları sildim. Başta ve sona doğru artan gereksiz bir gürültü vardı bunları da kaldırdım. en son olarak da sadece konuşma bölgesindeki genliği arttırdım. Matlab dosyası işyerinde kaldığı için ekleyemiyorum. Bunların haricinde yapmamız gerektiğini düşündüğünüz bişeyler varsa yapmaya çalışalım  ::)

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #7 : 11 Temmuz 2017, 20:50:30 »
Ben Hazir ses Programinda bir yöntem denedim. Aslinda eskisinden cok daha anlasilir oldugunu söyleyebilirim.Ek hem ses dosyasi hem de spktogram görüntüsünü. görebilirsiniz  1. ses devamli bir gürültü oldugu spektogramda (Ha) ve (lo) arasindaki bölümü yok ettim ve sonuc heceleme gibi daha oldugunu düsünüyorum. Bu ilk ses  de yoktu tabii ki ama sonuc biraz daha anlasilir sanirim. Matlab ta orayi nasil yok edebiliriz ve halen 3. ses benzettigimizde nasil bir sonuc cikacak merak ediyorum.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #8 : 15 Temmuz 2017, 14:31:26 »
Merhaba semiconnector hocam geç yazdığım için kusuruma bakmayın yoğunluktan bakamadım.

Yazdığım kodu ekledim

Kod: Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

[y1,Fs1] = audioread('semi\sinyal_1.wav');

subplot(4,1,1), plot(y1);
subplot(4,1,2), specgram(y1, 512, Fs1);

y1 = y1*4;
n=4;

Wn=5000*2/Fs1;
[b a]=butter(n,Wn,'low');
y1_lp=filter(b,a,y1);

Wn=10*2/Fs1;
[b a]=butter(n,Wn,'high');
y1_lp=filter(b,a,y1_lp);

x = medfilt1(y1_lp,5);

k=1;
while k<15000
    x(k)=0;
    k=k+1;
end

k=50000;
while k<length(x)
    x(k)=0;
    k=k+1;
end

subplot(4,1,3), plot(x);
subplot(4,1,4), specgram(x, 128, Fs1);
sound(x,Fs1)

Yaptığınız çalışmayı dinledim sildiğiniz bölge heceleme efekti oluşturmuş yahi helo yerine hel-o der gibi. Beynimiz de bunu hello olarak tamamlıyor tabi.

Yukarıdaki kod parçası ekteki çıktıyı veriyor. İlk ikisi orjinal sonraki ikili de filtrelenmiş ses. Zaten koddan da belli oluyor.

Vermiş olduğunuz sesde konuşan kişinin nefes gürültüsü konuşmayı bastırıyor. Sankii bu noktadan hareket etmek gerekiyor gibi hocam.

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #9 : 15 Temmuz 2017, 21:47:32 »
Merhaba uykusuz hocam,
evet dediginiz gibi nefes sesi konusmayi bastiriyor. Aslinda o yüzden 1. sesi 2. ses gibi yapilabildiginde zaten cok yi düzelmese de heceleme ve gürültü kismi olabildigince düzelmis olur sanirim. Ben kendim proje icin Matlab ta GUI yaptim. Orada sesin Frequenz ve Bandbreite degerleri hesaplayarak tekrar degistirilip ses elde edilebiliyor. Buradan boyutu büyük oldugu icin yollayamadim. email adresiniz var ise size yollayabilirsem bakabilirseniz cok sevinirim.

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #10 : 16 Temmuz 2017, 13:36:42 »
uykusuz hocam,
programda benim yapmis oldugum heceleme gibi gözükebilmesi icin arayi yukaridan yok edip sinyali devam ettiremedim. O kisimda yardimci olabilir misiniz?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #11 : 17 Temmuz 2017, 10:08:24 »
Hocam tam olarak yokedilecek bölümü belirtebilir misiniz?

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #12 : 17 Temmuz 2017, 11:37:18 »
hocam size yolladigim spektpgramda aslinda gözüküyor. Bendekini yaynlislikla silmisim yanlislikla??? hel-o he-lo hece kismi.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #13 : 17 Temmuz 2017, 12:02:48 »
anladım hocam bi bakayım

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #14 : 17 Temmuz 2017, 12:11:02 »
Tamam hocam,
genel düsüncelerinizi duymak isterim. Bel ki yazdigim fft gibi kodlarda hata olabilir:)