Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Arabalar İçin Cam Motoru Kontrolü Projesi  (Okunma sayısı 37551 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Arabalar İçin Cam Motoru Kontrolü Projesi
« : 02 Temmuz 2011, 18:01:56 »
Bir istek üzerine tasarladığım bu devreyi paylaşayım dedim. Yukarı ve Aşağı olmak üzere iki butonla motor hareketi sağlanır. Cam tam açılınca veya cam tam kapanınca motorun zorlandığını devre sezinleyerek işlemi otomatik sonlandırır. Devre ektedir belki başkalarının da işine yarar  ;)

« Son Düzenleme: 04 Eylül 2018, 09:13:59 Gönderen: Uykusuz »
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
Ynt: Arabalar İçin Cam Motoru Kontrolü Projesi
« Yanıtla #1 : 02 Temmuz 2011, 19:12:03 »
Bu arada isteği yapan bendim sagolsun ustam beni hiç kırmadı ve yardımcı oldu.

Şimdi galiba bu devreyi biraz daha geliştireceğiz :)
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #2 : 02 Temmuz 2011, 19:17:39 »

Usta tristörleri BT149 alıyorum uygunmu aceba dediğim gibi 2 v zener diyotları bulamadım

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #3 : 02 Temmuz 2011, 19:21:25 »
Rica ederim bildiğimiz kadarınca her zaman yardımcı oluruz. BT149 uygundur. Zener olarak da 2.7V alabilirsiniz. Simülasyonda bu zener ile çalışıyor  ;)

Siz geliştirilecek olan devrenin tam olarak nasıl çalışmasını istiyorsanız ayrıntılı olarak buraya belirtin. Devreyi ona göre geliştirelim.

Saygılar.
« Son Düzenleme: 03 Temmuz 2011, 01:45:51 Gönderen: Uykusuz »
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #4 : 02 Temmuz 2011, 19:28:21 »
Ya usta kafanı karıştırmak istemem ama benim atladığım bir şey daha varve aklıma sonradan geldi benim aracın cam kontrol düğmeleri -(eksi) yani şase veriyor orjinalde + ama ben - ye çevirmiştim çünki bahsettiğim tempra cam modulleri - tetikleme ile çalışıyordu onuda aşağıda paylaşayım belki merak edenler olur

Resim gorunuyormu :)

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #5 : 02 Temmuz 2011, 19:34:33 »
Kafamı bi toparlayım detaylı bir biçimde anlayacağım  :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #6 : 02 Temmuz 2011, 19:35:29 »
Tamamdır ben de butonları - ye bağlı versiyonunu eklerim buraya birazdan  :)

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #7 : 02 Temmuz 2011, 20:25:55 »
Sistemin akım korumalı ve mühürlemeli olmasını istiyorum

Mühürleme cam kontrol düğmesine birkez basınca tamamen acılması yada kapanması için
Aşırı akım korumasıda açılma yada kapanma tamamlandığında motora enerji vermeyi kesmesi için.
ve birşey daha var örnegin cam kontrol düğmesine bastık cam acılıyor yarıya geldi bu kadar açılması yeter dedik düğmeye birkez daha bastık cam orda kalması lazım.
Birde bu sistemin aracın alarmı ile senkronize çalışması var aracımın alarmında cam kaldırma özelliği var (Hemen  hemen bütün alrmlarda bu özellik vardır) ve alarm devreye girince alarmdan çıkan bır kablodan - yani şase veriyor bu kabloyu  ben eski sistemde (yukarıdaki resimde) tetikleme uçlarının 2 sine birden araya diyot koyarak bağladım alarm devreye girdiğinde ben cam kaldırma düğmelerine basmadığım halde sisteme - şase tetikleme geliyor ve 2 camda aynı anda kapanıyor ve tam kapanınca sıstem cam kaldırma motorlarını durduruyor. Olmasını istediğim sistem bu alarm ile senkronizasyon meselesi kafanızı karıştırmasın zaten mühürleme olayı olursa cam kaldırma düğmelerine giden kaldırma uçlarına yine diyorla bağlarız hatta aynı uçlardan bir buton çıkarırız aracın içine koyarız bu butonu içeride camları aniden kapamak gerektiğinde tek tuşla camlar kapatıla bilir

