Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Matlab ses tanima  (Okunma sayısı 5968 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

semiconnector

• Teğmen
  • Teşekkür: 2
Matlab ses tanima
« : 27 Ağustos 2016, 15:17:06 »
Merhaba arkadaslar ses tanima konusunda veya ses te parazit giderme konusunda daha önceden lisans veya yüksek lisans tezi olarak yapmis arkadaslar var mi? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
Ynt: Matlab ses tanima
« Yanıtla #1 : 27 Ağustos 2016, 15:49:02 »
Merhaba

Ses tanıma ile sesdeki gürültüyü giderme konuları birbirinden oldukça farklı konular. Genel olarak sinyal işleme üzerine çalışmalarım oluyor. Tam olarak yapmak istediğiniz nedir?
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #2 : 27 Ağustos 2016, 16:02:04 »
Merhaba uykusuz hocam evet tamami ile konu sinyal isleme ama Prof.ile pazartesi konusacagim. Sanirsam bu iki konudan biri olacagini düsünüyorum. Böyle bir tema hakkinda arastirma yapmaliyim. Lisans Tezi icin yapacagim.Acaba bu konuda daha önce sizin yapmis oldugunuz calismalariniz var mi? ya da yardimci olabilir misiniz matlab Programinda?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #3 : 27 Ağustos 2016, 18:24:48 »
Bu konularda çok iyi olduğumu söyleyemem ama genellikle bizim işler sinyal işleme/iyileştirme adına. Bu konularda yardımcı olabileceğim bir iş olursa bildiğim kadarınca elimden geleni yaparım.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #4 : 29 Ağustos 2016, 16:55:06 »
Merhaba Uykusuz hocam, bugün prof.ile konustum. Tez sinyal isleme üzerine. Amac su hastaliktan veya felcten konusuldugu anlasilmayan insanlar kekeleme veya daha anlasilamayan seslerin makineler tarafindan sesin algilanmasini saglamak, yani sinyal islenip anlasilir hale getirmek bu islem dikret fouirer sistemi analaizi ile oluyor sanirim. Buna Almanca lesen von sonagrammen deniyor. google yazinca bilgiler var. Resim kisminda nasil birsey oldugu görülüyor. Bu konu hakkinda bilginiz var mi?

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #5 : 29 Ağustos 2016, 17:12:30 »
Hocam ek olarak mesela telefon konusmalarinda sesin incelenip anlasilamayan konusmanin anlsilir hale getirilmesi gibi birsey.

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #6 : 30 Ağustos 2016, 12:13:03 »
Merhaba semiconnector hocam,

Bir hastalıktan ötürü yuvarlanarak  yada harfler yutularak konuşulan bir sesi anlaşılır hale getirmek biraz karmaşık bir iş. Çünkü aynı kelimenin hastalıktan hastalığa, kişiden kişiye farklı telaffuzları olabilir. Örneğin bir hasta "yapıyor" kelimesini "apıyov" şeklinde bir başka hasta da "yafıyo"  şeklinde söyleyebilir. Oluşturacağnız algoritma bu her iki farklı girdi için "yapıyor" çıktısını vermesi gerekir ki bu bana öğrenen bir sistem olması gerektiğini düşündürüyor. Eğer elinizde bu konuda hazır bir tool yok ise burada bana sanki ciddi bir iş varmış gibi geliyor.

Fakat ikinci söylediğiniz konuda telefonda konuşan birisinin konuşanın dışında harici sebeplerden dolayı oluşan bozulmaları gidererek iyileştirilmesi konusu biraz daha kolay, basit bir konu gibi geliyor bana. Mesela bir konuşmacının sesine hat üzerinde 50Hz şebeke gürültüsü binmiş olabilir ya da konuşmacı 50000devir/dakika hızında çalışan bir motorun yanında konuşuyor olabilir. Bu gürültüler notch filter ile temizlenebilir. Ya da iletim hattındaki hangi frekanstaki bileşenler zayıflıyorsa bu frekanları daha fazla yükseltecek slope amplifier (bildiğimiz ekolayzer) tasarlanabilir.

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #7 : 30 Ağustos 2016, 17:05:24 »
Hocam google  söyle yazabilirseniz,"lesen von sonagrammen". Tam olarak  konu gözüküyor, yani tam sonunda ne istendigi görünüyor. Benim anladigim ses tanima mantigi ama diskrete fourier transformation kullanilarak tabii ki daha baskalarida kisa araliklar ile sinyalden alfebe okumak gibi anladigim. Okuyup fikrinizi söyleyebilirseniz sevinirim.

