Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Otomobillerde anahtarsız çalıştırma ve anahtar tanıma sistemi  (Okunma sayısı 22054 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 43
Ynt: Otomobillerde anahtarsız çalıştırma ve anahtar tanıma sistemi
« Yanıtla #15 : 09 Temmuz 2011, 11:00:44 »
Rfid ile ilgili biraz bilgi  verebilirmisiniz.

Kolay bir uygulama mıdır
maliyeti nedir
güvenlik konusunda ne gibi sıkıntılar olabilir.
Bilmemek Değil Öğrenmemek Ayıp

errör

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 3
« Yanıtla #16 : 10 Temmuz 2011, 02:47:44 »

rfid temelde bir alıcı ve bir vericiden oluşan alıcının vericiyi tanıdığı bir sistemdir, (misal mağzalardan ürün çalmaya kalkınca kapıdaki rfid alıcı panellerin ötmesi)

rfid alıcı yapsı temelde standarttır ama vericiler kullanım alanına göre seçilir
1. aktif pilli vericiler (uzun menzil 100 metreye kadar)
2.yarı aktif vericiler bunlar pilsizdir (ancak alıcıdan yayılan manyetik alandan enerji üretirler)
3. pasif vericiler (bunlarda mesafe kısıtlıdır ancak boyutlarının çok küçük olasmı sebebiyle tercih edilirler)

anahtarlar bilgidsayar sayesinde yapılır, basit bi sistemdir ..

öncelikle size aktif (içinde pil olan) rf id kart sistemi lazım (etki mesafesi uzun olsun diye)
çok maliyetli sistemler değil, kit halinde satılanları bile var (türkiyede pek yok intenet siteleri üstünden satılıyor daha çok)

rfid de bir verici ünite (üstünüzde taşıyacağınız kart vb) birde alıcı ünite vardır, alıcı ünite kullanım menzili tercihine göre bir kibrit kutusu boyutundada olabilir bir radyo anteni boyutundada olabilir.

alıcı kısmından sonrası ise tamamen sizin tasarımınıza bağlı, örneğin siz araca yaklaşınca ne yapmasını istiyosunuz (araç o an kilitliyse veya açıksa veya çalııyorsa vb farklı durumlar)

bu anlamda size öncelikle bir rfid kit lazım ikinci olarak ise sizin araca neler yaptırmak istediğinize bağlı olarak bir kontrol katı tasarlanması lazım , bunu kendinizde tasarlayabilirsiniz birinede tasarlattırabilirsiniz, son olaraksa iş montaja kalıyor...

tehlike aslında kullanılan malzemenin kalitesi ve işçilik kalitesine bağlı bir durum .
iki tip tehlike mevcut , bi tanesi sistemin hatalı çalışıp kendiliğinden kapıları açması v.s ikincisi ise yangın vb...

bu yapıda bir sistem kurmak eğer ki siz tasarlamayacaksanız çok ucuza mal olmayacaktır.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #17 : 10 Temmuz 2011, 11:02:51 »
Teşekkür ederim çok aydınlatıcı oldu ben bu kadar basit olacağını sanmıyordum :)

Benim için ideal mesafe 3 metre ben araca 3 metre yakınlaşınca yada 3 metreden fazla uzaklaşınca tepki vermesi lazım.

Şimdi internetten biraz araştırma yapalım bakim :)

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #18 : 26 Temmuz 2011, 19:09:00 »
Errör Rfid ile ilgili biraz araştırma yaptım ve sahibinden.com da bina girişlerinde kullanılan cihazlardan buldum ancak algılama mesafesi çık kısa enfazla 20 cm bahsettiğiniz aktif sistemlerden bulamadım.

errör

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #19 : 26 Temmuz 2011, 19:41:39 »
aradığınız ürüne türkiyede ulaşmanız kolay değil zaten, yurt dışı satış sitelerinide incelemelisiniz ayrıca şöyle bir sitede var;

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #20 : 26 Temmuz 2011, 21:48:39 »
Peki kendimiz bir devre tasarlayamaz mıyız

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #21 : 26 Temmuz 2011, 21:55:11 »
Merhaba

Hem verici hem de alıcı olarak çalışabilen RF modüllere ihtiyaç var diye tahminimce. smit arkadaşımız daha iyi bilir benden bu RF konularını  :)
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #22 : 28 Temmuz 2011, 17:19:47 »
Errör ustanın yorumlarını bekliyoruz :)

errör

• Onbaşı
  • *
« Yanıtla #23 : 29 Temmuz 2011, 23:23:26 »
valla tasarlama işi usta işi değil usta söker takar onarır  ;D
tasarım işi uykusuzun işi  ;D

ama fikir vermesi açısından şunları söyleyebilirim, bu rfid sistemler rezonans üzere çalışırlar yani hassas bir dengede olması ve toleranslarınında çok düşük olması gerekir kaldıkü bu rezonansa etki edecek bir çok dış etken vardır , bunun için rfid sistemler yüksek frekanslarda çalışırlar, ve herkesin bildiği üzere yüksek frekansla çalışmak ve böle bi tasarım işine kalkışmak (aradığınız özelliklerde eleman bulamamkla beraber) büyük zaman ve çaba gerektirir, uykusus soorasını sen anlat dedektörcü adamsın  ;D ;D

smit

• Administrator
  • Çavuş
  • Teşekkür: 32
    • Serbest Ucus Teknolojileri
« Yanıtla #24 : 30 Temmuz 2011, 22:51:44 »
İlk önce araçlarda sistemin nasıl çalıştığını tam olarak bilmek gerekiyor.

