Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Arabalar İçin Cam Motoru Kontrolü Projesi  (Okunma sayısı 37298 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

__root

• Teknik Destek
  • Teğmen
  • Teşekkür: 30
Ynt: Arabalar İçin Cam Motoru Kontrolü Projesi
« Yanıtla #105 : 19 Kasım 2013, 22:56:37 »
Hocam dosyayı göremiyorum sanırım yüklemede problem oldu :huh:

Falcon417

• Teğmen
  • Teşekkür: 7
« Yanıtla #106 : 03 Ocak 2014, 23:08:02 »
Bu projede havada kaldı sanırım her kapıya cam kontrolü için modül yapacaktık  :rolleyes:

senkron

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 1
« Yanıtla #107 : 04 Ocak 2014, 21:13:26 »
Merhaba Uykusuz Hocam,
Tasarladığınız devrede cam sıkışmasını algılamak için kullandığınız direnç yerine ACS 712 akım sensörünü kullanmak istiyorum. Yanlışlıkla 30 A lik olan sensör siparişi vermişim. Daha önceden bu sensörden kullandınız mı? Acaba 30 A lik sensörle cam önüne gelen el,parmak vb. nesneleri hızlı bir şekilde algılatabilir miyim? Cam moturu normalde kaç Amper akım çekiyor bilemiyorum.. olmazsa 5 A olan sensör siparişi de vereceğim. Görüşünüzü almak istedim..

Sensörünü datasheeti :Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #108 : 05 Ocak 2014, 20:31:38 »
Merhaba senkron hocam,
Daha önceden kullanmadım maalesef. Fakat güzel bir sensör. Bence kolaylıkla kullanılabilir. Cam motoru ne kadar akım çekiyor ben de bilmiyorum maalesef. Fakat bu tarz bir sensör kullanılması kesinlikle daha profesyonel olacaktır   [yazarim_cizerim]
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

senkron

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 1
« Yanıtla #109 : 05 Ocak 2014, 21:06:10 »
Cevap için teşekkürler uykusuz hocam,
Öyleyse sensörün gelmesini beklemem gerekecek, deneme yapıp sonucu göreceğiz artık..

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #110 : 07 Ocak 2014, 22:58:01 »
Ahmet hocam atmega ile bir devre yapılacakmı yoksa pic ile mi çalışacaz ben konuyu takip ettim kafam karıştı çalışan sürüm hangisi sizin her kapı için yaptığınız çift röleli sistem tam aradığımdı benim

feverish_man

• Er
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #111 : 20 Mart 2014, 20:57:09 »
selam arkadaşlar ben daha yeniyim cam kaldırma modülü ararken buldum bu siteyi ve admini tebrik ediyorum gayet güzel ve yararlı bi site benim bi ricam var bu cam modülü tek cam için anladığım kadarıyla bunun 4 camlısını çizerse bana ben yapmayı düşünüyorum şimdiden teşekkürler

feverish_man

• Er
« Yanıtla #112 : 22 Mart 2014, 23:07:45 »
kaç gün oldu yanıt yok herhalde bu proje rafa kaldırıldı başka sitelerden bakayım bari  [UU]

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
« Yanıtla #113 : 22 Mart 2014, 23:32:36 »
Yok kardeş proje rafa kalkmadı projenin geliştirilmesini bende istiyorum ama usta müsait değil  :) .
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #114 : 23 Mart 2014, 11:47:16 »
Arkadaşlar kusuruma bakmayın, tasarlanan her proje için gelen değişiklik isteklerini tek başıma yetiştirmem pek mümkün değil. Bu bölümde yaptığım tüm projeleri kaynak kodlarına kadar açık olarak paylaşıyorum. Çok basit bir C dili bilgisi olan birisi bile çok rahat isteklerinize göre değişiklikleri yapabilir.  ;)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

feverish_man

• Er
« Yanıtla #115 : 23 Mart 2014, 20:13:10 »
uykusuz usta cenim c bilgim yok benim elektronik bilgimde yok ben elektrik tesisatcıyım  ama yol gösteren olursa yaparım dirençlerin rengini bile bilmem cam kapamayı ben yaptım ama elektronik diil kendim 4 adet role yardımıyla 2 cama merkezi kilit beynine bağladım ama hem 2 cam hemde kapıları her acişta ve kitleyişte camlara 25 saniye elektrik veriyor benim camlar 13 saniyede kapanıyor motorları yakcamdiye korkuyorum

