Welcome, Ziyaretçi

Gönderen Konu: Arduino ile internet uzerinden robot kontrol etme  (Okunma sayısı 3727 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

semiconnector

• Teğmen
  • Teşekkür: 2
Arduino ile internet uzerinden robot kontrol etme
« : 09 Kasım 2014, 19:19:15 »
Arkadaslar ben Arduino ile uzaktan robot kotrol etmek istiyorum. Robot hazir ve robota ip kamera ile (olur ise gps) robotu kontrol etmek istiyorum.Acaba elinizde guzel bitirme tezi gibi bir sunum var mi acaba yardimci olabilirseniz...

nova

• Satış Sorumlusu
  • Teğmen
  • Teşekkür: 43
  • TEL: 0506 676 68 60
Ynt: Arduino ile internet uzerinden robot kontrol etme
« Yanıtla #1 : 09 Kasım 2014, 19:43:07 »
Merhaba

Kontrol etmek istediğiniz robotun mesafesi ne kadar olacak.

Bazı modüller kullanarak kamera ve kontrol işlemini yapabilirsiniz.

1-) GSM üzerinden 3G ile kontrol yapılabilir.(burada hat maliyeti oluşmaktadır.) Mesafe sorunu yok.
2-) 1km. mesafede RF kontrol ile yapılabilir. Buradaki modül kamera destekli olmalıdır.

Bu iki yöntemle de bilgisayar üzerinden kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.

Kontrol etmek istediğini yöntemi belirledikten sonra elimizden geldiğince destek vermeye çalışırız.

Konuyu uykusuz ustam haberdar etti. Haberleşme konuları ile ilgilendiğim için gerekli desteği elimden geldikçe verebilirim.

iletişim :
yusuf@lugatek.com

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #2 : 11 Kasım 2014, 14:18:38 »
yeni gördüm hocam, yapmak istedigim robot kontrolü pc den internet üzerinden robotuma herhangi bir yerden baglanip kotrol etmek,ip kamera ile görmek ve  nerede oldugunu anlamak icin gps de olsa guzel olur fakat 2 ay zamanim var yetistirebilirmiyim bilemiyorum. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

nova

• Satış Sorumlusu
  • Teğmen
  • Teşekkür: 43
  • TEL: 0506 676 68 60
« Yanıtla #3 : 15 Kasım 2014, 06:11:53 »
Merhaba semiconnector

Yoğunluk nedeni ile yeni gördüm.

2 ay süre bu yoğunlukta çok kısa. Sistemi modüler olarak kurman gerekecek. En azından donanım tasarımı ile uğraşma.

ilk etap GSM modül ve gps modülü ekle.

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olun veya Giriş Yapın

Ama IP kamera bağlayacağından dolayı TCP alt yapısını kurman gerek. birde modem edge,  3G olanını almak gerekir.

3G modemin modelini yazarım. Onun devresini de paylaşırım.

Yukarıda verdiğim iki kitle GPS bilgileri ile kontrol işini yapabilirsin.  modemin client,server bağlantı AT komutlarını ben yollarım sana tekrardan datasheet ile sen uğraşma.

iletişim :
yusuf@lugatek.com

semiconnector

• Teğmen
« Yanıtla #4 : 15 Kasım 2014, 14:58:46 »
tesekkur ederim hocam modem bilgilerini kisa zamanda paylsabilirseniz cok sevinirim. Evet robot hazir sadece hizli bir sekilde bu iletisim icin gereken parcalari temin etmem gerekiyor. Hocam bir de gprs ile kontrol etmek istemiyorum bu kadar kisa zamanda yteistiremem. Sanirim verdiginiz linklerden biri bu ise yariyor. Gps icin sadece Robotun nerede oldugunun koordinatlarini alabilsem iyi olur. Önemli olan oturdugum yerden robotun nerede oldugunun onemi olmadan ip cam i acip pc den kontrol edebiliyor olabilmem.

« Son Düzenleme: 15 Kasım 2014, 15:13:17 Gönderen: semiconnector »