Sistemin anahtar ile ilk haberleşmesi
1 - Araçların kapısına bulunan kapasitif yaklaşım sensörleri sayesinde kapı koluna dokduğunuz an sistem anahtarı aramak için sinyal gönderir.
2 - Aracın kapı kolunu çektiğiniz an basit bir anahtar sayesinde devreye enerji gider ve araç anahtarı aramak için sinyal gönderir.

RFID uygulamaları kısa mesafeli olduğu için araçta tekbir alıcı-verici anten bulunmaz. Şöför-Yolcu-Bagaj kapılarında 3 adet anten bulunur. Hangi kapı koluna dokunursanız o anten ile anahtar karşılıklı olarak iletişim kurar.

Haberleşme ise Genelde şu şekildedir.
1 - Araba anahtara bir şifre gönderir
2 - Anahtar arabadan gelen şifreyi alır ve araca gelen şifre ile bağlantılı başka bir şifre gönderir.
3 - Araba anahtardan gelen şifre ile kendi yolladığı şifre arasındaki bağlantıya bakar eğer doğru ise kapıları açar.

Böyle sistemlerde RF tercih edilmez çünkü RF güzel tasarlanmış bir anten ile uzun mesafeden iletişim kurabilir. Örnek olarak telefonlarda kullanılan Buletooth'u verebilirim normalde 4-5metreden uzakta iletişim kuramazken iyi bir anten ile 2km mesafeden 2 ceptelefonu sanki yanyanaymış gibi iletişim kurabilir. Böylece hırsızlar iletişim frekansını bildikten sonra uzaktan araba ve anahtar arasındaki konuşmayı kopyalayabilir.

RFID'de ise bunu yapabilmek için çok yakınımızda olmaları gerekir.
Bu işlemde imkansız değil bakınız Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Şahsen ben böyle konularda mekanikten yanayım.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #25 : 31 Temmuz 2011, 12:22:12 »
Aslında arka planda biraz karmaşık gibi :)

Bir Kaç sorum olacak

Aracın anahtarı araması için kapı koluna dokunmak şartmı bu her markada aynımı.
Mesafenin uzatılması mümkünmü

smit

• Administrator
  • Çavuş
  • Teşekkür: 32
    • Serbest Ucus Teknolojileri
« Yanıtla #26 : 31 Temmuz 2011, 12:44:01 »
Aracın anahtarı araması için kapı koluna dokunmak şartmı bu her markada aynımı.
Sen arabaya yaklaşınca kola dokunmadan kapılar otomatik açılsın istiyorsan araç belli aralıklarla devamlı anahtarı aramalıdır. Buda aracın devamlı enerji harcaması anlamına gelmektedir. Arabanın yanına geldiğinde akünün bittiğin görmek istenilen bir durum değildir.

Mesafenin uzatılması mümkünmü
Gönderdiğim liktede göreceğin gibi mesafe nekadar artarsa hırsızların arabanı çalması okadar kolaylaşır. O yüzden mesafe mümkün olduğunca azdır.

namusait

• Global Moderator
  • Yüzbaşı
« Yanıtla #27 : 31 Temmuz 2011, 14:06:18 »
sizin söylediğiniz e göre bu rfid aracın alarm vemerkezi kilit sisteminden daha çok lelktrik harcıyor aracımı alarm kumandasından kilitleyip gittiğimde alarm ve merkezi kilit sistemi uyanık kalıyor diye biliyorum ve aküden bir miktar güç alıyor ve bu sorun olmuyor

Ben bu sistemi Tofaş doğan aracıma uygulamayı düşünüyorum güvenlik meselesine cok fazla takılmıyorum zaten  uzaktan kumanda sistemi de çok güvenli değil ayrıca kapıları açmak isteyen hırsız bu tıp araçlarda kapıları her şekilde açar :) . Üstelik kapıları açtıktan sonra alarmı susturması 3-4 sn sini alır düz kontak yapmak zaten çok basit 1997 öncesi modellerde ben bile arabayı 10 sn de düz kontak yaparım çok basit bir işlem bu nedenle güvenlik meselesine çok fazla takılmıyorum aracım kapıları kilitlendik den sonra her gelen açamasın ki zaten açamaz bana yeter.

pro-TR

• Moderator
  • Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #28 : 20 Ağustos 2011, 15:59:16 »
s.a.
arkadaşlar bölümü merakla okudum iki şey aklıma takıldı
1. süleyman kim?
2. proje ne durumda?
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #29 : 20 Ağustos 2011, 22:51:31 »
A.s.

Süleyman arabanın sahibi ;) Yapılacak çok iş var ilgilenemiyoruz :(
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz