Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Jeofizik Rezistivite Cihazı  (Okunma sayısı 36619 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

safety

• Er
  • Teşekkür: 1
Jeofizik Rezistivite Cihazı
« : 29 Ocak 2012, 12:27:24 »
S.A.
Arkadaşlar, Ekli Listede Earth resistivity logger cihazının şemaları mevcut.

İsis Çizimlerini yapmaya çalıştım.Ancak elektronikte yeni olduğum için bazı noktaları anlayamadım.
Zaten baskı devresi ve açık şemayı olmasına rağmen Özellikle kendim isis te devreyi yapıp similasyon yapmak istiyorum.
Sonrasında hayata geçirmek istiyorum.
Tabiki Sizlerinde yardımlarınız sayesinde.

1. Sorum;
Devrenin piyasada satılan Cihazlardan farkı nedir?( Piyasada 2.000 TL ve üzeri satışlar mevcut )
2.Sorum;
Devrede kullanılan PIC 16F876 alırken hangi tipini almam gerekir? ( PIC 16F876-04 SP , PIC 16F876-20 SP, PIC 16F876 A - I/P )
3. Sorum;
Projeyi İsiste çizmeye devam ediyorum.Bitirdiklerim ekte sunulmuştur.Hatalarım veya eksikliklerim nelerdir.

Ekler:

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Yorumlarınızı ve yardımlarınızı bekliyorum.

BigBang

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 7
Ynt: Jeofizik Rezistivite Cihazı
« Yanıtla #1 : 29 Ocak 2012, 14:04:24 »
Logger 'ın sadece veri depolama cihazı olduğunu umarım biliyorsunuzdur . Çünkü ölçüm yapılan cihazın devresi bu değil. Kolay gelsin ...
Daha Öğrenecek Çoook Şey Var ....

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
  • Teşekkür: 207
  • while(heart_rate>0){work();}
« Yanıtla #2 : 29 Ocak 2012, 14:41:20 »
A.s. safety, öncelikle hoş geldin. Ayrıca bu bölümümüzün ilk konusu da hayırlı olsun  :)

Bildiğim kadarınca jeofizikçilerin kullandığı cihazlar toprağa farklı frekanslarda sinyal gönderiyor ve toprağın bu frekanslara gösterdiği etki ayrı ayrı incelenip değerlendiriliyor. Farklı toprak katmanları farklı frekanslara farklı tepkiler gösteriyor. Vermiş olduğunuz devrede IC3'ün çıkışında anladığım kadarıyla bir kare dalga görmelisiniz.

PIC16F876-20 SP veya PIC16F876A - I/P alabilirsiniz.

ISIS analog simülasyonlarda sağlıklı çalışmıyor malesef. Spice temelli bir simülatör kullanmanız daha iyi olacaktır. Ayrıca simülasyon esnasında programda topraktaki prob yapısını da modellemelisiniz. Ben probların nasıl kullanılacağını anlayamadığımdan bunun nasıl yapılacağını bilemiyorum.

Saygılar
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın
Sipariş ve Bilgi için satis@lugatek.com ile irtibata geçiniz.
Lütfen teknik sorularınızı forumda sorunuz özel mesaj göndermeyiniz

elektron_58

• Teğmen
  • Teşekkür: 10
« Yanıtla #3 : 29 Ocak 2012, 16:26:14 »
Bu rezistivite cihazı EPE dergisinin rezistivitesi.şema tam gibi ama öncelikle devrenin çalışması için hex kodu gerekli.kod varsa sorun yok.geotecte çalıştırmışlardı sanıyorum.anladığıma göre devrenin loggeride içinde.verileri bir buton vasıtasıyla harici eproma kaydediyor.burda 5 voltluk bir sinyal üretmişler ve tabi gerilim düşümü fazla olacağından adc de voltaj(dolayısıyla omaj) okumak için sinyali opamplarla kuvvetlendirme gereği duymuşlar.bu proje  işe yararmı derseniz,iş yapsada 5 volttan fazla derinlik beklememeli.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2012, 16:28:03 Gönderen: elektron_58 »

pro-TR

• Yüzbaşı
  • Teşekkür: 26
« Yanıtla #4 : 27 Şubat 2012, 23:49:17 »
s.a.
bu devre üzerine bende 1-2 deneyimimi aktarmak istiyorum. bu devreyi yaklaşık 3 yıl önce epe dergisinden alıp, hexi ile birlikte yaptık daha sonra ankarada ikamet eden sakarya ünv. jeoloji mühendisliği mezunu bir arkadaşımıza gönderdik, zira kendisi maden yataklarını arayan bir firmada çalışmaktaydı (şimdilerde ne iş yapıyor bilmiyorum zira 2 yıldır görüşemiyoruz) sonuç olarak o arkadaşımız bu devreyi denedi ve elektron_54 ustamızında dediği gibi çıkışının çok zayıf olması nedeniyle çok verimsiz olduğunu belirtti ve bizde bu projeyi devam ettirmedik.
Biz Aşkı erostan merostan öğrenmedik.!
Biz Aşkı Mekke'li bir yetimden öğrendik..

wubian

• Er
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2013, 16:58:50 »
Greeting

I'm going to download the file from the link above, but the file were removed. could any body send it for me ?