Falcon417

• Teğmen
« Yanıtla #116 : 22 Ağustos 2014, 17:08:19 »
Bunun bir cam modülü olmadığının altını çizeyim arkadaşlar cam modülleri anahtardan cama giden kaldırma kablosuna seri şekilde bağlanır yani kablo kesilir birisi modüle girilir modülden çıkan kablo diğer parçaya iliştirilir 4 camı kontrol eden bir cam kaldırma modülü isterseniz bu fazladan kablo döşeme işi gerektirecek ayrıca anahtardan kablo vasıtasıyla modüle gidip modülden geri dönen akım motoru kaldırırken yavaşlamaya sebep olacaktır buna hiç gerek yok ahmet hocam cam kontrol modülü yaptı bu modül her kapıya bir adet yerleştirmek suretiyle çalışıyor ve mantıklı olanda bu modül anahtarla motor arasına yerleştiriliyor röleli olduğu için anahtardaki kaybı ortadan kaldırıp camların daha seri kalkmasını sağlıyor ayrıca alarmın cam kaldırma çıkışınada bağlandığı için kapılar kilitlenince 4 cam aynı anda kalkabilir sistemi mantığı bu şekilde anlarsak yapım aşamasında işimiz kolaylaşır emeği geçen herkese teşekkür ederim başta ahmet hocama çalışmanın + tetikli ve - alarm tetikli halini ilk mesaja ekleme şansın varsa hocam çok makbule geçer  :rolleyes:

omrcntrlmz

• Er
  • İyi ki Lugatek Üyesiyim :)
« Yanıtla #117 : 19 Temmuz 2019, 14:21:17 »
Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Merhaba

Devre PIC12F629 ile tasarlanmıştır. Yazılım dili C'dir. MpLab ile Hi-Tech C derleyicisi kullanılmıştır.

Devrenin Yukarı butonu, Aşağı butonu ve Alarm olmak üzere üç adet kontrol girişi vardır. Yukarı veya Aşağı butonlarına bir kez basıldığında istenilen yöne cam hareketi sağlanır. Cam herhangi bir seviyede iken durdurulmak istenilirse herhangi bir butona tekrar basılması yeterlidir. Ayrıca Alarm girişine alarm ünitesinden gelen Şase sinyali ile cam örtülecektir.

Devrede ayrıca akım kontrolü de mevcuttur. Cam açılır veya kapanırken herhangi bir engele rastladığında veya tam açık veya kapalı konumuna geldiğinde motor otomatik olarak durdurulmaktadır.

Ekte Devre Şeması, ISIS simülasyon dosyası, PIC'e yüklenecek Hex dosyası ve devre üzerinde değişiklik yapmak isteyen arkdaşlar içinde Hi-Tech C kaynak kodlar bulunmaktadır.

Not: Simülasyon çizimdende PIC'in beslemesi görülmemektedir. Şemaya ek olarak PIC'in besleme pinlerine de 5V uygulanacaktır.

merhaba daha önce hiç tecrübem olmadı böyle programlarla basit yolla nasıl yapabilirim? sadece fotoğraf yeterlimi yapmam için

djrambo

• Er
  • İyi ki Lugatek Üyesiyim :)
« Yanıtla #118 : 14 Kasım 2021, 15:22:49 »
Herkese merhabalar konu eski ama yinede uykusuz hocamateşekkürlerimi ileteyim öncelikle. Cam motoru kontriol devresini 4 cam icin olana ihtiyacim var.Uykusuz hocamin tasarladığı tam istediğim tarzda. 4 cam icin kontol yapabileceğim devre yaptınız mı acaba? Yada bana yardimcj olabilcek arkadaşlar varsa cok memnun olurum.🙏 herkese iyi çalışmalar..