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2016, 00:18:25 »
Uykusuz Hocam benim Proje tam kesinlik kazandi. Anlasilamayan sesin spektrumunu cikartip ilk 3 Formanti secip düzeltmek sanirim. Yani sadece 10sn lik ses var elimde anlasilamayan, onu biraz anlasilir hale getirmek. Benim düsündügüm gibi database felan olusturmak degilmis. Ama bu konuda devami nasil yapilacak bilmiyorum. Acaba bu konuda yardimci olabilir misiniz?

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2016, 09:20:01 »
Merhaba semiconnector Hocam;
Öcelikle şunu tekrar belirteyim ki ben daha önce bu konularda sadece ufak tefek çalışmalarım oldu yani tecrübem çok fazla yok. Aşağıda yazdıklarım yoruma dayalı şeylerdir.
Şöyle bir düşünürsek sesi anlaşılmayan yapan faktörler, konuşmacının konuşma kalitesi, çevre gürültüsü ya da kayıt kalitesi şeklinde sayabiliriz. Siz anladığım kadarıyla konuşma kalitesi iyi olduğu halde anlaşılmayan bir sesi iyileştirme üzerine çalışacaksınız. Bu durumda çevre gürültülerini incelemeye yönelmelisiniz. Bunlar ne olabilir dersek mikrofon hattına binmiş 50hz şebeke gürültüsü olabilir, konuşmacının yakınında dünmekte olan bir fan motorunun fan sesi olabilir ya da sabit bir araba sesi olabilir. Başka bir ihtimal de elinizdeki kayıt stereo bir kayıt ise genellikle konuşmacının sesi her iki kanala eşit derecede yer alır fakat gürültü farklı şiddetlerde kanallara dağılır. Stereo kayıtlarda genellikle böyledir. Bu noktadan da faydalanılarak gürültü giderilebilir. Özet olarak ilk etapta ben olsam üzerinde çalışılacak olan kaydı dinler ve analiz ederdim. Daha sonra neler yapılabileceği üzerinde düşünülebilir. Zira sesten sese gürültüden gürültüye farklı filtreler çalışmalı farklı teknikler kullanılması gerekebilir. Analizden sonra sesde peryodik nasıl bir gürültü varsa ona göre çentik süzgeçler (notch filter) yazlarak ses iyileştirilebilir. Bu gürültüleri matlab ile sesin spktrogramını alarak yatay çizgiler halide şiddetini ve frekansını görebilirsiniz.

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #10 : 27 Ekim 2016, 19:29:37 »
Hocam benimkisi konusmacinin konusma kalitesi ile ilgili bir sorun. cevre gürültüsü ile ilgili degil. Sadece konusmacidan kaynaklanan mesela birinin felc li oldugunu düsünelim. Alo yerine aaaalloooo ya da geliyorum, istiyorum yerine geeloyoooroom yani hasta konusmasi üzerine. Bunun söylenenin sinyal uygulamasi islenip en anlasilir hale getirilmesi ve kayit edilip anlasilabilmesi. Sainirim sesin ilk bölümlerinin yani Formant deniliyor sanirim ilk 3 Formantini alarak onun islenmesi gerisi sanirim. Olay ilk 3 veya 2 Formant üzerine yogunlasmam gerekiyor. Ben bir Program ile Matlab da buldum bu Formantlari ama devaminda ne yapmam geektigi hakkinda bir fikrim yok. Bu konuda fikri ya da bilgisi olana arkadaslar yardimci olabilir ise memnun olurum.

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #11 : 02 Kasım 2016, 20:37:01 »
Merhaba Uykusuz Hocam,

elimde 2 tane Program var. Programin teki girilen sesin LP filtre ile Formant ( yani tepe Frekanslari )hesapliyor veya seciliyor denilebilir. Benim bu Formantlari belli degerler ile carparak yeni Formant degerleri elde edebiliyorum ama birbirleri ile sentezleyemiyorum. Elimde internetten buldugum sentez kodlari var ve o Porogrami calistirinca sesin nasil degistigi görülüyor. Benim istedigim Bende ki 'Hallo' sesini sentezlemek, girisi bir türlü beceremedim. Yardimci olabilir misin? Buraya 'Hallo' ses dosyasini ve 2 Matlab Programini gönderiyorum biri command ta Formantlari buluyor. Ben direk cikan Formanlari 2 ile carpttim. Bu 'Hallo' ses dosyasini 2.ye (formant_synth.m) monte edebilir misin calistirdiktan sonra Programi 2 farkli dosya ve degisik sekilde Hallo denmesi gerekiyor 1. Orjinal Hallo 2. ise cikan Tepe Frekanslarini 2 ile carptigim icin bozuk veya ilkinden farkli bir sekilde olusmasi gerekiyor. Su an Programda siren sesi var dosyadan okunmuyor anlamadim. Yardimci olabilirsen cok sevinirim.