Regards

I hope google translator does it job well  [yazarim_cizerim]

merhaba

Ben yukarıdaki linkten dosya indirmek için gidiyorum, ama dosya çıkarıldı. Vücudun herhangi bir bana gönderebilir misiniz?

Saygılar

trcomet

• Er
  • Teşekkür: 0
« Yanıtla #6 : 13 Ağustos 2013, 15:36:58 »
s.a
konu başlıgı acmak istemedim onun icin burası uygun olur diye buraraya yazdım
arkadaşlar bir haber sitesinde (aşagıda linkini verdigim ) gördügüm ilginc bir define ve boşluk bulma
aparatımı cihazımı belli olmıyan bir şey. böyle bir şey mümkün olabilirmi ?.
uykusuz arkadaşımın bir bakmasını ve degerlendirmesini isterim.

onur600

• Çavuş
  • **
  • Teşekkür: 12
« Yanıtla #7 : 13 Ağustos 2013, 17:06:33 »
biyere kadar mantıkla izah edilir diye düşünüyorum ama işi fay,uçak olayına getirince işler karışıyo borunun içine ne koyarsam onun firekansında arama yapıyo diyo demekki fay hattı ve uçak koyarak boru içersine onlarıda tespit yapıyo.
ben pek anlamadım icadını ama yapan bizim ülkemizden olunca tebrik etmek düşüyo...

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #8 : 13 Ağustos 2013, 19:15:31 »
Bizimkiler ancak işte böyle hiç bir bilimsel dayanağı olmayan hurafeler icat ederler.
Projelerimiz için tıklayın Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

elektron_58

• Teğmen
  • Teşekkür: 10
« Yanıtla #9 : 14 Ağustos 2013, 10:41:42 »
Yazıklar olsun!boşuna fizik okumuş,yüksek lisans yapmış.cahil hayalperest definecilerin 40 yıllık uyduruk alan taramasını araklamış yeni teknoloji,bilimsel icat diyerek uyduruk sözde bilimsel terimlerle süsleyip  pazarlamaya çalışıyor.
« Son Düzenleme: 14 Ağustos 2013, 12:14:51 Gönderen: elektron_58 »

spradon

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 6
« Yanıtla #10 : 12 Haziran 2014, 00:33:01 »
epe resistivity ve manyetometre hakkında sorusu olan varsa cevaplarım. Elektronikten fazla anlamam ama her iki devreyide yapıp çalıştırdım.
saygılar.

ANIL54

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #11 : 12 Haziran 2014, 13:27:41 »
Resistivite tipi sistemlerin işleyiş mantığını çalışan bir şema üzerinde açıklayabilirsez konu daha bir anlam kazanır düşüncesindeyim.Bü tür teknolojilerin işleyişi nasıl oluyor.Bu tür sistemlerle neler yapılabiliyor anlaşılır bir dille ortaya konulursa iyi olur.Bu sistemin işleyişini anlayabileceğimiz şeyleri ortaya koyunki ileriki süreçte soru cevaplarla konu zenginleşsin

Uykusuz

• Administrator
  • Yarbay
« Yanıtla #12 : 12 Haziran 2014, 15:07:17 »
Bu konuyu ben de merak ediyorum

spradon

• Onbaşı
  • *
  • Teşekkür: 6
« Yanıtla #13 : 12 Haziran 2014, 15:50:12 »
resistivity cihazları sadece yer altındaki yapısal değişikleri bulmak için kullanılmaktadır. başka bir amaçla kullanılmıyor.
saygılar.

ANIL54

• Çavuş
  • **
« Yanıtla #14 : 13 Haziran 2014, 00:23:15 »
resistivity cihazları sadece yer altındaki yapısal değişikleri bulmak için kullanılmaktadır. başka bir amaçla kullanılmıyor.
saygılar.

Bunu biliyoruz
Bilmediğimiz bu sistem yazılımıyla donanımıyla grafiğiyle nasıl işliyor.Merakla bekliyoruz açıklamalarınızı