Bu sistemi kurabilirsek unuversal bir sistem olacaktır ki hemen her araca uygulanabilir bir çok insan aracında kullanmak isteyecektir piyasadaki uyduruk cam kaldırma modüllerinden daha kullanışlı olur. :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #8 : 02 Temmuz 2011, 20:34:01 »
Bahsettiğiniz sistem ufak bir mikrodenetleyici ile basitçe yapılabilir. Mikrodenetleyicisiz yapmaya kalkarsak devre bayağı büyüyecektir.

Bu gün kendimi baya yorgun hissediyorum. Biraz dinleneyim en kısa sürede burada adım adım yapmaya başlayalım bu projeyi  ;)

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #9 : 02 Temmuz 2011, 20:48:04 »
Anlaşıldı tamaam

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #10 : 04 Temmuz 2011, 12:45:29 »
Anlattığınız devreyi tasarlamaya başladım. PIC12F629 ile bu işi gerçekleştiriyorum. Bir aksilik olmazsa birazdan burada yayımlarım  ;)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #11 : 04 Temmuz 2011, 16:12:48 »
Merhaba

Devre PIC12F629 ile tasarlanmıştır. Yazılım dili C'dir. MpLab ile Hi-Tech C derleyicisi kullanılmıştır.

Devrenin Yukarı butonu, Aşağı butonu ve Alarm olmak üzere üç adet kontrol girişi vardır. Yukarı veya Aşağı butonlarına bir kez basıldığında istenilen yöne cam hareketi sağlanır. Cam herhangi bir seviyede iken durdurulmak istenilirse herhangi bir butona tekrar basılması yeterlidir. Ayrıca Alarm girişine alarm ünitesinden gelen Şase sinyali ile cam örtülecektir.

Devrede ayrıca akım kontrolü de mevcuttur. Cam açılır veya kapanırken herhangi bir engele rastladığında veya tam açık veya kapalı konumuna geldiğinde motor otomatik olarak durdurulmaktadır.

Ekte Devre Şeması, ISIS simülasyon dosyası, PIC'e yüklenecek Hex dosyası ve devre üzerinde değişiklik yapmak isteyen arkdaşlar içinde Hi-Tech C kaynak kodlar bulunmaktadır.

Not: Simülasyon çizimdende PIC'in beslemesi görülmemektedir. Şemaya ek olarak PIC'in besleme pinlerine de 5V uygulanacaktır.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #12 : 04 Temmuz 2011, 17:09:20 »
Abicim sen naptın yaa :) Sen harika bir çalışma yapmışın ama bunu ben yapamam programlama falan beni çoook aşar :)

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #13 : 04 Temmuz 2011, 17:27:19 »
Teşekkür ederim umarım faydalı olur.

Yakın zamanda başka bir devre yapacağım. O devre ile birlikte bunu da çıkartır yaparım yarım saatimi almaz. Yaptığım zaman sizi haberdar ederim. Hem devrenin gerçek ortamda da çalıştığını teyit etmiş oluruz  ;)

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #14 : 04 Temmuz 2011, 17:46:49 »
Öncelikle askerden yeni terhis olduğun için tebrik ederim geçmiş olsun. Umarım başarılı ve hayırlı bir iş hayatın olur.

Devrelerin yapımında üstüme düşen bir görev varsa lütfen söyle ve bir şey daha var ben kayseri de yaşıyorum bu pic programlama işini nasıl kimlere yaptırırım bilgi verirsen sevinirim.

Ha bide yakın zaman da yapacağım dediğin devre neyle alakalı sormamın bir sakıncası var mı acaba :)